«Вчора мені в стрічці попався ось цей пост, – пише Ославський. – У ньому автор пропонувала оцінити «жахливий», на її погляд, анонс програми «Я соромлюсь свого тіла» членам Нацради з питань телебачення і радіомовлення. І знаєте що? Частина держслужбовців з готовністю погодилися з тим, що це «жах» і «соромно», і запропонували оштрафувати телеканал СТБ. Зізнаюся вам, що я був шокований. Шокований як лікар. Ні, не хамством коментуючих і набором таких же хамських епітетів на адресу телеканала, а тим, що, виявляється, на погляд автора і державних службовців, які представляють основний контролюючий орган країни в медіаіндустрії, є «сороміцькі» і НЕ сороміцькі хвороби. Є хвороби, про які (напевно) можна говорити в ефірі, а є ті, на які накладено табу. Є люди, які мають право на медичну допомогу завдяки нашому проекту і публічності, а є ті, кого, на думку моралістів, ні в якому разі не можна показувати глядачам, а значить, вони повинні страждати мовчки. Тому що «соромно». Поясню суть історії.
У четвер в рамках проекту «Я соромлюсь свого тіла» мною була прийнята сім’я. Мама з підлітком. Дуже запущений випадок, типовий приклад того, як робити не варто і що може статися з вашим організмом, якщо 16 разів йти на операцію до хірургів, які не володіють ситуацією. Дуже повчальний для всіх громадян України, які поспішають до лікаря тільки тоді, коли «півень в одне місце клюне». І все б нічого, якби питання не торкалося статевого органу 14-річного підлітка.
Я побачив за свою практику багато, але і в страшному сні не міг уявити, що лікування проектом унікального і вкрай запущеного випадку, який загрожує молодому хлопцю серйозними фізіологічними проблемами, викличе таку бурю обурення серед деяких фейсбучних «борців за мораль». Причому обурило їх не те, як цей хлопчик жив з пенісом в кілька свищевих ходів (дірок, якщо по-простому) і куди дивилися лікарі, до яких зверталася сім’я – їх схвилювало «як же тепер хлопцю жити в суспільстві, яке дізналося про його проблему??» Прошу зауважити: проблему, яка калічить його життя 12 років! Про яку знали всі його однокласники!
У моралістів пролунало одне, найбільш важливе, на їхню думку, питання: «Відправили б ми свого родича або близьку людину на подібний проект?!» Відповім: не доведи Господь зіткнутися з такою хворобою, але – так, відправив би! Тому що, коли всі фахівці опускають руки, будь-яка любляча людина використовує всі до останнього шанси, аби зберегти здоров’я близькому, а особливо – дитині.
У тому, що проект «Я соромлюсь свого тіла» для багатьох пацієнтів з України, Казахстану, Латвії, Литви, Молдови та інших країн стає останньою надією, винен не телеканал СТБ, а суспільство, де немає елементарних навчальних анатомічних і гігієнічних курсів, де люди не розуміють, як їм користуватися своїм тілом і соромляться говорити вголос про хвороби статевих органів. А соромляться вони не в останню чергу завдяки ось таким «борцям за мораль».
Проект береться за пацієнтів, від яких відмовилися (!) лікарі, і у яких різні хвороби. Але чомусь фб-критики бачать проблему дуже вибірково: все, що нижче пояса – табу. Показувати хвороби статевих органів – соромно і аморально по відношенню до пацієнта. Все, тут же потрібно закрити йому обличчя, і ніяк інакше.
Особисто я не бачу різниці в новоутворенні на голові, грудей, які розкладаються через пухлину, або поїденому свищевими ходами пенісі. Це все – ХВОРІ ОРГАНИ! Чи у нас і далі буде процвітати пуританська дискримінація за статевою ознакою?!
Додам одне. Дорогі глядачі, незважаючи на всі нападки та гидоти, які довелося почути, проект і в цьому унікальному випадку віртуозно впорався з неможливим – і тепер життя цього хлопця стало нормальним. Що довелося подолати, які диво-хірурги є в НАШІЙ країні і як з хлопчика з проблемами зі здоров’ям і купою комплексів менше ніж за рік можна стати сильним і здоровим хлопцем, дивіться вже в наступному випуску!
До слова, в ньому буде і відповідь на таке хвилююче «експертів» питання про «зіпсоване проектом життя хлопчика». Не забудьте обговорити і цей епізод».
Нагадаю, що нещодавно я поспілкувалася з керівником передачі Дариною Майбородою про те, чому в програмі необхідні відверті кадри, і про багато іншого.
Фото: stb.ua