На позаплановому засіданні розглянуть питання оголошення нового конкурсу на посаду голови НСТУ, а також перегляд рішення про звільнення Зураба Аласанії у зв’язку з порушенням процедури. Про це 1 лютого повідомила член наглядової ради НСТУ Світлана Остапа
в коментарі новинам «UA:Першого».
Водночас у голови наглядової ради НСТУ Тетяни Лебедєвої 8 лютого завершується дворічний термін перебування на цій посаді. У положенні про наглядову раду НСТУ зазначено, що рада обирає на своєму засіданні з-поміж своїх членів голову, заступника голови і секретаря терміном на два роки, вони не можуть обіймати відповідну посаду понад два терміни поспіль.
Як повідомляла «Телекритика», член наглядової ради НСТУ Євген Глібовицький, який був відсутній на засіданні 31 січня, вважає, що результати голосування про розірвання контракту із Зурабом Аласанією містять процедурні порушення і не є оформленими відповідно до вимог закону «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України». Він 1 лютого запропонував іншим членам наглядової ради скасувати результати голосування, інакше, на його думку, цей склад наглядової ради повинен піти у відставку в повному складі.
Тим часом, член правління НСТУ Микола Чернотицький, якого 31 січня наглядова рада призначила виконуючим обов’язки голови Суспільного мовника, заявив, що не вважає себе тимчасовим главою Суспільного. Про це 1 лютого повідомило «Громадське». «Я член правління Суспільного мовника і член команди Зураба Аласанії… Я не був присутній (на засіданні Ради. – Ред.), я був повідомлений постфактум», – додав він.
Колектив НСТУ вимагає від наглядової ради пояснити причини розірвання контракту. Відповідну заяву оприлюднив, зокрема, колектив «Українського радіо» на своєму сайті 1 лютого. «Ми, команда “Українського радіо”, вимагаємо від наглядової ради зустрітися з представниками радіо та пояснити ситуацію з відстороненням від посади голови правління ПАТ “НСТУ” Зураба Аласанії», – йдеться в повідомленні, підписаному 25 працівниками «Українського радіо».
Аласанію підтримали також 20 продюсерів філій НСТУ. Вони вважають, що рішення наглядової ради про звільнення Аласанії – це пряма загроза свободі слова. Вони підписалися під відкритим листом, згідно з яким, рішення, ухвалене наглядовою радою непублічно і в закритому режимі, є грубим порушенням принципів діяльності Суспільного мовника. У відкритому листі, який 1 лютого опублікував «Детектор медіа», йдеться про те, що рішення має бути скасоване, а в майбутньому – засідання з розгляду таких питань повинні бути публічними.
Про ситуацію навколо звільнення Зураба Аласанії висловилися також міністри. Міністр закордонних справ Павло Клімкін вважає, що наглядова рада повинна пояснити причини звільнення, а також натякає на політичну складову – звільнення відбулося за два місяці до виборів. Про це він написав 1 лютого у Facebook. «Рулити UA:Суспільне мовлення, напевно, непросто. У нас траплялися дружні дискусії. Зокрема, щодо мов національних меншин в контексті регіонального мовлення… Наші думки могли розходитися, але розмова завжди була дружньою і з великою повагою до позиції співрозмовника. Я не знаю, які у наглядової ради питання до Зураба, але вони, щонайменше, мають бути озвучені. А також повинні стати предметом суспільного обговорення, як, власне, і має бути при “суспільному” мовленні. А взагалі, така ситуація за два місяці до виборів – це, вибачте, на голову не налазить», – вважає глава МЗС.
Глава МВС Арсен Аваков, якого називають покровителем Зураба Аласанії, вважає провокацією дострокове звільнення Аласанії. Про це він заявив 2 лютого, повідомляє прес-служба МВС. «Я не думаю, що хороша ідея в цей час обкатувати технології і обмежувати пресу. Я не думаю, що хороша ідея відсторонити за два місяці до виборів голову Суспільного мовника незрозумілим чином. Ми зараз уважно за цим стежимо. Я думаю, що там є, з чим розібратися. Скажу більше: я не бачу факту цього відсторонення, я бачу факт дуже серйозної провокації і нападу на свободу преси за два місяці до виборів», – вважає міністр.
Рішення наглядової ради НСТУ про дострокове розірвання контракту з Аласанією є «відверто несподіваним», заявила 2 лютого в коментарі DW народний депутат від «Народного фронту», голова комітету Верховної ради з питань свободи слова та інформаційної політики Вікторія Сюмар. «Найбільш важливим нині лишається питання, аби перед виборами президента жодна політична сила не отримала контролю на суспільним мовником, завдання якого – бути альтернативою приватним каналам, контрольованим олігархами, і надавати суспільству об’єктивну та актуальну інформацію», – зазначила вона.
Нагадаємо, голова наглядової ради НСТУ Тетяна Лебедєва запевняє, що відсутність висвітлення важливих подій за участю перших осіб держави Суспільним мовником не була причиною рішення про відсторонення Зураба Аласанії. 1 лютого вона виклала повний текст «одного з проектів рішень», в якому зазначено, що серед причин звільнення Аласанії, зокрема, створення «виконавчої структури на чолі з виконавчим продюсером », яка дублює діяльність інші структури НСТУ. На неї за 15 місяців діяльності було витрачено 8 млн гривень бюджетних грошей. Також у ради є питання до фінансової політики НСТУ, зокрема, до «режиму жорсткої економії», який був запроваджений у жовтні 2018-го, а також до реакції керівництва НСТУ на аудит EY: Аласанія «не зміг впорядкувати фінансову звітність компанії», через що аудитори відмовилися «надавати висновки з аудиту».
Фото: НСТУ