Нагадаємо, в місті Білопілля Сумської області енергетики відключили постачання електрики до передавачів, встановлених на місцевій телевежі, у результаті чого майже третина регіону, що межує з Росією, залишилася без покриття українськими ефірними теле- і радіосигналами. Енергетики відключили електропостачання телевежі о 14:13 у середу, 20 березня. Борг Концерну перед компанією «Сумиобленерго» становить 400 тисяч гривень. Без ефірного ТБ і радіомовлення залишилися жителі всіх навколишніх районів: Путивльського, Буринського, Недригайлівського, Лебединського, Сумського, а також Білопільського.
Генеральний директор «1+1 медіа» Олександр Ткаченко пов’язує відключення з переговорним процесом про ціни на 2019 рік між КРРТ і «Зеонбудом» – єдиним провайдером ефірного цифрового телебачення.
Наводимо нижче офіційну заяву «1+1 медіа» щодо ситуації, що склалася:
«Група «1+1 медіа» вважає, що відключення за 10 днів до президентських виборів цифрового мовлення в окремих регіонах, а також аналогового мовлення в регіонах, прикордонних з РФ, є неприпустимим і маніпулятивним кроком, який забирає у частини населення можливість отримання інформації та альтернативних точок зору , а також посилює інформаційний вплив на Україну з боку держави-агресора. Зокрема, вчора, 21 березня, населення відірваних від телебачення областей не мало можливості дивитися в ефірі телеканалу «1+1» суспільно-політичне ток-шоу «Право на владу», сьогодні частина українців залишиться без телевізійних новин.
У ситуації, що склалася, обурення викликає нездатність держави забезпечити громадянам України конституційне право на доступ до інформації і прозоро врегулювати питання телемовлення. Адже офіційна причина інциденту – відсутність узгодженої вартості послуг між державним КРРТ і провайдером цифрового ефірного мовлення ТОВ «Зеонбуд» – компанією з непрозорою структурою власності, яка прихована в офшорах. Це призвело до формування багатомісячної заборгованості КРРТ перед приватними енергетичними компаніями, в основному підконтрольними ДТЕК, наслідком чого є відключення електроенергії телевеж КРРТ. Непорозуміння між державним концерном і приватним «Зеонбудом» тягнеться ще з осені 2018 року, коли аналогове мовлення було відключене майже по всій території України. Водночас телемовники, зокрема, група «1+1 медіа», своєчасно сплачують ТОВ «Зеонбуд» за трансляцію цифрового сигналу. За цей період держава не знайшла жодних варіантів, щоб забезпечити безперервний і рівний доступ населення до інформації та, очевидно, не зможе гарантувати це напередодні виборів.
Група «1+1 медіа» неодноразово висловлювала занепокоєння і попереджала про такий можливий розвиток подій, коли в квітні 2018 року президент Петро Порошенко доручив Міністерству інформполітики відключити аналоговий ефір за прискореною схемою. Відтак, разом із відключенням аналогового телебачення, повний контроль над телемовленням в Україні опинився в руках приватного «Зеонбуду» з незрозумілими кінцевими бенефіціарами-кіпріотами.
Також учора, 21 березня, відбулося короткострокове відключення всіх каналів групи «1+1 медіа» на онлайн-сервісі OLL.TV, який перебуває під управлінням телекомунікаційної компанії Vega холдингу SCM Рината Ахметова, з видаленням з сервісу всіх логотипів каналів «1+1 медіа». Після того, як факт відключення було зафіксовано, «технічні складнощі», про які повідомили в OLL.TV, було оперативно вирішено.
Група «1+1 медіа» розцінює зазначені події як цілеспрямовану акцію з обмеження доступу населення до інформації під час виборчої кампанії, наслідком чого, зокрема, є посилення інформаційного впливу з боку держави-агресора, і просить дипломатичні представництва та представництва міжнародних організацій в Україні звернути на це увагу і не допустити маніпуляцій і порушення конституційного права громадян України мати вільний доступ до інформації».