В україномовних і російськомовних медіа мало перевіреної та якісної інформації про медицину і здоров’я і ще менше фахових наукових журналістів. Тому ми розбили добірку на кілька блоків і внесли в неї як канали журналістів, так і активних у соцмедіа лікарів.
Про дорослих
Один з найпопулярніших пабліків про доказову медицину – канал Намочи Манту, який ведуть медичні журналісти Даша Саркісян, Маріанна Мірзоян та Каріна Назаретян. Канал є і в Facebook, і в Telegram (@namochimanturu). Автори роблять короткі витяги на одну з тим і дають посилання на статті, з яких можна дізнатися про питання краще (як правило, це англомовні ресурси).
Це пости про поводження з цвіллю на продуктах, про надуживання ліків літніми людьми, про неправильне застосування антибіотиків, вакцинацію, зубну пасту, алергію, кліщів тощо.
Також Даша Саркісян відповідає за розділ про медицину на Медузі – це і картки і тексти з посиланнями на джерела інформації. Наприклад, текст про супербактерію, стійку до антибіотиків або текст про те, чи можна обійтися без йоду й зеленки, що робити, якщо у близької людини виявили рак або про міфи в темі здоров’я (про шкідливість ГМО, пальмової олії, кави тощо).
На сайті MedSpecial.Ru найчастіше публікуються перекладені наукові дослідження. Там багато вузькоспеціалізованої інформації для лікарів, але для широкої аудиторії теж чимало текстів.
Якщо вас цікавлять питання медичної реформи в Україні, то найкраще стежити за сторінками в. о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун і заступника міністра Павла Ковтонюка: вони часто викладають інфографіку та посилання на свої матеріали в ЗМІ, а також останні новини про реформу. Корисні матеріали є і на сторінці МОЗ України в Facebook.
На каналі Dental Jedi в Telegram можна почитати про будні стоматологів і наукові дослідження у цій сфері. Канал одеської компании FAST! у Telegram дає короткі і важливі пости про першу медичну допомогу. Канал особливо корисний тим, хто проходив відповідні курси і хоче постійно повторювати алгоритми надання допомоги.
На каналі ШБмнк науковий журналіст Ольга Кашубіна розповідає про новини медицини і веде рубрику #ятолькоспросить, де відповідає на запитання читачів. Автор каналу без фрейда, к сожалению пише на тему мозку, психіатрії, нейрофізіології тощо. Якщо хочеться читати більше матеріалів про науку і технології, вивчайте сайт N + 1, на ньому є розділ і про медицину.
Про дітей
Безумовно, не можна обійтися в добірці без сайту українського педіатра Євгена Комаровського або його Facebook. Інформації на сайті дуже багато, можна сміливо знайомитись з розділом «Статті» і великим блоком про вакцинацію (мабуть, найбільш актуальне і болюче зараз питання). Також періодично у своєму Facebook публікує статті й харківський педіатр Андрій Пеньков.
Про анестезіологію (у тому числі про необхідність знеболювання дітей в медустанові) і свою практику пише лікар-анестезіолог Рівненської обласної дитячої лікарні Павло Сильковський.
Популярні та корисні канали є також у російських педіатрів Федора Катасонова (канал Федіатрія) і Сергія Бутрія (канал Нотатки дитячого лікаря). Корисний також і канал Дитяча психіатрія Єлисея Осика і Єлизавети Мєшкової. Це канал про все, що пов’язано з розвитком і поведінкою дітей і підлітків.
Англомовні медіа
У популярних американських і британських видань є сильні медичні розділи з науковими журналістами в штаті. Це видання The New York Times, Vox, The Atlantic (є два розділи: про здоров’я і про науку), FiveThirtyEight. Також у одному зі своїх оглядів Даша Саркісян радила медрозділи в The Washington Post, The Conversation, NPR, Mosaic і Scientific American.
Окремо можна порадити медичне видання STAT від Boston Globe Media. Усі матеріали цього ЗМІ присвячені темам здоров’я, медицини і наукових досліджень і більшість з них не відносяться виключно до американського ринку.