Рада найближчим часом вдосконалить закони про кеш-рібейти, щоб запрацювала процедура повернення грошей; також планується підвищення відсотка повернення грошей під час зйомок кіно в Україні – з нинішніх 16,6% до 25–30%: «Наскільки я знаю, профільний комітет Олександра Ткаченка вже подав його (закон. – Ред.). Кожен із цих законів пройшов етапи розгляду в Раді й, я сподіваюся, їх ухвалять. Їх просто потрібно проштовхнути. І зробити країну в цьому конкурентною порівняно з тією ж Польщею, де кеш-рібейт становить 30%. Ми хочемо підвищити до 25%+5», – повідомив Володимир Бородянський lb.ua.
Ідею Офісу президента про запуск російськомовного телеканалу Бородянський прокоментував так: «Я б не поспішав, бо нові платформи – це інструмент. І російськомовний канал – це теж лише інструмент. Давайте зрозуміємо, яке завдання ми перед собою ставимо. Моє ставлення таке: я вважаю, що на початку ми повинні сформулювати завдання. Ми хочемо створити російськомовний телеканал, щоб що? Що значить “повернути уми”? Як ми це вимірятимемо? Ми повинні сказати: ось є завдання, ось є інструменти, ось є наслідки їх використання, ось є ресурс, який необхідно на це витратити. Виклали, подивилися, покрутили, сказали “Окей, дійсно це завдання можна вирішити російськомовним каналом”. Коштувати це буде стільки-то грошей. Або ні, це завдання можна вирішити по-іншому, і елементи цього рішення нам ще дадуть якісь побічні ефекти».
Міністр підтримує заборону на російську кіносеріальних продукцію і чорний список російських артистів: «Перше: у нас відбувається гібридна війна з Російською Федерацією. На наш культурний простір постійно чиниться вплив з боку РФ. Актори та інші відомі люди можуть бути носіями цього впливу. Чи повинна країна в цій ситуації ухвалювати рішення на користь національних інтересів? Так, повинна. Крапка. Тепер треба визначитися: як вирішити цю проблему і як реагувати на умовного Порєченкова, який поїхав у зону бойових дій постріляти? Ми як держава повинні дати оцінку цьому, сказати: “Хлопці, ви куди? Оборзєлі, чи що? Буде заборонено в’їзд”. Ми тут захищаємо свої національні інтереси. Зокрема заборонними заходами. Це нормально. Я не хочу говорити про списки, я хочу про те, яке завдання ми вирішуємо. Треба напрацювати правила, і якщо людина ці правила порушує, вона потрапляє до списку».
Коментуючи питання про володіння Віктором Медведчуком трьома інформаційними телеканалами, Володимир Бородянський акцентує на тому, що на час військових конфліктів Україна повинна ретельніше захищати інформаційний простір від зовнішнього впливу: «Давайте відірвемося від конкретного Медведчука. Питання перше: маніпулятивні сьогодні телевізійні ЗМІ в Україні? Ми повинні всі разом визначити, що є інформаційною загрозою. Повинні з’явитися інституції, які в змозі виносити якісь вердикти в цій сфері, які стають обов’язковими. У цієї задачі з маніпуляціями немає простого рішення, є набір рішень, який їх зменшить. Плюс ми перебуваємо у стані країни, яка воює. На період цього часу наш простір може й має захищатися агресивніше. Зло ж не те, що Медведчук володіє трьома каналами. Зло – те, що, на твій погляд, існує можливість маніпулювання громадською думкою. Я повинен створювати політики, які захищатимуть суспільство від маніпуляцій. Ось моє завдання. Безвідносно конкретних прізвищ. Є моніторинг Internews. У ньому написано, що ці телеканали маніпулюють на користь країни-агресора? Якщо написано, значить, так і є. Я за те, щоб ми почали будувати нормальні взаємини з інституціями, які професійно працюють із цими аспектами. Я знаю методику, за якою вони проводять цей моніторинг, тому я їм абсолютно довіряю».
Також Володимир Бородянський розповів, хто з бізнесменів проспонсорував новостворену громадську організацію «Змінюємось разом», яка завідує Офісом з розробки гуманітарної політики України при новоствореному міністерстві – це президент холдингу MTI (Intertop, Ecco, Skechers і Pandora) Володимир Цой і засновник «Укр-Китай Комунікейшин» і співзасновник Young Business Club В’ячеслав Лисенко.
Водночас Бородянський розповів, що робив останні півроку після звільнення зі StarLightMedia: «Спочатку поїхав у Штати на два тижні, потім був у Австрії, звідти ми поїхали в Нову Зеландію та Австралію, а вже потім я був на невеликому мовному навчанні в Англії. Починаючи з літа, я планував повертатися до роботи і братися за стартап. Стартап дуже зрозумілий, він перебуває на стику туризму та контенту. Я вважаю, що переживання, які людина відчуває, коли подорожує світjv, посилюються, коли паралельно їй розповідають дуже якісні історії. Тому була ідея зробити систему розповідання таких історій, які людина може послухати в будь-який момент часу. Умовно кажучи, ти приїхав до Києва, сів в “Убер” починаєш занурюватися в контекст цього міста за допомогою історій. Ми зробили дослідження, зрозуміли, як розповісти багато різних історій різним людям із різних країн. Але мені запропонували попрацювати на державу».
Нагадаємо, 29 липня Володимир Бородянський став позаштатним радником президента з гуманітарних питань. 29 серпня був призначений міністром культури молоді та спорту, після чого на своїй сторінці оприлюднив координаторів десяти напрямів створеного при міністерстві Офісу з розробки гуманітарної політики України.
Фото: SLM