26 вересня Національна рада з питань телебачення і радіомовлення одностайно ухвалила рішення не продовжувати п’ять регіональних ефірних цифрових ліцензій, за якими веде мовлення телеканал «112 Україна». Рішення стосувалося п’яти компаній з групи «112 Україна»: «Аріадна ТВ», «ТВ Вибір», «Партнер ТВ», «Новий формат ТВ» і «Лідер ТВ». Рішення набуває чинності після його оприлюднення – зазвичай це відбувається наступного дня.
Таким чином, телеканал повинен призупинити мовлення в ефірній цифровій мережі компанії «Зеонбуд» – провайдер повинен врахувати рішення регулятора і вимкнути сигнал телеканалу. Нацрада письмово поінформує провайдера – це прописано в рішенні з кожної з п’яти компаній. У телеканалу залишається супутникова ліцензія, записана на ТОВ «ТРК “112 ТВ”» – за нею таке рішення не ухвалювалося.
Семирічний термін дії п’яти регіональних цифрових ліцензій «112 Україна» сплив 19 вересня минулого року. Ліцензії мовника за законом залишалися чинними, оскільки регулятор не ухвалював рішення щодо них. Нацрада не могла цього зробити через судовий процес, який блокував це. Відомство послалося на наявність у п’яти компаній одного штрафу і п’яти попереджень за самовільну зміну формату (з розважального на інформаційний).
Телеканал представляв головний юрист мовника Василь Сметана. Він зазначив, що телеканал 35 разів подавав заявку до Нацради на зміну програмної концепції, але в 34 випадках їм відмовили, а на 35-шу заявку досі не відповіли, хоча відведений законом термін на відповідь давно сплив. Заступник голови регулятора Уляна Фещук вказала на те, що Верховний суд визнав правомірною відмову Нацради в зміні програмних концепцій, це рішення остаточне й оскарженню не підлягає.
Також Василь Сметана вказав на те, що заведено кримінальну справу за фактом нелегітимності нинішнього складу Нацради – через трьох членів відомства (Ольга Герасим’юк, Олександр Ільяшенко та Олег Черниш), у яких закінчився 5-річний термін повноважень. З цього питання канал ініціював судові позови. Перший заступник голови Ольга Герасим’юк заявила, що це можна розцінювати як тиск на членів Нацради. Уляна Фещук акцентувала, що юридично три члени Нацради виконують обов’язки до ухвалення постанови Верховної Ради про припинення повноважень.
Під час засідання зі “112 Україна” Василь Сметана заявив, що вбачає в такому рішенні «сувору цензуру, що викликає великі сумніви у наявності свободи слова в Україні». «Дії Нацради є незаконними. У низки членів Нацради з липня 2019-го завершилися повноваження, що де-факто визнала Верховна Рада, і ухваленням будь-яких рішень вони перевищують свої повноваження, а сама Нацрада не є правочинною. Ми сприймаємо рішення Нацради як незаконне рішення нелегітимного органу влади», – йдеться в повідомленні.
«Влада злякалася об’єктивної інформації. Але ми не боїмося доносити правду до наших глядачів. І ми продовжимо це робити сьогодні, завтра й завжди. Ми залишаємося в ефірі, ми залишаємося в інтернеті. Ми цінуємо довіру наших глядачів і читачів. Ми продовжуємо працювати», – заявив генеральний директор телеканалу Єгор Бенкендорф.
Генеральний продюсер “112 Україна” Артем Марчевський також заявив, що не згоден з рішенням Нацради і що “ми будемо інформувати про цей факт беззаконня міжнародні структури”.
Як повідомлялося, 19 грудня 2018 року Шостий апеляційний адміністративний суд відмовив Нацраді з питань телебачення і радіомовлення в задоволенні його апеляції і залишив чинним рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 жовтня, яке забороняє регулятору відмовляти п’яти компаніям групи «112 Україна» у продовженні їхніх цифрових ліцензій. Компанії групи «112 Україна» у своєму позові наполягали на тому, щоб суд визнав протиправною бездіяльність Нацради, яка у встановлений законом термін (за два місяці до завершення) не розглянула заяви цих компаній про продовження їхніх ліцензій. Своєю чергою, Нацрада подала апеляцію, в якій просила суд скасувати постанову в забезпеченні позову. Шостий апеляційний суд Києва 16 вересня відмовив компаніям телеканалу «112 Україна» у задоволенні їхніх вимог, що, відповідно, розблокувало розгляд питання продовження ліцензій.
Нагадаємо, телеканал «112 Україна» разом із каналами ZIK і NewsOne входить до медіахолдингу «Новини» нардепа «Опозиційна платформа – За життя» та давнього політичного та бізнес-партнера Віктора Медведчука Тараса Козака. Генеральним продюсером «Новин» є Олексій Семенов, екс-генпродюсер телеканалів «Прямий», NewsOne і «112 Україна».
Фото: 112.ua