Голова правління Національної суспільної телерадіокомпанії України Зураб Аласанія піде зі своєї посади 6 травня, незважаючи на оскарження в суді рішення наглядової ради НСТУ про дострокове розірвання контракту з ним. Виконуючим обов’язки голови правління НСТУ стане член правління Микола Чернотицький, який раніше відмовлявся від тимчасового призначення. Наглядова рада НСТУ затягнула з оголошенням конкурсу на посаду Аласанії, оскільки чекає на рішення суду. Про це повідомила голова наглядової ради Світлана Остапа в своїй колонці на сайті «Детектор медіа», заступником шеф-редактора якого вона є.
Остапа зазначає, що Чернотицький погодився бути виконуючим обов’язки голови правління НСТУ. Згідно з процедурою ним може стати тільки член правління НСТУ (їх лише 6). Рішення зробити Чернотицького в. о. голови правління було ухвалене наглядовою радою 31 січня – разом із рішенням розірвати контракт із Аласанією. Обов’язки голови «Суспільного» Чернотицький виконуватиме до вступу на посаду нового голови правління або набрання законної чинності рішенням суду, який може скасувати рішення «наглядачів» про дострокове звільнення Аласанії.
Як повідомлялося раніше, було відкрито три судові провадження про скасування рішення наглядової ради про дострокове припинення контракту з головою правління: одне – за позовом Зураба Аласанії, два – за позовами члена наглядової ради Євгена Глібовицького. Зі слів Остапи, за позовом Аласанії суд 19 квітня ухвалив рішення перенести розгляд питання на 11 червня. Один із позовів Глібовицький відкликав, на другий подав апеляцію. «Щодо позову Євгена Глібовицького, то Шевченківський районний суд міста Києва спочатку відмовив у розгляді справи і порадив розглядати її в Господарському суді міста Києва. Євген подав апеляцію, яка розглядатиметься 30 травня. І паралельно звернувся й до господарського суду, засідання якого заплановане на 10 травня. Але на позачерговому засіданні НР, що відбулося 25 квітня, Євген Глібовицький повідомив, що відкликає позов до господарського суду», – пояснює Світлана Остапа.
Було три судові провадження про скасування рішення наглядової ради про дострокове припинення контракту з головою правління: одне – за позовом Зураба Аласанії, два – за позовами члена наглядової ради Євгена Глібовицького
Коли буде оголошено конкурс на нового голови правління НСТУ, голова наглядової ради не знає: «Наглядова рада може оголосити конкурс, не чекаючи на рішення суду. Але, звичайно, хотілося б дочекатися рішення суду, щоб не заходити в ще більший правовий конфлікт, і щоб потім по факту в нас не виявилося кілька очільників правління. (…) Частина членів НР прагне оголосити конкурс якнайшвидше, а частина вважає, що його краще проводити вже після парламентських виборів. Нагадаю, 12 лютого на засіданні НР рішення про встановлення дати розірвання контракту із Зурабом Аласанією після парламентських виборів, тобто в листопаді 2019 року, не набрало більшості голосів».
Зі слів Остапи, на засіданні 18 квітня наглядова рада внесла зміни до «Положення про конкурс з обрання голови та членів правління НСТУ», які саме – не уточнюється. Наразі так званий Комітет з питань призначень і винагород, який є структурою НСТУ, доопрацьовує зміни до «Умов проведення конкурсу». Затвердивши нові «Умови проведення конкурсу», наглядова рада може оголосити конкурс на голову правління. Про які нові умови конкурсу йдеться, Остапа не повідомляє.
Нагадаємо, 31 січня наглядова рада НСТУ ухвалила рішення про дострокове припинення контракту з головою правління Зурабом Аласанією, посилаючись на пункт про «недостатню кваліфікацію». 12 лютого наглядова рада НСТУ ухвалила рішення встановити датою розірвання контракту із Зурабом Аласанією 6 травня.
Однією з причин звільнення Аласанії стало делегування ключових виконавчих функцій так званому директорату (виконавчому директору, його заступникам та директорам департаментів) – паралельній правлінню виконавчій структурі на чолі з виконавчим директором, який був другою людиною в компанії з обсягом повноважень, більшим, ніж у членів правління. За 15 місяців (з липня 2017 по жовтень 2018) на оплату діяльності дублюючих органів було витрачено понад 8 млн гривень. 4 березня, після ліквідації директорату і запровадження нової структури НСТУ, компанію залишив її виконавчий директор Олександр Лієв – фігурант низки скандалів з ознаками корупції.
Фото: НСТУ