Президентська четвірка Національної ради з питань телебачення і радіомовлення буде підтримувати радіоконкурси для розширення мережі суспільних радіостанцій – «Промінь» і «Культура» – тільки після того, як побудує загальнонаціональні ФМ-мережі радіостанцій «Прямий ФМ» і «Армія ФМ». Про це заявив член регулятора Сергій Костинський, що курує питання конкурсів, в ефірі радіо «Промінь» 8 квітня.
«Хотів би пояснити свою позицію – за законом ми маємо зобов’язання побудувати всі три мережі Суспільного мовлення, – пояснює Сергій Костинский. – Але також ми розуміємо, що нам потрібно військово-патріотичне мовлення в умовах війни, в умовах, коли у нас є виклики не тільки на сході, а й з боку західних сусідів, і ми розуміємо, що нам потрібен потужний радіопростір і військово-патріотичне мовлення по всій країні. Ми розуміємо, що нам потрібно інформаційне мовлення. Те, що подався тільки «Прямий ФМ» у Києві на частоту, – це проблема всіх інших мовників, які подалися. У нас є і команда «Ера», яка створювала однією з перших цей формат. У нас є і «Суспільне радіо», й інші мовники. Було б більше бажаючих – був би повноцінний конкурс, як це було на «джазовому» конкурсі. У нас є формат музичних нішевих радіостанцій, і саме тому ми ухвалили рішення щодо джазової радіостанції. До цього рішення ми йшли дуже довго».
Перспективи розвитку мережі суспільних радіостанцій, незважаючи на чітке форматне позиціонування, вельми туманні – членам Нацради потрібен час для узгодженої позиції. «Радіо “Промінь” і “Культура” є абсолютно форматними, і перший крок, який ми зробили – ми оголосили конкурс на Київ, через тиждень ми підіб’ємо підсумки конкурсу з місцевого мовлення і будемо рухатися далі. Оскільки нас 7 членів Нацради і це колегіальні рішення, я готую пропозицію, концепцію, вона затверджується колегами і потім це виноситься на голосування», – зазначив Костинський. Хто з чиновників не згоден з розвитком мережі суспільних радіостанцій, не повідомлялося.
Нам потрібно військово-патріотичне мовлення в умовах війни, в умовах, коли у нас є виклики не тільки на сході, а й з боку західних сусідів, і ми розуміємо, що нам потрібен потужний радіопростір і військово-патріотичне мовлення по всій країні
Резерв радіочастот останнім часом значно поповнився новими частотами в ФМ-діапазоні: «Головні зусилля були докладені до обчислення частот. Сьогодні ми маємо непоганий резерв. Всі сумнівалися, говорили: «Сергію, ти пропонуєш відключити аналог і прорахувати частоти. Аналог ніколи не буде відключений». Річ у тім, що частоти вже всі вичерпані, вони використані, перебувають у діапазоні 4-5 аналогових каналів. Аналогове телебачення вимкнули і зараз у нас є великий пакет частот. Ми підходимо до цього дуже акуратно, тому що розуміємо, що сьогодні дуже слабо розвинений радіопростір. Серед 15 загальнонаціональних радіостанцій, 13 – дуже схожі за форматом – вони всі або музично-розважальні, або розважально-музичні», – додав Сергій Костинський.
Радіостанція «Армія ФМ» Міністерства оборони почала мовлення 1 березня 2016 року. У листопаді 2018-го мовник отримав три частоти в ФМ-діапазоні в Києві, Вінниці та Житомирі. До цього у радіостанції було п’ять ФМ-частот у Донецькій і Луганській областях, цифрова ліцензія в форматі DAB+ у Києві і 12 дозволів на тимчасове мовлення в населених пунктах Донецької, Луганської та Херсонської областей. Інформаційна радіостанція «Прямий ФМ» була заснована влітку 2018-го, офіційно вона належить екс-регіоналові, а нині керівникові київського осередку партії «Наш край» Володимиру Макеєнку. Реальним власником ЗМІ називають нардепа від БПП і бізнес-партнера президента Ігоря Кононенка. У вересні радіостанція отримала цифрову радіочастоту в Києві, в жовтні 2018-го – перші 6 ФМ-частот, 4 квітня – ФМ-частоту в Києві. Влітку 2018 року Нацрада замовляла під потреби радіостанції обчислення 61 ФМ-частоти по всій Україні. «Прямий ФМ» досі не запустив мовлення
Нагадаємо, член Нацради, призначений за парламентською квотою, Олег Черниш у четвер, 11 квітня, планує винести вільні частоти з резерву регулятора на конкурс для суспільних мовників: для УР-1 – частоту в Івано -Франківську, 15 обласних центрів і Маріуполь для радіо «Промінь» і 7 обласних центрів для радіо «Культура». У мережі УР-1 з обласних центрів, крім Івано-Франківська, немає також Одеси, в мережі «Променя» тільки два обласні центри (Луцьк і Дніпро), в мережі «Культури» – три обласні центри (Луцьк, Івано-Франківськ та Харків ). Оголошення конкурсів стоїть на порядку засідання, оприлюдненого на сайті регулятора. Це буде четверта спроба чиновників оголосити радіоконкурс. Перша спроба відбулася у вересні 2018-го, друга – 14 березня, третя – 28 березня. Усі три спроби не підтримала президентська четвірка Нацради, вказуючи на неготовність «Суспільного» освоїти частоти через недофінансування.
У резерві Нацради є близько 40 частот після анулювання ліцензій мовників «Радіогрупи УМХ» через їх непрозору власність. У підвішеному стані перебувають також частоти мовника УМХ «Радіо Пятница» (ДП «Новий обрій»), мережа якого налічує 55 найбільших міст України (офіційний власник – юрист Максим Варламов). 7-річний термін дії ліцензії «Радіо П’ятниці» закінчився 16 червня 2018 року, але Нацрада досі не розглянула питання її продовження, а тому згідно із законом ліцензія залишається чинною.
Фото: pixabay