Національна рада з питань телебачення і радіомовлення штучно затягує підбиття підсумків двох позапланових перевірок телеканалу «112 Україна» на предмет розпалювання ворожнечі в його ефірах. Перша перевірка була призначена телеканалу понад 10 місяців тому – 11 жовтня 2018-го, друга – понад 5 місяців тому (21 лютого 2019-го). Причини затягування невідомі.
Член Нацради Сергій Костинський, відповідальний у регуляторі за підсумки перевірок, відмовив «Телекритиці» в коментарі. Заступник голови Нацради Уляна Фещук також проігнорувала запит нашого видання. Обидва чиновники призначені в регулятор за квотою екс-президента Петра Порошенка.
Перша перевірка була призначена телеканалу за його супутниковою ліцензією 11 жовтня 2018-го на підставі проведених у вересні-жовтні моніторингів ефіру «112 Україна», а також звернень народного депутата Тетяни Ричкової (БПП) і понад 30 громадян та низки громадських організацій («Альянс учасников бойовий дій», «Всеукраїнське об’єднання учасников АТО», «Дніпропетровська обласна спілка воїнів АТО», «Ліга офіцерів»). До моніторингу потрапили заяви гостей телеканалу, які стосувалися нібито фашизму в Україні, автокефалії православної церкви і війни на Донбасі.
Друга перевірка (21 лютого) була також призначена телеканалу з його супутникової ліцензії. В моніторинг регулятора потрапили низка програм каналу за грудень 2018-го – січень 2019-го за участю одного з лідерів «Опозиційної платформи – За життя» Вадима Рабиновича про фашизм та інтерв’ю екс-прем’єр-міністра часів Віктора Януковича Миколи Азарова, в якому той називав Євромайдан «держпереворотом».
Зазначимо, телеканал «112 Україна» веде супутникове мовлення за ліцензією, записаною на ТОВ «ТРК “112 ТБ”», а також ефірне цифрове мовлення, записане на п’ять компаній з регіональними цифровими ліцензіями – «Аріадна ТВ», «ТВ Вибір», «Партнер ТВ», «Новий формат ТВ» і «Лідер ТВ». Семирічний термін дії п’яти регіональних цифрових ліцензій «112 Україна» сплив 19 вересня минулого року. Ліцензії мовника за законом залишаються чинними до моменту ухвалення рішення Нацрадою про їх продовження. Згідно із законом, регулятор може не продовжувати ліцензії через непрозору власність, наявність непогашених попереджень. За цифровим ліцензіями у каналу «112 Україна» є п’ять непогашених попереджень та штраф за самовільну зміну концепції (з розважального телеканалу на інформаційний).
За підрахунками «Телекритики», Нацрада мала намір розглянути питання продовження цифрових ліцензій «112 Україна» шість разів у червні – жовтні 2018-го. Востаннє це було 18 жовтня. Тоді регулятор ухвалив рішення перенести на необмежений термін питання продовження телеканалу «112 Україна» його п’яти регіональних цифрових ліцензій. Регулятор послався на отриману судову постанову за позовом телеканалу до регулятора – Окружний адміністративний суд Києва 17 жовтня заборонив регуляторові виносити рішення про непродовження ліцензій каналу. Суд взяв до уваги аргументи телеканалу про те, що, відтягуючи ухвалене рішення, Нацрада не діяла. Згідно із законом регулятор зобов’язаний розглянути питання про продовження цифрових ліцензій за 60 днів до закінчення терміну їх дії. У результаті регулятор не зміг довести свою правоту: 19 грудня Шостий апеляційний адміністративний суд ухвалив постанову, згідно з якою апеляційну скаргу Нацради не було задоволено, а постанову Окружного адміністративного суду Києва від 17 жовтня 2018-го залишено без змін. У постанові є припис, що вона «набуває чинності з дня її ухвалення та подальшому оскарженню не підлягає».
У лютому нардеп Сергій Лещенко у своєму відеоблозі запевняв, що СБУ просила Нацраду «розглянути питання про відмову в продовженні цифрових ліцензій» (з посиланням на отриману відповідь на депутатський запит у СБУ). Тоді як призначений Порошенко екс-голова Нацради Юрій Артеменко в серпні – вересні 2018-го на засіданнях регулятора акцентував на тому, що СБУ просила не поспішати з таким рішенням. На думку нардепа Лещенка, Артеменко навмисно неправильно трактував лист СБУ через кулуарні домовленості між Порошенком і Медведчуком. Телеканал «112 Україна», а також NewsOne, згідно з моніторингами телеефірів, регулярно висвітлювали офіційні заходи за участю Петра Порошенка.
Зазначимо, 11 липня Уляна Фещук повідомила Верховній раді, що Нацрада не може вплинути на «112 Україна», NewsOne і ZIK через обмежені повноваження.
Як повідомлялося раніше, ніч на 13 липня вивіска телеканалу була обстріляна з гранатомета, Нацполіція кваліфікувала подію як терористичний акт. Гранатомет, з якого обстріляли вивіску на будівлі телеканалу «112 Україна», потрапив в Україну з непідконтрольної частини Донецької області. Телеканал скасував показ документального фільму Олівера Стоуна про «громадянський конфлікт» на Донбасі.
Нагадаємо, «112 Україна» разом із телеканалами ZIK і NewsOne входять до новоствореного медіахолдингу «Новини» нардепа від «Опоблоку» Тараса Козака, соратника кума Володимира Путіна і одного з лідерів «Опозиційною платформи – За життя» Віктора Медведчука. Генеральним продюсером «Новин» є росіянин Олексій Семенов, екс-генпродюсер телеканалів «Прямий» та NewsOne.
Фото: 112.ua