У зв’язку з кодуванням супутникового сигналу найпопулярніших українських телеканалів стали частими маніпуляції навколо інформаційної безпеки. Кодування цих каналів нібито серйозно шкодить інформаційній безпеці України – на «супутнику» залишаються незакодовані російські телеканали, глядачі стануть частиною російського інформаційного поля. Чи так це насправді? І чому роль російського телебачення занадто перебільшена?
Можливість дивитися російське ТБ у відкритому доступі із супутника була і до кодування. Міф про те, що українського телебачення на супутнику не буде – не відповідає дійсності, як і заява про те, що глядачі будуть дивитися лише російське. «Телекритика», висвітлюючи тему супутникового кодування, наводила повний перелік українських телеканалів, які залишилися на відкритому супутнику. Серед них – 60 телеканалів, з яких 15 інформаційних та 6 державно-громадських. Тоді як російських телеканалів з відкритим мовленням не більше десяти й з кожним роком їх стає все менше.
Які російські телеканали відкриті на супутниках
Історично склалося, що установка супутникової антени серед українських користувачів відбувається на чотири популярних супутники – Astra 4A, Amos 3/7 і Hotbird 13. Для цього користувачі супутникового ТБ налаштовують три конвертери (у народі – «гориничі»), які спрямовані на 13, 4 і 5 градуси. Українські телеканали віддають перевагу супутникам Astra 4A та Amos 3/7, російські телеканали доступні на Hotbird 13 разом з деякими європейськими телеканалами. На 36 градусі (супутники Eutelsat 36C і 36B) розташовані зокрема транспондери супутникових провайдерів «Триколор ТБ» і «НТВ Плюс». Останній люблять згадувати як лідер із шарінгу серед українських власників супутникового ТБ. Теледослідження Nielsen показують, що близько 85% (або 3,8 млн) сімей супутникового телебачення мають «тарілки» з «гориничами». І тільки 3% супутникових антен були налаштовані на 36 градус.
У відкритому доступі 85% глядачів звичайних супутникових антен можуть приймати такі російські телеканали у відкритому вигляді (з супутника Hotbird 13): «Первый канал Европа», «РТР Планета», «Россия 24», «НТВ-Мир», ТНТ International, TV Rus, «8 канал», «Новый мир», російськомовну версію EuroNews, а також телеканали «Союз» (релігія), «ТБН Росія» (релігія), LifeTV (релігія) і BestMarketTV (телемагазини). Їм на противагу мовлять з цього ж супутника у відкритому вигляді 4 українських телеканали – іномовник UATV, «112 Україна» і нещодавно запущений інформаційний канал «Україна 24», а також телеканал «Відродження». Також з цього супутника мовить у відкритому вигляді російськомовний телеканал «Новое время» – спільний проєкт «Радіо Свобода» та «Голосу Америки».
Варто розуміти, що мова йде про міжнародні версії російських телеканалів, програмування яких місцями значно відрізняється від оригінальних версій – ці телеканали не такі цікаві, як їх оригінальні мовники – у них інше програмування: вони очищені від прав на форматні програми-адаптації, іноземний контент й окремі російські кіносеріальні новинки. Оригінальна версія «Первого канала» закодована на всіх супутниках, як і каналу «Россия-1», НТВ і ТНТ. Сигнал міжнародних версій цих телеканалів призначений для російськомовної діаспори Європи. Що стосується телеканалів TV Rus, «8 канал» і «Новый мир» – це міжнародні мовники, спеціально створені для російськомовних глядачів Німеччини та Європи. Телеканали самі собою розважальні, без новин, основну частку часу мовлення займають старі архівні російські, а іноді радянські фільми та серіали, а також телемагазини. Пропагандистські новини показують тільки чотири з них – «Первый канал Европа», «РТР Планета», «Россия 24» та «НТВ-Мир»
З іншими супутниками з незакодованими російськими телеканалами також вельми непросто. Українському телеглядачеві доведеться переналаштовувати антену, витрачатися на покупку нових конвертерів і встановлювати їх. Вибір незакодованих російських телеканалів на цих супутниках зовсім невеликий. Російські телеканали у відкритому вигляді мовлять з супутників Asiasat-5, Yamal 401 (90 градус), ABS 2 і супутників Express (AM7 40 градус, АМ6 53 градус і AM5 140 градус). На супутнику Asiasat-5, який має глобальне покриття від України до Японії й від Таймиру до Нової Зеландії, залишилося не так і багато російських телеканалів. З нього відкрито поширюється лише п’ять російськомовних телеканалів: «Первый канал Азия», «РТР Планета Азия», «8 канал», «Катюша» і RTVi Asia. На російському супутнику Yamal 401, який був запущений у грудні 2014-го (ним керує «Газпром космічні системи»), фактично не залишилося російських телеканалів у відкритому вигляді, після того як ряд з них припинив своє мовлення на цьому супутнику у січні.
