Минулого тижня Комітет постійних представників держав-членів Європейського Союзу проголосував за Директиву про авторське право (EU Copyright Directive), зокрема й спірну «Статтю 13». Вона та весь законопроект є частиною більш широких планів реформи авторського права в ЄС, повідомляє «Чисте небо».
При цьому п’ять держав-членів ЄС – Нідерланди, Люксембург, Польща, Італія та Фінляндія – проголосували проти запропонованого варіанту закону. Вони випустили спільну заяву, зазначивши, що «Директива [про авторське право] не забезпечує балансу між захистом правовласників та інтересами громадян і компаній ЄС». А дві країни утрималися від голосування.
Креативна економіка теж не в захваті від ухваленої редакції закону. Вона називає її компромісною і такою, що послаблює вимоги до онлайн-сервісів щодод боротьби з незаконним контентом. «Стаття 13» зобов’язує всі онлайн-платформи (YouTube, Facebook та інші) стежити, щоб користувачі під час завантаження контенту не порушували нічиї права.
Коаліція креативних індустрій, частиною якої є IFTA, закликала інституції ЄС переглянути нинішню редакцію, підкресливши, що вона «шкідлива для економічних і культурних інтересів Європи», «знижує захист і можливості європейських правовласників для створення, виробництва і поширення креативного контенту».
Можливість вплинути на пропонований текст ще буде, і в разі ухвалення поправок запропонована Директива з авторського права вирушить до другого читання (вже після виборів до Європейського парламенту) цього літа.
А в цей час Міжнародний альянс інтелектуальної власності (IIPA) подав 19 країн e списках спостереження USTR. Йдеться про щорічний «Список 301». За «відсутність надійних законодавчих/правозастосовних і/або ринкових бар’єрів у сфері авторського права» 10 країн, включно з Україною, внесено до списку пріоритетного спостереження USTR: Аргентина, Чилі, Китай, Індія, Мексика, Росія, ПАР, Тайвань, Україна, В’єтнам.
Крім того, дев’ять країн рекомендуються для спостереження: Бразилія, Канада, Колумбія, Еквадор, Індонезія, Перу, Швейцарія, Таїланд і Об’єднані Арабські Емірати.
«Список 301» – це один із ключових інструментів американської політики, який використовується урядом США в торгових переговорах з цими країнами.
Фото: pixabay