30 серпня в квартирі голови правління НСТУ Зураба Аласанії, ще кількох працівників мовника та офісі «Суспільного» провели обшуки.
Про те, як відбувався обшук, Зураб Аласанія розповів на своїй Facebook-сторінці. До нього прийшли полковник, підполковник і майор СБУ, а також слідчий ДБР із рішенням суду на вилучення паперів та електронних носіїв. Зі слів голови правління, слідчі поводилися чемно та спокійно.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2815241921820841&set=a.620430497968672&type=3&theater
«Забрали якісь старі копії якихось старих робочих документів, а також матеріали конференції Ради Європи зі стратегічного розвитку “Суспільного”. Справи ніби господарчі, але настільки широкий перелік, що важко зрозуміти, про що саме йдеться. Наприклад, земельна ділянка під “Олівцем”, яка внесена нами до статутного капіталу ВАТ НСТУ, а поруч – закупівлі техніки в 2017 році. Документи вилучаються і на самому НСТУ. І запит також стосується Казначейства, всього руху фінансів», – прокоментував Зураб Аласанія.
Він також зазначив, що компетенція ДБР – державні компанії, а НСТУ такою не є. «Чи є думки про політичні корені, пов‘язані зі свободою слова? І чи не пов’язано це з позовом пана Богдана до програми “Схеми” і до НСТУ? Не знаю, мені поки здається, ДБР демонструє м‘язи і “ставить себе на районі”, показує новій владі, що в строю правоохоронців вони теж помітні».
Зураб Аласанія додав, що йому нічого приховувати. Він запропонував слідчій групі забрати всі папери, які є в його квартирі. Зі слів голови правління «Суспільного», слідча цю ініціативу зауважила, але обмежилася «невеликим й дивним за складом стосом».
У НСТУ готові до допитів, які далі процесуально мають відбуватися, але голова зазначив: «Якщо стане зрозуміло, що таким чином чиниться тиск з метою приструнити “Суспільне”, то мовчати ми також не станемо».
Тим часом стало відомо, що стало приводом для обшуків. Як повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на дані реєстру судових рішень, ДБР розслідує купівлю «Суспільним» обладнання на 15 млн грн.
У квітні 2019 року Державне бюро розслідувань зареєструвало справу про зловживання службовим становищем, у рамках якого перевіряється, чи був фіктивним договір поставки обладнання для ВАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України» з ТОВ «ВіжнХаус», укладений 14 грудня 2017 року.
На початку липня 2019 року слідчий ДБР отримав доступ до інформації про рух коштів на рахунках ВАТ НСТУ для підтвердження або спростування факту фіктивності угод, виявлення ознак розтрати коштів шляхом переведення їх на контрагентів без фактичного виконання будь-яких робіт. Вранці 30 серпня прес-служба ДБР повідомила про обшуки в приміщенні ВАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України».
В офіційному релізі «Суспільного» повідомляється: «Згідно з постановою Печерського районного суду міста Києва від 1 серпня 2019 року, яку було надано нам як підставу для проведення обшуків, передбачається, що працівники Державного бюро розслідувань здійснюють слідчі дії, оскільки вважають, що у працівників “Суспільно” можуть бути знайдені документи або флешки, які є речовими доказами в кримінальному провадженні про можливі протиправні дії посадових осіб ВАТ НСТУ, а саме зловживання службовим становищем з метою отримання неправомірної вигоди для себе чи інших фізичних або юридичних осіб».
Крім обладнання, в постанові згадується земельна ділянка у складі статутного капіталу телерадіокомпанії та діяльність благодійного фонду «Підтримки створення і розвитку суспільного телебачення і радіомовлення в Україні». Зі слів представників мовника, як пов’язані ці три факти – важко навіть уявити. Також у постанові нічого не сказано про порушення закупівлі.
«Усі закупівлі в телерадіокомпанії відбуваються відповідно до законодавства – лише через систему Prozzoro. Уся інформація з усіх закупівель відкрита, договори на закупівлі публікуються, всю інформацію можна знайти на сайті системи, а вся закуплена техніка є і розміщена у студіях компанії, де обшук навіть не відбувався», – повідомляється в релізі.
Щодо земельної ділянки, про яку йдеться в постанові, у НСТУ повідомляють, що керівництво телерадіокомпанії раніше виявило незаконні дії державного реєстратора, який зареєстрував на території компанії право власності нерухомого майна на сторонню юридичну особу. Працівники «Суспільного» самостійно звернулися в правоохоронні органи, щоб врегулювати ситуацію і виправити наслідки порушень з боку державного реєстратора. Але допомоги у вирішенні цієї ситуації від правоохоронних органів вони не отримали.
Пізніше з’ясувалося, що обшуки проводять і в благодійному фонді «Підтримки створення і розвитку суспільного телебачення і радіомовлення в Україні», який є окремою юридичною особою і не входить до складу телерадіокомпанії. У НСТУ припускають, що такими діями «Суспільне» хочуть позбавити підтримки фінансових донорів.
Працівники також акцентують, що обшуки почалися сьогодні, хоча рішення, термін дії якого 30 днів, було отримане ще 1 серпня. «Жодних інших слідчих дій з квітня, коли було порушене кримінальне провадження, в телерадіокомпанії взагалі не відбувалося, не проводилися допити, не було постанов про тимчасовий доступ до речей. Чому слідчі дії почалися саме з обшуків? Ми бачимо в цьому спробу залякування наших працівників. Напевно, саме тому обшуки почалися не з офісних приміщень, кабінетів, де й слід зберігати документи про діяльність телерадіокомпанії, а рано вранці в будинках наших працівників».
Також сьогодні вранці до офісу телерадіокомпанії прибув представник «Опозиційною платформи – За життя» Нестор Шуфрич, який зараз очолює комітет з питань свободи слова у Верховній раді України. З його слів, він хотів переконатися, що діяльності незалежного ЗМІ ніщо не перешкоджає.
Свою стурбованість у зв’язку з обшуком головного офісу «UA:Суспільне мовлення» висловив представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлем Дезір. Про це йдеться на його офіційній сторінці у Twitter.
I am worried about today’s search at PSB @1tvua and the homes of #Ukraine public service media managers, including @Zurab_Alasania. I call on the authorities to refrain from any pressure on the independence of public media.
— OSCE media freedom (@OSCE_RFoM) August 30, 2019
«Я стурбований сьогоднішнім обшуком у офісі “UA:Суспільне мовлення”, а також у будинках медіаменеджерів компанії, зокрема Зураба Аласанії. Я закликаю владу утримуватися від будь-якого тиску на незалежність суспільного мовника», – заявив Дезір.
Фото: Facebook-страница Зураба Аласанії