Народні депутати ухвалили закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної», який почали розглядати у другому читанні 28 лютого. За це рішення проголосували 278 парламентаріїв.
Перед голосуванням нардепам продемонстрували фільм, де до них звернулися письменники, поети, громадські активісти, вчені, актори, церковні діячі, які розповіли про важливість ухвалення закону про функціонування української мови. Також до зали парламенту прийшов Філарет, який перед цим у фільмі заявив, що церква наполягає на ухваленні закону про мову. Крім того, в залі був присутній третій президент Віктор Ющенко.
Спікер парламенту Андрій Парубій зазначив, що президент Петро Порошенко пообіцяв підписати цей документ.
У законопроекті закладено збільшення квот на українську мову в ефірі радіо та телебачення і запровадження квоти в друкованих виданнях. Частка мовлення українською на ТБ загалом має становити щонайменше 90% в проміжках часу 07:00–18:00 та 18:00–22:00 у середньотижневому обсязі. Місцеві мовники можуть пускати в ефір до 20% іншої мови в ці години. Телерадіоорганізації, які ведуть мовлення кримськотатарською або іншими мовами корінних народів України, повинні використовувати не менш як 30% державної мови на тиждень. Друковані ЗМІ можуть видаватися іншиими мовами за умови, що одночасно видається тираж цього видання державною мовою. У місцях розповсюдження преси видань українською повинно бути не менше 50%. У друкованих ЗМІ, що видаються однією з офіційних мов ЄС, квота не зараховується.
Квоти на україномовний контент у випадку з друкованою пресою набувають чинності через 2,5 року (30 місяців) після ухвалення закону, для ТБ – через 2 роки. Штраф на телебаченні та радіо за невиконання квоти має становити 500–600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8500–10 200 гривень), для друкованих ЗМІ – 400–500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Повторне порушення протягом року призведе до того, що порушник заплатить вже від 500 до 700 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Нагадаємо, 19–20 березня нардепи провалили поправки щодо спрощення квотування ЗМІ до закону про мову.
Фото: pixabay