Народний депутат від БПП Сергій Лещенко поцікавився, яким листом від СБУ прикривався голова Нацради Юрій Артеменко, щоб не розглядати питання про непродовження п’яти регіональних цифрових ліцензій інформаційного телеканалу «112 Україна». Про це політик розповів у своєму відеоблозі «Чесна політика» на каналі «24».
«Станом на момент засідання Нацради з питань телерадіомовлення (13 вересня 2018 року. – 24 канал), залишалося менше тижня до закінчення терміну ліцензій, то Нацрада уже мала усі повноваження ухвалити рішення – продовжувати їх чи ні. Оскільки “112” канал мав цілу купу порушень, їм повинні були відмовити в продовженні. Однак замість ухвалення такого рішення, голова Нацради Юрій Артеменко прикрився якимось листом СБУ. І нібито в цьому листі спецслужба попросила не поспішати з приводу “каналу 112”. Так і сказав: “СБУ просить утриматися”», – каже Сергій Лещенко.
У відповідь на депутатське звернення, яке він направив у СБУ, відомство повідомило, що виступило з абсолютно іншою рекомендацією, ніж її артикулював Юрій Артеменко. СБУ стверджує у своєму листі, що «112-й» не повинен був отримати продовження ліцензій. Політик цитує лист СБУ і надає його скан. «За результатами аналізу інформаційної діяльності групи компаній, які здійснюють мовлення під логотипом “112 Україна”, прослідковується тенденція до зростання кількості елементів деструктивної пропаганди держави-агресора в передачах телеканалу», – розповів Сергій Лещенко.
«Крім цього, зміни в структурі власності т. зв. групи компаній “112 Україна” свідчать про можливі спрямування держави-агресора до встановлення опосередкованого контролю за діяльністю мовника в цілях ефективного впровадження технології впливу на свідомість громадян України у власних інтересах», – йдеться в листі СБУ до Нацради. В опублікованому депутатом скані не вказано, що СБУ просить «розглянути питання про відмову в продовженні цифрових ліцензій»:
Далі СБУ підтверджує, що «112 Україна» «неодноразово порушував умови ліцензій та вимоги законодавства, що підтверджувалося відповідними рішеннями та санкціями Національної ради». Висновок від відомства: «Просимо розглянути питання про відмову в продовженні терміну дії ліцензій на мовлення компаніям, які здійснюють мовлення під логотипом “112 Україна”».
Раніше «Телекритика» з посиланням на члена Нацради Олега Черниша писала, що лист СБУ, за яким Нацрада затягнула питання продовження регіональних цифрових ліцензій «112 Україна», зник у листопаді минулого року, а 20 січня він знову опинився у регулятора. Затягування винесення питання продовження п’яти регіональних цифрових ліцензій телеканалу головою регулятора Юрієм Артеменком пояснювалося проханням СБУ не ухвалювати рішення до закінчення розслідування зміни власності мовника. У листа був гриф «для службового користування» – наприкінці серпня всі без винятку члени відомства поставили підпис, що були ознайомлені з ним. Але, за повідомленням Олега Черниша, лист не було зареєстровано в оргвідділі, він не зміг повторно з ним ознайомитися, після чого засумнівався в його достовірності.
Нагадаємо, семирічний термін чинності п’яти цифрових ліцензій «112 Україна», записаних на компанії «Аріадна ТВ», «ТВ Вибір», «Партнер ТВ», «Новий формат ТВ» і «Лідер ТВ», сплив 19 вересня минулого року. Ліцензії мовника за законом залишаються чинними до ухвалення рішення Нацрадою про їх продовження. Регулятор може не продовжити ліцензії через непрозору власності, наявність непогашених попереджень. За цифровими ліцензіями у каналу «112 Україна» є п’ять непогашених попереджень та штраф за самовільну зміну концепції. У такому разі у «112» залишиться ліцензія на супутникове мовлення, до якої у регулятора немає претензій.
За підрахунками «Телекритики», Нацрада мала намір розглянути питання продовження цифрових ліцензій «112 Україна» шість разів у 2018-му. Востаннє це було 18 жовтня. Тоді регулятор вирішив перенести на необмежений термін питання продовження телеканалу «112 Україна» його п’яти регіональних цифрових ліцензій. Регулятор послався на отриману судову постанову за позовом телеканалу до регулятора – Окружний адміністративний суд Києва 17 жовтня заборонив регулятору виносити рішення про непродовження ліцензій каналу. Суд взяв до уваги аргументи телеканалу про те, що, відтягуючи ухвалення рішення, Нацрада не діяла. Згідно із законом, регулятор зобов’язаний розглянути питання про продовження цифрових ліцензій за 60 днів до закінчення терміну їх дії.
У результаті регулятор не зміг довести свою правоту. 19 грудня Шостий апеляційний адміністративний суд ухвалив постанову, згідно з якою апеляційну скаргу Нацради не задовольнили, а постанову Окружного адміністративного суду Києва від 17 жовтня 2018-го залишили без змін. У постанові є припис, що вона «набуває законної чинності з дня її ухвалення та подальшому оскарженню не підлягає».
Як повідомлялося, в грудні минулого року стало відомо про те, що соратник лідера «Українського вибору» Віктора Медведчука – народний депутат від «Опозиційного блоку» Тарас Козак – купив телеканал «112 Україна» за 72,872 млн гривень ($2,6 млн). У жовтні 2018-го Тарас Козак купив телеканал NewsOne за 41,976 млн гривень ($1,5 млн). У листопаді 2018 року програма «Схеми» розповіла про таємні зустрічі Віктора Медведчука з Петром Порошенком. Телеканал «112 Україна», а також NewsOne, згідно з прогнозами ефірів, регулярно висвітлюють офіційні заходи за участю Петра Порошенка.
На час публікації Юрій Артеменко не відповів на запит «Телекритики».
Фото: Анна Федорук