Перше, що впадає у вічі під час ознайомлення із заявками, – це графи «Чи плануються зйомки на території країни-агресора» і «Чи планується залучення до виробництва фільму юридичних осіб країни-агресора?». З огляду на те, що Мінкульт проводить конкурсний відбір кінопроектів «патріотичного спрямування», навряд чи учасникам прийшло б в голову відповідати на поставлені запитання ствердно.
У зв’язку зі спрямованістю конкурсу майже всі стрічки заявлені українською мовою. Винятком стали деякі фільми, в яких герої розмовляють суржиком (короткометражка «Бабця Галя» режисера Дмитра Колчинського) або ті, що будуть створені в копродукції з іншими країнами. Наприклад, фільм «Актриса» виробництва Польщі та України вийде відповідно польською та українською, а картина «Останній шанс Джека Харта», режисером якого виступить ізраїльтянин Гай Моше («Бунраку») вийде українською та англійською мовами. Також українською і словацькою мовами вийде історичний серіал В’ячеслава Криштофовича «Слов’яни».
Деякі кіностудії і кінокомпанії подали відразу кілька заявок на конкурс. Так, від Національної кіностудії художніх фільмів ім. Олександра Довженка на конкурс надійшло відразу кілька кінострічок схожих жанрів. Наприклад, заявка на фільм у жанрі «дитяча соціальна драма» під назвою «140 децибелів тиші» стане екранізацією однойменного роману письменника Андрія Бачинського, який отримав у 2015 році премію Української служби BBC у категорії «Найкраща книга року». Історія розповідає про життя вихованців дитячого будинку для глухих дітей. На виробництво фільму планують витратити 27 млн грн, орієнтовний обсяг державного фінансування – 100%.
Ще однієюзаявкою НКХФ ім. Довженка стала дитяча стрічка – «Вуркагани» режисера Андрія Макаренка. Судячи з назви, фільм буде не з легких (слово «вуркаган» означає «бандит», а також – людина, знайома з тюремним життям. – Ред.).
5 мировых премьер и 5 украинских фильмов, которые их затмят
Крім малознайомих ТОВ у списку заявок можна зустріти й широко відомі кіностудії і продакшени. Наприклад, кіностудія Directory Films, яка здійснювала виробництво стрічки Марисі Нікітюк «Коли падають дерева», подала заявки на історичну драму «Щоб чорту стало тошно» (на виробництво потрібно 39 млн грн), драму «Забуті» (25,9 млн грн) і дві психологічні драми – «В темному куті» режисера Олексія Уманського (16 млн грн) і «Життя Антона» Юлії Мироненко (21 млн грн). Примітно, що на всі фільми, за винятком останнього, сподіваються отримати стовідсоткову фінансову підтримку від Мінкульту.
Іншим помітним учасником конкурсу стала компанія «ТЕТ-продакшн», яка подала заявки на розважально-пізнавальний фільм «Говоримо українською» (продюсером виступить Іванна Найда), 16-серійну мелодраму «Виклик № 5» і 8-серійне історичне розслідування «Таємниці великих українців». На виробництво фільмів планують витратити 4,7 млн, 28 млн і 13 млн грн відповідно.
Цікаво, що серед заявок на конкурс Міністерства культури відразу дві картини за твором класика української літератури Івана Нечуя-Левицького – фільми в жанрі трагікомедії «Кайдашева сім’я» (виробництва ТОВ «ПроКіно») і просто комедії «Кайдашева сім’я. ХХІ століття» (виробництва ТОВ «Інтер»). Порівняно з бюджетом першої стрічки – 48 млн грн, бюджет другої скромніший – 26 млн грн.
Серед драм і документальних стрічок загубилися ще кілька комедій. Так, фільм «DZIDZIO: Перший раз» спродюсує директор співака DZIDZIO Анатолій Безух. За виробництво картини планують узятися вже в червні-липні 2018 року. Бюджет становить 19,5 млн грн, з них 15,6 млн грн планують отримати від Мінкульту. Фільм «Бліндаж» режисера Володимира Тихого («Таємничий острів») також заявлений як комедія, але цього разу – військова комедія (що б це не означало). Бюджет стрічки – 45 млн грн, з них 36 млн грн потрібно з державного бюджету.
Повною несподіванкою серез вітчизняних фільмів, поданих на конкурс Мінкульту, стала комедія «Любов та розвідка» спільного виробництва України і Мальти. Стрічка вийде тільки українською мовою, а у Мінкульту просять лише 4 млн грн із необхідних 18 млн.
Один із найдорожчих у списку заявок – бойовик «482» режисера Зази Буадзе («Червоний»). На виробництво стрічки потрібно 71 млн грн (51 млн – із бюджету Мінкульту). А одна із самих бюджетних – картина Артура Якубова («Справжня Русь») під назвою «Біль, що не минає». На виробництво цієї військової драми знадобиться лише 517 тис. грн (100% – з бюджету Мінкульту).