Сюжет
Варшава. Літо 1939 року. Гаррі (Джона Гавер-Кінг) працює перекладачем у посольстві Великобританії у Польщі, де він закохується в юну офіціантку Касю (Зофія Віхлач). Коли німецькі танки в’їжджають у Варшаву, Гаррі розуміє, що повинен будь-що врятувати Касю.
У цей час у Манчестері на Гаррі чекає його багата амбітна мати Робіна (Леслі Менвілл), а також наречена Лоїс (Джулія Браун). Вдень Лоїс працює на фабриці, а вечорами співає джаз у клубах. Вона живе зі своїм травмованим досвідом Першої світової війни пацифістом-батьком Дугласом (Шон Бін) і нехлюєм братом Томом (Юен Мітчелл). Чи зможе Дуглас змиритися з вибором дітей піти на фронт? Адже Том вирішив стати матросом флоту, а Лоїс – співачкою у військовому розважальному корпусі. І як виникне незвичайний роман між Дугласом і снобкою Робін?
У Берліні безстрашна американська журналістка Ненсі (Гелен Гант) намагається розповідати правду про нацистську Німеччину всьому світові і паралельно намагається допомогти німецькій подружній парі врятувати їх доньку, яка страждає на епілепсію, від клініки смерті.
У Парижі племінник Ненсі, Вебстер (Брайан Дж. Сміт), працює лікарем. Там він закохується у темношкірого джазового музиканта Альберта (Паркер Сойерс) і тому відмовляється покинути місто. Чи зможуть вони вижити в окупованій німцями Франції?
Як задумувався серіал
«Світ у вогні» – це драма про Другу світову війну, розказана з багатонаціональної точки зору. Раніше британські фільми про Другу світову в основному говорили про роль Сполученого Королівства і союзних сил у цьому конфлікті. Творець і сценарист серіалу Пітер Баукер вирішив підійти до цієї історії більш широко. Він розповідає, що хотів написати драму, в якій польська сім’я і французька сім’я настільки ж важливі, як і британська. Він хотів розповісти історії, які раніше ніхто не чув. Як це бути сенегальським солдатом, який опинився у Дюнкерку? Як це бути геєм у Парижі, в який ти втік, щоб просто бути собою, а тут до нього вторглися нацисти? Як це мати двох дітей і відмовитися від армії з міркувань совісті? Як це бути звичайною аполітичною німецької сім’єю, яка просто сподівалася, що нацизм – це тимчасовий етап? Як це боятися за життя своєї дитини у нацистській Німеччині, тому що вона хворий? І що таке стати біженцем?
Прототипи героїв
Образи багатьох героїв серіалу натхненні реальними людьми. Одна з головних героїнь – дівчина з робочого класу Лоїс – співає вечорами джаз у Манчестерському клубі у дуеті з темношкірою співачкою Конні. Їх прообразами послужили бабуся сценариста Пітера Баукера і його тітка Ганна, у якої було афро-карибське коріння. Вони співали у дуеті під назвою Two Shades у Манчестері 30-х років. Під час війни жінки працювали у розважальному корпусі, який організовував вистави для британських військовослужбовців, і мали величезний успіх, тому що багато артистів поїхали за кордон. «Я створив персонажів Лоїс і Конні, щоб вшанувати їх пам’ять», – каже сценарист.
Образ журналістки Ненсі, яку зіграла Гелен Гант, заснований на декількох репортерах часів Другої світової війни. Однією з них була 29-річна англійська журналістка на ім’я Клер Голлінгворт, яка розповіла світу про початок війни. Вона випадково побачила зосередження танків на німецько-польському кордоні і написала про це в газетах. Ненсі – представниця професії, яка в 30-40-ті роки була справою чоловіків. Вона володіє сильним характером, необхідним, щоб кожен день ламати стереотипи. Ненсі – єдина з жінок-героїнь серіалу носить штани, що було взагалі не характерно для того часу. Її екранний образ був натхненний американською актрисою Кетрін Хепберн.
Вибір акторів
З особливою ретельністю творці серіалу підійшли до вибору акторів. Зі старої перевіреної гвардії вони запросили володарку Оскара Гелен Гант («Краще не буває», «Вигнанець»), номінантку на Оскар Леслі Менвілл ( «Примарна нитка», серіал «Куртизанки») і народного улюбленця Шона Біна (трилогія «Володар кілець», серіал «Гра престолів»). Однак на ролі інших персонажів було вирішено запросити молодих акторів. Була спокуса взяти більш відомих і досвідчених виконавців, проте між людьми, що опинилися на фронті під час Другої світової, було багато молоді. Це були сімнадцяти-двадцятирічні хлопці і дівчата, і саме такі актори і були потрібні на їх ролі. Крім того, події відбуваються у різних країнах і було вирішено, що поляків тут гратимуть поляки, німців – німці, а американців – американські актори. На екрані все вони говорять на своїх мовах.