Проблема супутників Express у тому, що їх сигнал дуже погано приймається на території України: «Супутники Express висять низько над горизонтом – сигналу можуть перешкоджати дерева або будинки. На Заході країни вони зовсім не доступні для налаштування. На Express крім закодованого «Триколора» практично не залишилося російських телеканалів у відкритому вигляді», – пояснює медіаексперт Андрій Соломаха.
Російські телеканали масово залишають супутники
Кількість телеканалів на Hot Bird у вільному доступі російською мовою з кожним роком зменшується. 2 січня міжнародна версія телеканалу СТС – канал СТС International – припинила ретрансляцію з супутника Hot Bird (13 гр.в.д.). На параметрах СТС International прописався телеканал TV Rus. Тепер СТС International доступний на супутнику, який покриває Україну, але використовується для прийому тільки окремими ентузіастами супутникового прийому – Astra 5B (31,5 гр.в.д.). Улітку 2019-го з Hot Bird 13 пішов канал RTVi Europe – він перейшов на супутник Astra 4A, але тепер мовить у закодованому вигляді (Viaccess).
Телеканали йдуть з Hot Bird 13, оскільки це найдорожчий супутник: Hot Bird 13 дорожчий за супутники Astra 4A, Amos 3/7 у кілька разів. «По суті, він найдорожчий супутник, який накриває Європу (сигнал супутника охоплює також Кавказ, Близький Схід і частину Північної Африки – ред.). Мовлення на Hot Bird 13 коштує телеканалам у 22 000 євро на місяць. Тому на Hot Bird 13 залишилися тільки міжнародні версії й пропагандистські телеканали, комерційні йдуть, бо мовити з нього дорого. Нещодавно пішов СТС International, піде й ТНТ International», – вважає Андрій Соломаха.
На супутнику Astra 4A компанії SES залишився у відкритому вигляді хіба що один російський телеканал – RT, але він веде мовлення лише англійською (немає російськомовної версії). Хоча до 9 січня з цього супутника транслювався також телеканал RTR Planeta Moldova, але його мовлення уже припинено.
Між супутниковими операторами ведеться велика конкуренція, через що російські телеканали з відкритим сигналом можуть і зовсім зникнути. Компанія SES з 2019-го веде переговори щодо укладення контракту на запуск платного російського пакета на супутнику в орбітальній позиції 19.2 градуса. Такий супутник матиме покриття в Європі, але не в Україні. Ті телеканали, які вирішать взяти участь у цьому проєкті, повинні будуть залишити Hot Bird. У результаті може лишитися не більше 3-4 російських державних телеканалів з відкритим супутниковим сигналом, мета яких – пропаганда.
Тих, хто вже націлився повернути антену або доставити ще одну, щоб дивитися у відкритому доступі російські телеканали з інших супутників, чекає неприємний сюрприз. Російські телеканали у відкритому вигляді масово йдуть, зокрема й з російських супутників.
9 січня на супутнику Yamal 401 було вимкнено пакет каналів для мережі цифрового телебачення Ханти-Мансійського округу. 8 січня стало останнім днем мовлення восьми російських федеральних телеканалів на супутнику Yamal 401. Відключеними виявилися такі телеканали: «Первый канал», «5 канал», «Россия-24», «Россия-1», «Югра», НТВ, «Матч» та «Культура». Телеканали вели відкрите незакодоване мовлення. Це був транспортний сигнал, призначений для ефірної цифрової мережі Ханти-Мансійського округу. Причина – відмова «Роскомнадзора» у продовженні ліцензії компанії «ЦТБ-Регион», яка з 2006 року будувала на території Ханти-Мансійського округу мережу цифрового ефірного телебачення у стандарті DVB-T та ретранслювала ці телеканали.
21 жовтня 2019 року на супутниках Yamal, Express і ABS-2 була відключена більшість федеральних російських телеканалів, які призначалися як транспорт для ефірного аналогового телебачення. З остаточним переходом РФ на цифру, таких каналів може не залишитися. 16 січня на Yamal 402 телеканал «Рен ТВ» також припинив відкрите супутникове мовлення, яке призначалося для власної мережі ефірних передавачів. Версії «Рен ТВ», «Рен ТВ» (+2), «Рен ТВ» (+4) були відключені у позиції 55 градусів, версія «Рен ТВ» (+7) також відключена на супутнику Yamal 401 у позиції 90 градусів.
«З супутників Yamal та Express пішли федеральні канали НТВ і «Рен ТВ» у всіх часових версіях, так оскільки з відключенням аналога та переходом на цифру відпала необхідність у транспорті. Тому на цих супутниках у відкритому вигляді залишилося «космічне сміття», – додає Андрій Соломаха.
