Верховна рада 19 вересня ухвалила за основу законопроект № 2035, яким має намір зобов’язати розкрити структуру власності єдиного провайдера ефірного цифрового телебачення – компанію «Зеонбуд», яка надає послуги з поширення в мережі Т2 32 телеканалів. За законопроект проголосували 290 народних депутатів, 22 – проти (в основному – ОПЗЖ), 44 утрималися («ЄС» і «Голос»).
Законопроект був зареєстрований 3 вересня народними депутатами від партії «Слуга народу» Олександром Ткаченком, Микитою Потураєва, Євгеном Кравчуком і Павлом Сушком. Законопроект ухвалено за скороченою процедурою підготовки до другого читання, яка, зокрема, передбачає, що поправки до другого читання будуть ухвалюватися протягом семи днів.
У пояснювальній записці сказано, що «сьогодні немає жодної об’єктивної інформації про те, резидентами якої країни є реальні кінцеві бенефіціарні власники єдиного в країні загальнонаціонального провайдера цифрового телевізійного наземного ефірного мовлення ТОВ “Зеонбуд”, і хто насправді ці фізичні особи».
«100% частки в статутному капіталі ТОВ “Зеонбуд” належать кіпрській компанії, яка, своєю чергоб, належить п’яти іншим компаніям, чотири з яких зареєстровані на Британських Віргінських Островах і одна – у Белізі. Своїми кінцевими бенефіціарними власниками ТОВ “Зеонбуд” називає п’ять громадян Латвії і одного громадянина Великої Британії. Інакше кажучи, все загальнонаціональне цифрове наземне ефірне мовлення зараз залежить від приватної компанії з непрозорою структурою власності, реальні кінцеві бенефіціарні власники якої, як свідчать численні журналістські розслідування, невідомі», – йдеться в пояснювальній записці.
У законі «Про телебачення і радіомовлення» мають намір передбачити, що кінцевим бенефіціарним власником провайдера програмної послуги багатоканальної цифрової ефірної телемережі з загальнонаціональним покриттям може бути лише громадянин України. Юрособам та ФОП, зареєстрованим у офшорах згідно із затвердженим урядом переліком, а також особам без громадянства планують заборонити володіти корпоративними правами провайдера телемережі на всіх рівнях ланцюга.
Ліцензія провайдера програмної послуги багатоканальної цифрової ефірної телемережі з загальнонаціональним покриттям може бути анульована в судовому порядку за поданням Національної ради з питань телебачення і радіомовлення в разі, якщо встановлять порушення в структурі власності.
У законі «Про телекомунікації» встановлюються вимоги до структури власності юридичних осіб – операторів телекомунікацій: на всіх рівнях ланцюга власності не може бути компаній з офшорних зон; резидентів РФ і політичних або релігійних організацій. Кінцевим бенефіціарним власником може бути лише громадянин України.
Нардеп від «Європейської солідарності» Микола Княжицький заявив, що цей документ дає змогу «під килимом» передати провайдерів «від одного олігарха іншому».
Нагадаємо, у квітні стало відомо, що в «Зеонбуду» з’явилося 4 нові власники: п’ять латвійців змінили трьох кіпріотів із часткою володіння 75%, решта 25% залишилися за британцем. Угода з латвійцями відбулася 11 листопада 2018 року. Експерт ГО «Інформаційна безпека» Тетяна Попова припустила, що екс-президент Петро Порошенко міг стати одним із акціонерів провайдера після вимкнення ефірного аналога. Раніше компанію пов’язували з Рінатом Ахметовим, Валерієм Хорошковським і Олександром Януковичем, сірим кардиналом провайдера називали екс-регіонала, екс-нардепа «Оппоблока» Юрія Мороко, який є креатурою Ріната Ахметова.
Фото: pixabay