Національна рада з питань телебачення і радіомовлення зафіксувала підтримку окремих кандидатів у президенти під час виборчої кампанії деякими ЗМІ, що є порушенням закону про вибори. Лідером за порушеннями виборчого законодавства зазначений телеканал «Прямий» – регулятор зафіксував 12 порушень, друге місце – у телеканалу ZIK (5 випадків). Про це свідчать результати моніторингу телеканалів за березень, повідомляється на сайті Нацради.
Дані моніторингу телеканалів були оприлюднені 12 квітня на засіданні робочої групи з виборів, яку очолює перший заступник голови регулятора Ольга Герасим’юк. Крім «Прямого» і ZIK у списку порушників фігурують «UA:Перший Digital», NewsOne і «4 канал» – по 2 випадки, «Максі-ТВ» і «1+1» – по 1 випадку.
Нацрада також вказує на присутність у новинах телеканалів агітаційних матеріалів («джинси»), що також мають ознаки порушення норми виборчого законодавства, згідно з яким політична реклама повинна бути відокремлена від інших матеріалів. Зокрема, на «Інтері» більше за інших показували кандидата Юрія Бойка, на «Україні» – Олександра Вілкула, Олега Ляшка та Петра Порошенка.
Лідером з порушень виборчого законодавства названо телеканал «Прямий» – регулятор зафіксував 12 порушень, друге місце – у телеканалу ZIK
На «5 каналі» з 13 по 19 березня в циклі передач «Час новин» були зафіксовані матеріали з виключно позитивною оцінкою діяльності Петра Порошенка. Також підкреслюється, що в цілому на каналі розподіл ефірного часу для висвітлення діяльності кандидатів був непропорційним. «Загальний обсяг ефірного часу для висвітлення діяльності Порошенка становив 18 годин 21 хвилину в передачах протягом тижня, проте для інших кандидатів був такий обсяг: Роман Безсмертний – 1 година, Юлія Тимошенко – 39 хвилин, Володимир Зеленський – 20 хвилин, Анатолій Гриценко – 8 хвилин», – йдеться в повідомленні.
Непропорційно було розподілено ефірний час для висвітлення діяльності кандидатів і на телеканалі «Прямий». Так, Порошенко протягом тижня показували 11 години 5 хвилин, іншим кандидатам приділяли значно менше часу. Зокрема, Юлії Тимошенко – 8 годин 16 хвилин, Володимиру Зеленському – 6 годин 44 хвилини, Юрію Бойку – 1 година 17 хвилин, Юлії Литвиненко – 43 хвилини, Анатолію Гриценку – 40 хвилин, Сергію Капліну – 38 хвилин, Віктору Кривенку – 18 хвилин . «Також на цьому телеканалі зафіксували трансляцію матеріалів, які мають ознаки замовних (« джинси ») з позитивним висвітленням передвиборчої активності кандидата Капліна в передачі новин “Репортер” і публічну підтримку Порошенка на пост президента Матвієм Ганапольським під час трансляції передачі “Ехо України”», – йдеться в результатах моніторингу.
У період з 1 по 7 березня телеканал NewsOne, який належить соратнику Віктора Медведчука Тарасу Козаку, віддавав перевагу двом кандидатам – Юрію Бойку (2 години 15 хвилин протягом тижня) і Петру Порошенку (3 години 23 хвилини). «Інформація про передвиборчу активність інших кандидатів – Юлії Тимошенко, Анатолія Гриценка та Володимира Зеленського – подавалася в мінімальних обсягах (до 15 хвилин на тиждень) і виключно в негативному контексті», – йдеться в повідомленні.
Нацрада вимагатиме у телеканалів пояснити, чому вони порушили закон, а також – свою упереджену і незбалансовану позицію під час висвітлення виборчої кампанії
Також порушення виборчого законодавства фіксували на «UA:Перший digital», «1+1», ZIK, «Максі-ТВ» («НАШ») та інших. Однак, які саме були порушення, не зазначається.
Повідомляється, що Нацрада вимагатиме у телеканалів пояснити, чому вони порушили закон, і свою упереджену і незбалансовану позицію під час висвітлення виборчої кампанії.
Нагадаємо, 15 березня Нацрада провалила голосування з перевірки порушень з виборів на «Прямому», «5 каналі» та ZIK. За законодавством регулятор зобов’язаний складати адміністративні протоколи щодо порушень телеканалів під час виборів, однак ця норма заблокована – у регуляторі не затверджена процедура складання адмінпротоколів. Надалі через суд на телеканали-порушники можуть накладатися адміністративні штрафи (близько 1000 гривень).
Фото: «Прямий» (на скріншоті – Матвій Ганапольський)