Антикорупційний центр «Трансперенсі Інтернешнл» опублікував розслідування про те, що експерти державного Фонду кіно з 2015 року виділяють бюджетні гроші на зйомки своїх власних кінострічок і проектів, в яких беруть участь їхні партнери та родичі.
Фонд кіно – це державна організація, яка підтримує російську кіноіндустрію. Раніше фонд контролювався безпосередньо урядом, але цього року частину повноважень передали Міністерству культури, яке стежитиме за тим, як фонд витрачає гроші на виробництво і прокат кіно.
У 60% фільмів (94 кінострічки зі 158), які оплатив Фонд кіно з 2015 року, «Трансперенсі» знайшов ознаки «конфлікту інтересів».
«Конфлікт інтересів – це ситуація, коли посадова особа може використовувати свої повноваження для особистої вигоди або вигоди своїх близьких родичів, подружжя, колег, партнерів або друзів. Неврегульований конфлікт інтересів є корупційним правопорушенням. Тому, згідно з антикорупційним законодавством, посадова особа зобов’язана врегулювати конфлікт інтересів, повідомивши про нього керівництво. У свою чергу, керівництво має вжити заходів, щоб конфлікт інтересів не був реалізований, – наприклад, перевести фігуранта на іншу посаду або позбавити його можливості ухвалювати рішення з особистою зацікавленістю. За неврегульований конфлікт інтересів посадову особу повинні звільнити з формулюванням «за втрату довіри», – пояснює «Трансперенсі Інтернешнл».
Фото: wikipedia.org
До 2018 року експертна рада оцінювала касовий потенціал майбутніх фільмів і складала рейтинг. Сценарна група стежила за якістю сценарію, а опікунська рада виконувала наглядові функції і затверджувала рекомендовані експертами списки одержувачів бюджетної підтримки. Згідно з наказом від 30 вересня 2015 року Фонду кіно, члени експертної ради не можуть брати участі в голосуванні безпосередньо за свої фільми. Проте, з 21 члена експертної ради принаймні 18 є представниками зацікавлених осіб – студій, кінотеатрів, прокатників.
Фото: Арсеній Чубич, Transparency International
Дослідники виділяють кілька зацікавлених груп у фонді. Одна з найбільших – група Федора Бондарчука, який входить до експертної ради фонду. Саме на підставі рекомендацій експертної ради ухвалюються рішення про виділення грошей на підтримку прокату.
Із 24 фільмів, у яких брав участь Бондарчук за останні чотири роки (як продюсер, актор чи режисер), 20 фінансувалися Фондом кіно. До групи Бондарчука дослідники записали 11 осіб із експертної ради, серед них: продюсери Олександр Роднянський і В’ячеслав Муругов, режисер Джанік Файзієв, голова Росмайна, заступник міністра Дмитро Пристансков.
Одним із пунктів запобігання конфлікту інтересів «Трансперенсі Інтернешнл» ухвалило рішення про таке:
«Запропонували уряду РФ розробити кодекс етики фонду або положення про конфлікт інтересів. У них необхідно деталізувати коло осіб, на яких поширюється конфлікт інтересів, і процедуру запобігання йому на кожному етапі розподілу коштів. Процедури повинні виключити вплив особистої зацікавленості у членів Ради фонду, Опікунської ради, Експертної ради та робочих груп на відбір проектів, зокрема участь у оцінці проектів-конкурентів».
Для колажу використані кадри:
https://www.youtube.com/watch? v=mR2GXCKeZi0&fbclid=IwAR0hyLy8vqSnGP_1VHeToHvbJYBz9ILxWp3qE3FeBeNdvg_rMuapVBT2E7g © Телеканал культура
https://www.youtube.com/watch? v=45N0sDvnXjU&fbclid=IwAR1MfnZCzUctWb0OddXTOlXbLgyIWls0i0A6d_SBwUHUG5qVR2zT1QNTldc © Anatoly Shynkarov