Нацрада з питань телебачення і радіомовлення сьогодні, 18 жовтня, на своєму засіданні ухвалила рішення перенести на необмежений термін питання продовження телеканалу «112 Україна» його п’яти регіональних цифрових ліцензій, записаних на компанії «Аріадна ТВ», «ТВ Вибір», «Партнер ТВ» , «Новий формат ТВ» і «Лідер ТВ». Регулятор послався на отриману судову постанову за позовом телеканалу до регулятора – Окружний адміністративний суд Києва заборонив виносити рішення про непродовження ліцензій каналу.
Семирічний термін дії п’яти цифрових ліцензій закінчився 19 вересня. Ліцензії мовника за законом залишаються чинними до моменту ухвалення рішення Нацрадою про їх продовження. Представників мовника на засіданні не було. В апараті регулятора «Телекритиці» повідомили, що на телеканалі відмовилися від отримання запрошення на сьогоднішнє засідання. Крім питань щодо продовження цифрових ліцензій каналу регулятор також зняв з розгляду питання зміни програмної концепції цих п’яти цифрових ліцензій і узгодження зміни вигодоодержувача.
Все о фильме Сергея Лозницы «Донбасс» (ОБНОВЛЯЕТСЯ)
Заступник голови регулятора Уляна Фещук нарікала на обмеження повноважень Нацради у зв’язку з ухваленим судовим рішенням.
«Ми це рішення суду будемо оскаржувати. Для нас це новина. Рішення сформульоване таким чином, що нам заборонено відмовляти телеканалу в продовженні ліцензій. Це обмежує повноваження регулятора. Ми не знаємо, як ми проголосуємо “за” чи “проти” продовження», – заявила чиновниця. Голова регулятора Юрій Артеменко вимагав розібратися в питанні, додавши: «Рівень суду дуже серйозний. Це не Сарненський суд, а київський». Як відомо, Сарненський районний суд Рівненської області заборонив відключення ефірного аналогового телебачення за день до події – 31 серпня.
Члени Нацради за парламентською квотою Ольга Герасим’юк та Олег Черниш зазначили, що їм нічого не відомо про судове рішення. Черниш поцікавився, яким чином документ надійшов у регулятор. «Працівник – адвокат, яка представляла інтереси телеканалу в суді, принесла його нам. Копія належним чином завірена, є печатка суду», – відповіла Фещук. Герасим’юк поцікавилася у членів регулятора, призначених за президентською квотою, чи встигли перевірити наявність судової постанови в реєстрі судових рішень. Відповіді чиновниця не отримала.
На засіданні Уляна Фещук публічно пообіцяла розмістити текст судового рішення на сайті регулятора. Станом на вечір четверга текст не був оприлюднений. «Телекритиці» стала доступна тільки частина документа. Своє рішення Окружний суд Києва виніс за день до засідання – 17 жовтня.
Це друга спроба регулятора розглянути питання продовження цифрових ліцензій «112 Україна». Три тижні тому регулятор переніс розгляд питання, пославшись на лист телеканалу про неможливість з’явитися на засідання його юриста Василя Сметани через відпустку. Ще раніше затягування винесення питання продовження цифрових ліцензій Юрій Артеменко пояснював проханням СБУ, яка розслідує зміну власності мовника. Чому чиновник вирішив виконати вимогу іншого відомства і як питання продовження ліцензій може бути пов’язане зі зміною власності, голова регулятора не повідомив.
Раніше в ЗМІ писали про можливі домовленості представників телеканалу з владою з питання продовження цифрових ліцензій, які має імплементувати президентська частина Нацради. Юрій Артеменко називав цю інформацію чутками.
За цифровим ліцензіями у каналу «112 Україна» є непогашені попередження і штраф за самовільну зміну концепції – в такому разі закон дозволяє регулятору відмовити в продовженні ліцензій. У «112» залишиться ліцензія на супутникове мовлення, до якої у регулятора претензій немає.
Конфлікт телеканалу з Нацрадою почався влітку 2014 року з початком роботи нового складу регулятора. Телеканал самовільно змінив (восени 2013-го) прописану в ліцензії розважальну концепцію на інформаційну. Замість 11 годин 52 хвилин фільмів і стільки ж програм розважального жанру телеканал просив прописати 18 годин інформаційних програм. За 4 роки «112 Україна» отримав від регулятора п’ять попереджень (залишилися непогашеними), штраф (досі не сплачено) і 34 відмови в переоформленні концепції – канал просив узаконити інформаційне мовлення замість прописаного розважального. Регулятор, відмовляючи телеканалу, посилався на те, що мовник виграв конкурс на регіональне цифрове мовлення саме з розважальним форматом.
Гонка воображений: как компании плодят новые стриминговые сервисы
У телеканалу «112 Україна» також непрозора власність. Згідно із законом, регулятор може відмовити телеканалу в продовженні ліцензії. У квітні у «112 Україна» з’явився бенефіціар (до цього структура власності мовника була «закільцьованою»: каналом попарно володіли компанії групи): ним став громадянин Німеччини Едуард Катц. Він володіє групою компаній «112» через швейцарське АТ «Плірофоріес АГ», зареєстроване в місті Херізау. Приблизно тоді ж у ЗМІ з’явилася інформація про те, що телеканалом тепер володіє лідер «Українського вибору» Віктор Медведчук, після чого в ефірі мовника збільшилася кількість згадок останнього. За даними «Радіо Свобода», Катц займається продажем уживаних автомобілів. Новий генпродюсер мовника Артем Марчевський в 2015-му брав участь у виборах депутатів до Київської міської ради від партії «Право народу», тісно пов’язаної з «Українським вибором». Паралельно з виходом матеріалу «Радіо Свобода» про Катца телеканал відмовився від програм виробництва «Радіо Свобода», вказавши формальну причину – завершення терміну дії договору.
Наприкінці вересня петиція про «припинення антиукраїнської діяльності» телеканалів «112 Україна» і NewsOne на сайті Верховної ради набрала понад 25 тисяч голосів, необхідних для її розгляду. 4 жовтня ВР попросила РНБО застосувати санкції до власників телеканалів «112 Україна» і NewsOne. У тексті зазначена, зокрема, неможливість використання цими телеканалами радіочастотного ресурсу. «112 Україна», яка мовить у «Зеонбуді», використовує РЧР.
Відсутність мовлення «112 Україна» в ефірній цифровій мережі «Зеонбуду» зрівняє шанси каналу з головними конкурентами в інформаційній ніші – NewsOne і «24» (мовлять тільки за супутниковою ліцензією).