Наглядова рада НСТУ пізно ввечері 6 лютого оприлюднила протокол засідання 31 січня, на якому було ухвалене рішення про дострокове розірвання контракту з головою правління. Дострокове припинення контракту із Зурабом Аласанією відбулося через «виявлену невідповідність голови правління займаній посаді внаслідок недостатньої кваліфікації».
Про це вказано в рішенні про дострокове припинення контракту, який опублікований в тілі протоколу засідання на сайті НСТУ. наглядова рада зіслалася на відповідний пункт (7.4.2.1) у контракті голови правління, який був підписаний між Зурабом Аласанією і головою наглядової ради Тетяною Лєбєдєвою в травні 2017-го.
Запропонував проект рішення про дострокове розірвання контракту із Зурабом Аласанією член наглядової ради В’ячеслав Козак (пройшов від «Радикальної партії», яка згодом критикувала його через голосування за обрання Аласанію головою правління, але так і не відкликала). Його підтримав член наглядової ради від громадських організацій Олексій Панич (освіта та наука), він запропонував внести до нього кілька правок, вказавши на правомірність такого голосування наглядовою радою: «Дострокове припинення контракту за цим пунктом не передбачає розгляду питання на двох засіданнях, оскільки в даному випадку не йдеться про однократне порушення, з приводу якого слід вимагати письмового пояснення», – вказано в протоколі.
В аргументації прописано, що головою правління було вчинено «дії, несумісні з місією, метою, принципами та завданнями» телерадіокомпанії, зазначеними в статуті НСТУ. До таких дій наглядова рада віднесла таке (далі – повний текст):
- В обхід Статуту ПАТ «НСТУ», відповідно до якого «Виконавчим органом Телерадіокомпанії є правління, Зураб Аласанія делегував ключові виконавчі функції так званому директорату (виконавчому директору, його заступникам і директорам департаментів), фактично створивши паралельну до правління виконавчу структуру на чолі з виконавчим директором, який фактично перетворився на другу людину в компанії з обсягом повноважень більше, ніж у членів правління. За 15 місяців (з липня 2017 р. до жовтня 2018 р.) на оплату діяльності дублюючих органів було витрачено понад 8 млн грн.
- Під керівництвом Зураба Аласанії компанія веде незбалансовану і суперечливу фінансову політику: одночасно оголошує режим жорсткої економії, відправляє деяких працівників у неоплачувані відпустки, при цьому проводить закупівлі, здійснює ремонти, виплачує премії тощо. Преміювання керівного складу (зокрема, членів так званого директорату) здійснюється правлінням непрозоро, без зазначення підстав та будь-яких встановлених правил. Рекомендацію Комітету Наглядової ради з призначень та винагород від 28 серпня 2018-го щодо визначення таких підстав і встановлення правил до цього часу не було виконано.
- За рік керування компанією (від моменту призначення на посаду і до проведення незалежного аудиту компанією Ernst&Young) Зураб Аласанія не спромігся впорядкувати фінансову звітність компанії, внаслідок чого незалежний аудитор відмовився надавати аудиторський висновок щодо фінансової звітності компанії.
- Всупереч вимогам статті 5 закону «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України» та поданій на розгляд Наглядової ради наприкінці 2017 року «Перехідній концепції розвитку національного мовлення ПАТ «НСТУ» (телевізійна складова)», Зураб Аласанія до даного часу не організував мовлення каналу «UA: Перший», ні як «суспільно-політичного каналу» (відповідно до вимог закону), ні як каналу «інформаційного та суспільно-політичного мовлення з елементами просвітництва» (як зазначено у вказаній перехідній концепції). Внаслідок цього канал, зокрема, не висвітлив оперативно або не висвітлив взагалі (крім коротких згадок у новинах) такі важливі події, як національна Хресна хода за єдину помісну церкву 28.07.2018 р. (за участі щонайменше 65 тисяч громадян), засідання Генасамблеї ООН 26.09.18 з вкрай важливих для України питань (включно з виступом Президента України), роботу ІХ Міжнародного економічного форуму «Інновації. Інвестиції. Харківські ініціативи» (за участю глави держави).
