Учора, 20 травня, під час інавгураційної промови у ВР президент України Володимир Зеленський звернувся до всіх-всіх українців і заявив про готовність надати їм громадянство: «Нас 65 мільйонів – так, не дивуйтеся. Тих, кого народила українська земля. Я звертаюся до всіх українців на планеті. Українці в Європі й Азії, в Північній і Південній Америці, в Австралії та Африці, – ви нам дуже потрібні. Усім, хто готовий будувати сильну й успішну Україну, я з радістю надам українське громадянство… Привезіть нам, будь ласка, свій досвід і ментальні цінності. Усе це допоможе нам почати нову епоху. Скептики скажуть, що це неможливо, а може, це і є наша національна ідея: об’єднавшись – зробити неможливе».
Цитату Зеленського дуже швидко поширили медіа і, звичайно ж, за варіанти впровадження ідеї У життя – як би це могло виглядати в реальності та наскільки це реально – узялися опініон-мейкери в соцмережах.
Скептики скажуть, що це неможливо, а може, це і є наша національна ідея: об’єднавшись – зробити неможливе
Дмитро Дубілет, бізнесмен і співзасновник віртуального банку Monobank, з 122 173 підписниками в FB, запропонував такий поступовий план впровадження ідеї в життя:
1. Подання заяви на громадянство має бути повністю онлайн і, умовно, займати кілька кліків. Усі бекграунд-чеки кандидата можна здійснювати через системи на кшталт Experian (тут у мене, до речі, досвід завдяки закордонним банківським проектам).
2. Паспорт видається просто в аеропорту і це займає не більш як 10 хвилин (віп-прохід для майбутніх громадян України – навіть без Mastercard Elite!). Разом із паспортом видаємо пляшку ігристого і садимо на таксі.
3. Наявність громадянства України не має якихось особливих зобов’язань, крім щорічного приїзду в країну, а також невеликого щорічного адміністративного збору.
4. Проект запускається поетапно – не на всі країни відразу.
5. Після вилизування усіх бізнес-процесів Україна починає рекламну кампанію за кордоном на тему отримання свого громадянства. Стати українцем стає модним.
https://www.facebook.com/dubilet/posts/10157403721988552
Ілля Кенігштейн, засновник & CEO Creative States, з 23 155 підписниками в FB висловився фундаментальніше:
«Мені здається, що це дуже правильний і сучасний підхід. Для мене справжня українська діаспора – це не винятково потомствені українці та їхні нащадки, що говорять українською, співають українські пісні та надягають вишиванки у свята. Для мене українська діаспора – це всі, хто так чи так будь-коли мав зв’язок із Україною і кому не байдуже, що відбувається в країні, – незалежно від етнічної приналежності, національності, мови, статі, віку і сексуальних уподобань.
Діаспору потрібно вчитися бачити, чути та цінувати – це велика сила, яка може зіграти ключову роль у процесі реалізації реформ. Звичайно, можна боротися з відтоком мізків із країни, але це, на жаль, – марно. Набагато краще зробити так, щоб усі, хто поїхав, захотіли повернутися: зі знаннями, досвідом та інвестиціями. Якщо не вони, то їхні діти. І якщо не назавжди – то хоча б на час».
До речі, багато експертів вважають, що саме така стратегія допомогла сьогоднішнього Китаю досягти вражаючих економічних успіхів.
Чи дослухається новий президент до думки та ідей креативних умів – побачимо. У будь-якому разі стежитимемо за розвитком подій і реакцією соцмереж.