Національна рада з питань телебачення та радіомовлення підбила підсумки першого етапу моніторингу виконання квоти української мови на загальнонаціональних телеканалах. За результатами моніторингу ознак порушень законодавства щодо частки державної мови в ефірі вітчизняних телеканалів не зафіксовано. Про це йдеться в звіті Нацради за 2018 рік, опублікованому на сайті відомства.
Середній показник частки української мови на вітчизняних загальнонаціональних цифрових телеканалах становить 91,7% упродовж тижня в проміжку 07:00–22:00. За результатами тижневого моніторингу 27 загальнонаціональних телеканалів, частка державної мови в ефірі мовників коливалася від 77% до 100%.
«Із запровадженням мовних вимог на телебаченні відбулася активізація серед виробників національного контенту, тож в ефірі українських телеканалів з’явилося більше власних передач, фільмів і загалом національного продукту. З часом ця тенденція тільки посилюватиметься, адже й українське кіновиробництво поступово набирає обертів, що, своєю чергою, докорінно змінює і ефір вітчизняних телеканалів», – йдеться в звіті Нацради. Раніше в регуляторі повідомляли про плани підбити підсумки квот на публічному заході торік у грудні.
Нагадаємо, відповідно до закону про телеквоту, частка української мови на вітчизняному телебаченні має становити 75% ефіру в щотижневому обсязі в слотах 07:00–18:00 та 18:00–22:00. Під час перехідного періоду, який завершився 12 жовтня, до квоти, незалежно від мови контенту, зараховувалися всі передачі та фільми власного виробництва й весь національний аудіовізуальний продукт.
Як повідомляла «Телекритика», голова Комітету Верховної ради з питань культури і духовності Микола Княжицький пропонує підвищити квоту на українську мову на телебаченні з 75% до 90%. Докладніше про те, як працюють квоти на українському ТБ, читайте в матеріалі з круглого столу від 7 грудня, організованого «Телекритикою».
Зазначимо, Нацрада ухвалила звіт про свою діяльність у 2018-му на засіданні 24 січня. Вiдповiдно до вимог законодавства, регулятор має подати його до 1 лютого на розгляд президента та Верховної ради, які повинні затвердити документ. Попередні два роки звіт Нацради формально в парламенті затверджувався Комітетом зі свободи слова.
Фото: pixabay