Прем’єра серіалу «Круговерть» у Росії відбулася 13 березня 2017 року на каналі «Росія 1». У вихідних даних серіалу зазначено, що він є копродукцією Росії, України та Польщі. Компанії-виробники: ABC Film, «Русское» і «Фильм Стрим». У липні 2017 року «Телекритика» брала коментар у голови Держкіно Філіпа Іллєнка про заборону «Круговерті». Тоді Пилип Юрійович сказав таке:
«Ми сьогодні анулювали прокатне посвідчення цього серіалу. Спочатку виробник, на нашу думку, надав недостовірну інформацію щодо того, що значну частину фільму було знято в Україні. В останні кілька днів ми провели додаткову перевірку, і з’ясувалося, що були подані не зовсім точні дані, тому ми анулювали прокатне посвідчення».
Як став відомо зсюжету ТСНвід 2 жовтня 2018 року, Держкіно змінило свою думку про серіал після того, як виробник додатково надав дві фотографії, що нібито підтверджують, що зйомки серіалу відбувалися в Україні. Тобто минулого року йшлося не про недостатні докази «українськості» серіалу, а якусь недостовірну інформацію. Про брехню, інакше кажучи. А вже цього року лише дві фотографії, на яких зовсім незрозуміло, що відбувається, зате, ніби випадково, фігурує український прапор, раптово змінюють думку Держкіно.
Перший заступник голови Держкіно Сергій Неретін пояснив це в коментарі «Медіаняні» так:
«Виробники також переконали нас у тому, що постпродакшен серіалу повністю відбувався в Україні. Про це, зокрема, свідчить і українська версія серіалу, яка відрізняється від російської – принаймні тим, що вона коротша на 4 серії. Крім того, головну роль у серіалі виконує актриса, що має українське громадянство, – Катерина Кузнєцова. З огляду на викладені факти серіал отримав прокатне посвідчення».
Яким чином скорочення серіалу на 4 серії робить його більш українським? Там з’явилося більше акторів з українським громадянством? Катерина Кузнєцова дійсно не змінювала громадянства, хоча вже давно живе та працює у Москві. У Києві, правда, буває, і навіть іноді знімається – наприклад, в серіалі «Відчайдушний домогосподарки». Але Instagram актриси ніяк не дає змоги пов’язати її візити до Києва і зйомки «Круговерті». Навпаки, наприклад, озвучування фільму відбувалася в Москві, у Великому Афанасьєвському провулку.
Зате в «Круговерті» грає російський актор Єгор Бероєв, який був ведучим «Дня Росії» у Криму. І актриса Олена Корікова, яка в березні 2016 року грала в спектаклі Московського незалежного театру «Ти приголомшлива баба» в Керчі та Ялті. І потрапила через це до бази «Миротворця». До речі, потрапила вже після минулорічної заборони на показ «Круговерті». Тобто причин не давати дозволу на показ у Держкіно мало стати більше, а не менше. Але на практиці відбувається з точністю до навпаки.
«Ми застосували до серіалу бальну систему з Меморандуму, який свого часу був підписаний основними гравцями телеринку. Вистачає українських акторів, локацій, постпродакшену тощо», – аргументував рішення Держкіно Сергій Неретін.
Залишається незрозумілим, скільки саме балів набрала «Круговерть», яку систему підрахунку застосовували і на підставі яких саме документів. «Телекритика» спробує це з’ясувати.
Телерейтинги: Марк, Наталка и все остальные
«На жаль, для Держкіно це стало нормальним. Тільки якщо йдеться про канал «Україна». Якщо йдеться про інші канали, діють суворо і так як треба. Чому це відбувається, ми не знаємо», – розповів активіст комітету телеетики Артем Руденко в коментарі ТСН.
Ми теж не знаємо. Адже це вже не перший випадок. Канал «Україна» вже пускав у ефір серіал «Королева Марго» від тієї ж кінокомпанії «Русское», серіал «Чорна кров» з акторами з бази «Миротворця», телефільм «Музика для двох», який насправді виявився російським серіалом «Мелодія на два голоси». І цей список далеко не повний. Мабуть, суворість закону в цьому разі компенсується необов’язковістю його виконання.