У жовтні до нас нарешті дістанеться багатостраждальний проект Вуді Аллена «Дощовий день у Нью-Йорку», але його прем’єра на батьківщині все ще не відбулася: після тривалих судів Аллен повернув собі права на показ фільму, однак жоден дистриб’ютор ще не наважився показувати його в США. Пропонуємо вам добірку найяскравіших побратимів Аллена по нещастю, жертв цензури зі світу великого кіно.
Падмаваті/Padmaavat, 2018
Не допущено до показу в Малайзії
Історична драма «Падмавати» розповідає про протистояння султана Ала ад-Дін Хільджі та правителя Мевар Ратана Сінгха. Султан зажадав отримати легендарну дружину Сінгха – Падмаваті. Він був настільки одержимий цим, що навіть розв’язав проти суперника війну.
Ця красива історія індійського виробництва – одна з найдорожчих стрічок у історії індійської кінематографії. Фільм припав до смаку багатьом глядачам, проте викликав й багато запеклих суперечок. Зокрема, малазійський уряд залишився незадоволеним занадто негативним зображенням мусульманського правителя, тому заборонив прокат стрічки у своїх кінотеатрах. Знайшлося чимало незадоволених і в самій Індії. Прем’єрі фільму передували масові протести індійців, які, своєю чергою, були обурені образом цариці Падмаваті.
Крістофер Робін/Christopher Robin, 2018
Не допущено до показу в Китаї
Комедійна драма «Крістофер Робін», заснована на безсмертній класиці, також потрапила в історію з цензурними обмеженнями. Стрічка розповідає про подорослішалого Крістофера Робін із казок про Вінні-Пуха. За сюжетом, хлопчик виріс у дорослого серйозного чоловіка, який обзавівся роботою та сім’єю. Та якось чарівні друзі зі Стоакрового лісу увірвуться до його життя і навчать знову вірити в дива.
Здавалося б, що крамольного можна угледіти в цьому проекті? Проте, в китайському прокаті картина так і не з’явилася з вельми несподіваної причини. Як виявилося, правителя Китаю Сі Цзіньпіна часто порівнюють з ведмежам із казок Алана Мілна, тому тут не вітаються будь-які згадки про нього.
Смерть Сталіна/The Death of Stalin, 2017
Не допущено до показу в Росії
Сатирична комедія Армандо Іануччі «Смерть Сталіна» хоч і розповідає про реальних персонажів, та все ж не претендує на історичну достовірність. В основу сценарію стрічки був покладений графічний роман, що розповідає про події після смерті радянського диктатора Йосипа Сталіна. Стрічка була високо оцінена міжнародними критиками й відзначена низкою престижних кінонагород, зокрема нагородою Європейської кіноакадемії та премією Британської незалежного кіно.
Незважаючи на це, лише за два дні до російської прем’єри стрічки Міністерство культури відкликало прокатне посвідчення проекту. Представники міністерства пояснили своє рішення тим, що фільм є образливим для Росії і її населення, а також підриває її державність.
Інтерв’ю/The Interview, 2014
Не допущено до прокату в Північній Кореї
А ось реакція на комедію «Інтерв’ю» цілком передбачувана. Двоє нерозлучних голлівудських друзів Джеймс Франко і Сет Роген зняли досить провокаційний проект про двох амбітних журналістів, які вибивають аудієнцію у неприступного лідера КНДР Кім Чен Ина. Американські спецслужби вирішили скористатися рідкісною можливістю і замовити репортерам вбивство корейського лідера.
Звичайно ж, реакцією з боку Північної Кореї було глибоке обурення і відмова показувати фільм у своєму прокаті. Навіть більше, через погрози з боку північнокорейської влади фільм був випущений у США тільки в обмеженому прокаті.
Диво-жінка/Wonder Woman, 2017
Не допущено до показу в Лівані, Тунісі та Алжирі
Фільм «Диво-жінка» все ще вважається одним із найуспішніших проектів кінематографічного всесвіту DC. Світовий глядач дуже тепло зустрів історію про амазонку Діану, яка має безсмертя і надприродну силу. Однак у деяких країнах героїню так і не побачили.
Після численних кастингів роль Диво-жінки дісталася ізраїльській моделі й актрисі Галь Гадот, переможниці конкурсу краси «Міс Ізраїль». Як і всі ізраїльські жінки, Галь проходила обов’язкову службу в ізраїльській армії. Саме цей факт викликав невдоволення з боку влади Лівану, Тунісу та Алжиру, що показово бойкотували стрічку. Крім того, дві крупні мережі кінотеатрів Катару також скасували прокат фільму через кілька днів після прем’єри.
Дощовий день у Нью-Йорку/A Rainy Day in New York, 2017
Не допущено до показу в США
Зйомки романтичної стрічки «Дощовий день у Нью-Йорку» завершилися ще в 2017 році. І, швидше за все, в прокаті на неї чекав би великий успіх. Ще б пак, адже в картині видатного режисера Вуді Аллена вчергове зібрався значний каст – Тімоті Шаламе, Селена Гомес, Джуд Лоу та Ель Фаннінг. Однак проект так і не дочекався американського прокату.
А все тому, що намічена прем’єра фільму збіглася з популяризацією руху #MeToo, пов’язаного з масовими секс-скандалами в Голлівуді. Під каток «синдрому Вайнштейна» потрапив і Вуді Аллен, звинувачений у зґвалтуванні власної прийомної дочки. Прем’єра стрічки була відкладена на невизначений термін і зрештою відбулася лише в низці європейських країн, обійшовши домашній прокат. Крім того, майже всі актори основного складу фільму публічно пообіцяли більше не працювати з Алленом і пожертвували свої гонорари за зйомки у фільмі на користь благодійних організацій.
Богемна рапсодія/Bohemian Rhapsody, 2018
Не допущено до показу в Таджикистані
Музичний байопік про життя і кар’єру легендарного Фреді Мерк’юрі, соліста рок-групи The Queen, захоплено зустріли світові глядачі. Крім того, виконавець головної ролі Рамі Малек удостоївся премії «Оскар» за свою акторську гру.
А ось кіноманам із Таджикистану так і не вдалося подивитися фільм на великих екранах. Причиною заборони стали провокаційні сцени сексуального характеру.
Фото: Amazon Studios