Після нещодавнього скандалу з соцмережею Марка Цукерберга ми дізналися, що терабайти інформації про користувачів потрапляють (у найкращому разі) до рекламодавців. А що якщо цю інформацію почнуть використовувати нам на шкоду?
Журналісти видання «Новое время» уважно вивчили користувацькі угоди 9 найпопулярніших додатків для смартфонів. У нашому рейтингу ці додатки ранжовані від найбільш небезпечних до найбезпечніших.
І не кажіть, що ви не очікували. Насправді соцмережа знає про вас дуже багато. Навіть те, що ви робили в інших застосунках. І навіть те, що ви надіслали за допомогою СМС-повідомлень. Так-так, це все Facebook знає і зберігає. Ще сервіс зберігає дані про ваше місцеперебування та пристрій, з якого ви заходите на сайт або в застосунок.
Однак є і хороші новини: ви можете скачати виписку особистої інформації про кожне відправлене і отримане повідомленні та взагалі про всі дії, зроблені на сайті або за допомогою додатка Facebook.
Щоб убезпечити себе і захистити особисту інформацію, користуючись Facebook, поміняйте налаштування приватності. Наприклад, зробіть неможливим пошук вашої сторінки через пошукові сайти, обмежте доступ до профілю та кількість осіб, які можуть переглядати ваші публікації та контактні дані.
Facebook Messenger
По-перше, Facebook Messenger – це такий собі добровільно-примусовий застосунок. Через звичайну програму Facebook читати приватні повідомлення неможливо, тому вам як би пропонують (а насправді нав’язують) скачати собі додаткову програму.
Мессенджер повністю синхронізує дані користувача телефону, і отримує доступ до всіх ваших контактів і текстових повідомлень. Крім того, Facebook Messenger зберігає інформацію про вашу геолокацію, історію пошуку в мережі та вашу банківську історію.
Якщо ви не хочете ділитися з сервісом такою інформацією, спершу видаліть цю програму і виконуйте вхід у Facebook через браузери (можна обмінюватися повідомленнями на самому сайті соцмережі).
Skype
Так, старий добрий сервіс відеозв’язку насправді не такий вже й добрий. Згадайте, як Skype звинувачували у співпраці з китайською владою, коли прослуховувалися навіть особисті розмови користувачів із Китаю. Або ситуацію, коли Едвард Сноуден представив громадськості документи, що свідчать про те, що Skype надавав ФБР інформацію про всі відеодзвінки користувачів.
На щастя, багато месенджерів і застосунків сьогодні дають змогу спілкуватися по аудіо- і відеозв’язку, тому особливої потреби в Skype немає. Та якщо ви все ж таки віддаєте перевагу цьому сервісу, уважно відстежуйте всі зміни в політиці конфіденційності.
У Google також можна завантажити весь персональний архів користувача – усе, що зберігається на хмарному сервісі, всю інформацію з календарів і різних продуктів Google. Звичайно, у сервісу також є доступ до вашої геолокації, а значить він знає, де і коли ви були. Поштова скринька Gmail зберігає інформацію про всі повідомлення, навіть про видалені.
Ви можете видаляти історію пошуку як з поточного моменту, так і з самого початку користування браузером. Ви також можете закрити доступ до геолокації і деактивувати акаунти всіх сервісів Google.
Нещодавно сервіс оновив політику конфіденційності, що дало йому змогу збирати більше інформації про користувача. Twitter відстежує ваші інтереси й інтереси тих, на кого ви підписані, щоб передавати цю інформацію рекламодавцям.
Сервіс, як і Facebook, дає вам змогу завантажити архів своїх персональних даних, які він зберігає від початку вашої взаємодії з ним. Це дані і про пристрій, з якого ви увійшли, і про геолокацію і час.
Уналаштуваннях можна зробити аккаунт приватним (щоб вас читали ті, кого ви схвалили), закрити доступ до інформації про себе і зробити ваш аккаунт невидимим для пошукових систем. Крім того Twitter дозволяє закрити доступ до певних фото.
Слід пам’ятати, що у разі синхронізації з іншими соцмережами (Instagram, Facebook) ви автоматично робите всі свої твіти публічними.
Viber
Viber зберігає копію вашої телефонної книжки, дані, отримані під час реєстрації, інформацію про акаунти в інших соцмережах, де ви реєструвалися за його допомогою. Також сервісу доступна інформація про вашу активність в інтернеті, про те, коли і з ким ви спілкувалися в месенджері і як довго.
Є функція «Секретний чат», за використання якої повідомлення не повинні зберігатися. Як сказано в угоді, Viber дає змогу повністю видалити інформацію про всі повідомлення у вас, ваших співрозмовників і навіть на серверах Viber.
Також у застосунку можна приховати онлайн-статус, закрити доступ до своїх фото і приховати дані про геолокацію.
Виписку особистих даних можна отримати і в Instagram. Там зберігається інформація про профіль, пошукова історія, всі ваші підписки, кожен пост, який ви лайкнули, всі особисті повідомлення, опубліковані фото, відео та історії.
Як відомо, в Instagram можна обмежити доступ до свого облікового запису, зробивши його закритим. Це не працює, якщо ви хочете створити бізнес-акаунт (усі бізнес-акаунти повинні бути загальнодоступними). Але ви можете публікувати фото лише для певного кола осіб (для списку найкращих друзів).
У разі синхронізації з іншими соцмережами ви автоматично робите пости публічними. Будьте вибагливі з хештегом – за ним можуть знайти вашу сторінку.
За бажання ви можете видалити сторінку повністю або тимчасово. В останньому випадку ваш профіль буде неактивний, але інформація про нього збережеться
Популярний мессенджер, у якому не так давно з’явилася функція відеодзвінків, не зберігає інформацію про ваші персональні дані (принаймні так сказано в призначеній для користувача угоді).
У Whatsapp є доступ до вашого списку контактів на смартфоні, а також до даних, які ви самі надали (приватне фото, нікнейм, статус присутності в мережі). Сервіс залишає за собою право зберігати повідомлення, які не були доставлені до 30 днів, після чого видаляє їх.
Ви з легкістю можете видалити історію своїх листувань і дзвінків, а за бажання відновити їх (WhatsApp створює резервне сховище на пристрої, але й цю функцію можна вимкнути). У налаштуваннях приватності ви можете вимкнути доступ до інформації про вашу останню активність у мережі, щоб ніхто зі співрозмовників не знав, коли ви були онлайн.
Telegram
Творіння Павла Дурова використовує свій власний шифрувальний протокол – MTProto. Так сказано в умовах користування. Мессенджер хмарний, він зберігає ваші дані на своїх серверах. Розробники запевняють, що ці дані (фото, відео та документи) надійно захищені й призначені виключно для самих користувачів. Мовляв, користувачі можуть отримати доступ до будь-якого повідомлення з самого початку взаємодії з Telegram.
У мессенджері також є функція «Секретний чат». Компанія заявила, що за такого діалогу навіть сервер не отримає доступ до ваших повідомлень і до всього контенту листування. Тож не дивно, що в сусідній країні месенджер потрапив під заборону.