Єдиним його учасником була радіостанція Міністерства оборони «Армія FM». Мовникові дісталися усі три FM-частоти в обласних містах, які були виставлені на конкурс, – у Вінниці (99,3 МГц; потужність 1 кВт), Житомирі (104,5 МГц; 100 Вт) і Києві (94,6 МГц; 200 Вт).
Конкурс був оголошений Нацрадою 6 вересня. Спочатку регулятор планував оголосити конкурс у липні. Але тоді члени регулятора провалили голосування з цього питання, назвавши конкурсне завдання «сирим». У новому конкурсному завданні прописано, що переможець зобов’язаний висвітлювати діяльність Збройних сил України та Операції об’єднаних сил, діяльність ветеранів АТО і події на окупованих територіях; 50% ефіру має становити контент на військово-патріотичну тематику. Радіостанція не може змінювати формат мовлення на час дії ліцензії.
Про структуру і плани. Єдиний мовник, який на сьогоднішні відповідає цьому формату, – радіостанція Міноборони «Армія FM», яка мовить у FM-діапазоні Донецької і Луганської областей. Також радіостанція має ліцензію на цифрове мовлення в Києві (експериментальний проект Нацради і Концерну РРТ). Загальна сума ліцензійного збору становить понад 1 млн грн. Як державна радіостанція «Армія FM» отримала 90% знижки.
Представники «Армії FM» повідомили членам Нацради, що зможуть розпочати мовлення на початку наступного року. У радіостанції, зокрема, вже є передавачі. У планах «Армія FM» розширення колективу ще на 20 осіб. У радіостанції є власне ранкове шоу «Рота підйом», а також низка тематичних та авторських програм. Зокрема, «Історичний час», «Будемо жити», «Ветерано бізнес» і програма привітань «Привіт у АТО». В ефірі радіостанції відсутні російськомовні пісні.
Цікаво, що 18 жовтня радіостанція не пройшла планову перевірку через порушення програмної концепції, зокрема, зменшення інформаційного мовлення. Тоді радіостанція отримала попередження і два місяці на виправлення. Мовник зменшив обсяг інформаційних передач з 8 години 30 хвилин на добу до 2 годин 15 хвилин; культурних – з 45 хвилин до 31 хвилини; науково-просвітницьких – з 30 хвилин до 16 секунд; а освітніх (за ліцензією – 30 хвилин на добу) та інші передачі (15 хвилин) мовник не транслював. Інформаційні програми замінили музичними творами. Чи виправила радіостанція ці порушення, на конкурсі не повідомлялося.
Історія питання. Військово-патріотична радіостанція «Армія FM» входить у Центральну телерадіостудію Міністерства оборони України разом із «Військовим телебаченням», яке працює як продакшен, виробляючи близько 5 щотижневих програм і роздаючи їх інформаційним телеканалам («24» і «5 канал»). Радіостанція була створена в березні 2015-го виключно для мовлення на Донбасі, в зоні розмежування.
Зараз у резерві Нацради понад 80 вільних FM-частот, 35 із них – анульовані частоти «радіогрупи УМХ». Чому регулятор не оголошує конкурс на ці частоти, не повідомлялося.
Раніше проти проведення форматних конкурсів радіомовників виступала наглядова рада Національної суспільної телерадіокомпанії України, мотивуючи тим, що проведення форматних конкурсів можливе тільки після отримання загальнонаціонального FM-покриття суспільними радіостанціями «Промінь» і «Культура».
Фото: mil.gov.ua
Для обкладинки використана фотографія gettyimages: 3367296 Photo by Evans/Three Lions/Getty Images