На роль Гаррі вибрали молодого британо-американського актора Джона Гавер-Кінга ( «Шлях додому»), на роль Касі – зовсім юну польку Зофью Віхлач («Слід звіра»). Найважче було знайти актрису на роль Лоїс, яка є душею історії, що відбувається у Манчестері. У результаті довгих пошуків роль отримала Джулія Браун, яка вразила всіх своєю щирістю і життєрадісністю.
Костюми та грим
Зйомки одночасно проходили у Манчестері, Празі, Дюнкерку та інших місцях. Для створення образів героїв було задіяно до 300 гримерів. Костюми для масовки, що грає цивільних, взяли зі складу кіностудії «Баррандов» у Празі. Солдатську уніформу доставили з Польщі та Бельгії.
Художники з костюмів і гриму прагнули передати дух епохи, але при цьому створити для героїв такі образи, щоб вони були близькими і зрозумілими сучасним глядачам. У фільмі немає складних зачісок і перук, а також багатошарових костюмів. Актори одягнуті у стилі 40-х років, але при цьому мають природний та стильний вигляд, як ніби це звичайні живі люди, яких легко можна було зустріти на вулиці дорогою до магазину.
Історичні події
Ще однією особливістю серіалу є його масштаб. Перший сезон розповідає про перший рік війни з 1939 по 1940. Усі епізоди розділені на ключові події. Перший присвячений вторгненню німців до Варшави, другий – падінню Варшави, третій – битві біля Ла-Плати, великому морському бою в Уругваї. Четвертий епізод показує Бельгійську операцію, п’ятий – битву при Дюнкерку, шостий – захоплення Парижа, а сьомий – битву за Британію. Кожен з них схожий на окремий фільм.
Відтворення історичних локацій
Одним із найскладніших завдань для знімальної команди було створити чотири різних світи, з різними кольоровими гамами і різною атмосферою. Спочатку планували знімати у Берліні, хоча від довоєнного міста там мало що залишилося. Потім – у Варшаві. Але врешті-решт вони зупинили свій вибір на Празі – центральноєвропейському місті, різноманітна архітектура якого поєднує у собі елементи багатьох інших головних європейських міст.
У Празі знімали події, які відбуваються у Берліні, Парижі та Варшаві. Команді пощастило знайти тут будівлю 19 століття у стилі вікторіанської готики. Вона і стала американським шпиталем у Парижі, який зіграв важливу роль під час війни. Підвал одного зі старовинних особняків чеської столиці послужив декораціями для паризького джазового клубу.
Довоєнну Варшаву знімали у Пардубицях, місті за 100 км від Праги з чудовою ринковою площею, яка змогла створити образ модної, яскравою і красивою польської столиці 1939 року. Тут побудували декорації кав’ярні «Чорна кішка», у якій працює офіціанткою Кася. Таких затишних класичних кав’ярень у стилі 19 століття було багато у Брюсселі, Парижі та Варшаві.
Зйомки також проходили у місці під назвою Терезин у Чехії, колишньому наполеонівському військовому таборі, який нацисти перепрофілювали у концентраційний табір. Туди відправляли і там тримали єврейське населення Праги. Це місце стало декорацією для концентраційного табору у Сен-Дені, який був розташований у швейцарських казармах на околиці Парижа.
У фокусі людина
Творці серіалу кажуть, що хотіли розповісти не про людей нагорі, які приймають рішення, а про тих, на кого ці рішення вплинули. Фактично у кожного зі знімальної команди є особиста сімейна історія, пов’язана з Другою світовою війною. Ці події пережили їхні бабусі та дідусі, вони вплинули на їхніх батьків та матерів. І тепер цим серіалом вони хочуть зробити їхні історії близькими і зрозумілими для нового покоління, щоб воно дізналися про ці події не зі сторінок підручників, і не із сімейних легенд, а прожило їх разом з молодими і яскравими героями «Миру в огні».
Серіал «Світ у вогні» можна подивитися на каналі Epic Drama.
Фото: BBC
Підписуйтесь на «Телекритику» у Telegram та Facebook!