Згідно зі звітом, українські політики все частіше маніпулюють патріотичними почуттями громадян, щоб нападати на журналістів та неурядові організації, прикриваючись при цьому війною і звинувачуючи критиків у підриві військових зусиль. Критикувати владу в Україні стає все складніше, і це прямо загрожує свободі слова.
«Напади на громадянське суспільство і політичних опонентів відвернули фокус від процесу проведення інституційних реформ в Україні, – вважає директор проекту “Країни перехідного періоду” Нейт Шенккан. – І хоча вікно можливостей для України не зачинилося повністю, воно значно звузилося. Звинувачуючи неурядові організації та журналістів в антидержавних переконаннях, політики намагаються витіснити законні голоси з публічних дебатів лише з тієї причини, що вони критикують владу».
Втім, правозахисники вважають це не українською, а глобальною проблемою. Авторитарні тенденції захопили майже всю Центральну і Східну Європу. Зокрема у звіті згадуються проблеми з демократією в Польщі й Угорщині, які поступово з’їжджають з демократичних рейок і стають на шлях однопартійності.
«Антиліберальна політика стає новою нормою в Європі», – переконаний президент Freedom House Майкл Абрамовіц.
Але не все так погано. У звіті також відзначаються певні успіхи України в сфері євроінтеграції. Зокрема, безвіз і медична реформа. Проблем зі свободою слова і формуванням здорового громадянського суспільства, на думку Freedom House, це, правда, не скасовує.