Інформнебезпека та держава
Про те, що телегрупи закодують супутниковий сигнал своїх розважальних телеканалів, повідомлялося ще у кінці 2016-го. На початку 2018-го Національна рада з питань телебачення і радіомовлення одноголосно підтримала телегрупи у цьому рішенні, дозволивши прописати у супутникові ліцензії цих телеканалів кодоване мовлення. Ризики інформаційної безпеки для окупованих територій Донбасу та Криму, для яких супутник – єдина можливість дивитися українське телебачення, перебільшені. З відкритим супутниковим сигналом залишається близько 60 українських телеканалів, з яких близько 20 – інформаційні.
Звичайно, можна перенести відповідальність за інформаційну безпеку з держави на приватних комерційних мовників, а можна визнати, що за два роки державою не було зроблено нічого для посилення державного або громадського мовлення. Телеканали «UA: Перший» і «UA: Культура» ведуть специфічне умовне кодування на супутнику системою кодування BISS. Це кодування легко відкривають нові супутникові тюнери, але її дуже непросто розкодувати старими тюнерами, яких насправді більшість. Держава не з’ясувала причини та потреби кодування громадським мовником супутникових сигналів своїх телеканалів. Також держава не подбала про контент регіональних телеканалів суспільного мовлення «UA: Донбас» та «UA: Крим», які відкрито мовлять з супутника, транслюючи вельми специфічний контент для жителів цих територій. Саме зараз виникли проблеми з держфінансуванням у єдиного кримскотатрського телеканалу ATR. У січні без будь-яких пояснень зупинив своє мовлення донбаський державний телеканал ДTV (комунальне підприємство Донецької обласної ради «Регіональна телерадіокомпанія “Регіон-Донбас”»), що запускався для цілей інформаційної безпеки у кінці 2017-го.
Державу також не цікавила наявність програм відразу чотирма мовами (англійська, російська, українська і кримськотатарська) на каналі іномовлення UATV, що робило такий телеканал таким, що забезпечував незначне дивлення. Спроби держави запустити на його базі інформаційно-розважальний телеканал з розважальним контентом каналів телегруп для окупованих територій, похвальні, але за тиждень до старту мовлення невідомо яким чином держава має намір поширювати цей телеканал, якщо вже відомо, що він відмовиться від супутникового мовлення.
Не варто забувати, що той, хто дивився російське телебачення, дивився його й до супутникового кодування телегруп. І частина аудиторії уже платила за це, оскільки шарінг таких каналів – платний. «Вартість «шарінгу» «НТВ плюс» – від $2 до $5 на місяць. При покупці нового тюнера, «шарінг» на 6-12 місяців іноді може бути у заводській прошивці, після чого все одно за нього потрібно буде платити. Річна підписка «Триколора» коштує $35, окремо потрібно докуповувати спортивний пакет. Але тут дорогий пакет входу: тюнер або модуль коштує $70 мінімум, що відбиває охочих до шари», – пояснює Андрій Соломаха.
Чи варто боротися за аудиторію, яка готова платити за російські телеканали, якщо не готова платити за українські? Або варто все ж поборотися за аудиторію, яка шукає шляхи для перегляду українського телебачення?
«Чому на супутниках було так багато незакодованих пропагандистських каналів? Супутник – це неконтрольоване середовище, у якому не можна обмежити мовлення окремих каналів, – продовжує Андрій Соломаха. – До кодування 4 млн домогосподарств приймали незакодовані українські канали. Водночас вони дивилися ті російські канали, які випадали у меню після автопошуку. Після кодування, згідно з дослідженнями, частина глядачів уже перейшла в контрольоване державою середовище Т2, де всі канали підконтрольні державі через ліцензії. Також частина перейде на кабель і до супутникових операторів, де теж є контроль держави. Таким чином, перехід глядачів у контрольоване Україною середовище є благом з погляду національних інтересів. Дуже шкода, що жоден з високооплачуваних топменеджерів медіагруп не зміг чітко сформулювати вигоду кодування щодо державної безпеки ».
Надалі Росія може спробувати поширювати свою телевізійну пропаганду через інтернет, до чого потрібно буде готуватися уже сьогодні: «Що буде робити РФ, коли отримає інформацію про те, що канал впливу на уми українських глядачів зменшився в рази? Буде шукати нові можливості. Наприклад, поширювані на державному рівні плейлисти або додатки з тими ж пропагандистськими каналами, але вже в ОТТ. Або, наприклад, плата смарт-телевізорам Samsung і LG, щоб умовна «Россия 24» була встановлена у всіх телевізорах з коробки. Що робити Україні? Бути готовою до нових викликів», – резюмує Андрій Соломаха.
Підписуйтесь на «Телекритику» у Telegram та Facebook!