- Під керівництвом Зураба Аласанії компанія упродовж 2018 року впроваджувала хибно зрозумілий принцип «відсторонення від влади», аж до повної деполітизації новин, що прямо суперечить вимозі місії ПАТ «НСТУ» – «Надавати суспільству достовірну та збалансовану інформацію про Україну та світ».
На думку Олексія Панича, невідповідність голови правління займаній посаді виявилася вже в процесі його роботи після обрання на посаду. «Зураб Аласанія не спромігся побудувати ефективну систему управління компанією. (…) Структура управління, запропонована і впроваджена Зурабом Аласанією, на практиці виявилася вкрай неефективною та внутрішньо суперечливою, що і виявило його недостатню кваліфікацію як менеджера. Крім того, Зураб Аласанія послідовно саботував організацію роботи контрольних підрозділів компанії: службу внутрішнього аудиту зрештою довелося створювати Наглядовій раді, а функції управління ризиками та комплаєнсу так і не були створені до кінця 2018 року, як це рекомендували аудитори і вимагала Наглядова рада. По-друге, це неспроможність Зураба Аласанії побудувати прозору систему роботи ПАТ «НСТУ» з донорськими коштами, виділеними ними на розвиток ПАТ «НСТУ». Цей факт підтверджений щойно заслуханими Наглядовою радою результатами вивчення документів Благодійного фонду Підтримки створення та розвитку суспільного телебачення та радіомовлення України», – аргументував свою позицію Олексій Панич.
За новою структурою, шість членів правління мають відповідати не за напрями (просвітницький, розважальний, суспільно-політичний, юридичний, економічно-фінансовий та оптимізацію центральної та регіональної структури), а за платформи – телебачення, радіо, інфомовлення та цифру, розвиток, регіони і операційні та фінансові питання.
Щодо структури НСТУ, наглядова рада на тому ж засіданні ухвалила рішення, яким скасувала структуру управління, запропоновану Зурабом Аласанією під час його обрання, і ухвалила іншу структуру, в якій немає дублювання управлінських функцій та розписано іншій розподіл членів правління компанії. Це рішення було ухвалене з огляду на рекомендації зовнішнього аудиту і організованої наглядовою радою робочої групи, йдеться в протоколі. Нова структура має запрацювати з 1 травня. Робоча група із розробки організаційної структури продовжить свою діяльність для подальшого вдосконалення структури на 2019 рік.
За новою структурою, шість членів правління мають відповідати не за напрями (просвітницький, розважальний, суспільно-політичний, юридичний, економічно-фінансовий та оптимізацію центральної та регіональної структури), як це було з травня 2017 року, а за платформи – телебачення, радіо, інфомовлення та цифру, розвиток, регіони і операційні та фінансові питання. В структурі немає посад виконавчого директора та його заступників. У НСТУ має бути 4 дирекції: дирекція телебачення, дирекція «Українське радіо», дирекція інформаційного мовлення, дирекція регіонального мовлення. Крім того, має бути створений «департамент людських ресурсів», у складі якого працюватимуть управління роботи з персоналом, управління кадрового адміністрування, управління «Академія суспільного мовлення» та управління організаційного забезпечення.
Член наглядової ради Світлана Остапа («Самопоміч», «Детектор медіа») зауважила, що нині чинна структура була тимчасовою, вона ухвалювалася на кілька місяців, а проіснувала півтора року. Член правління Олександра Кольцова повідомила, що на засіданні правління вона, Роман Вінтонів та Родіон Никоненко як члени правління проголосували проти ухвалення нової організаційної структури, оскільки вони не зрозуміли свого функціоналу і не отримали повної інформації від голови правління. Зураб Аласанія запевнив, що у деяких працівників можуть змінитися функціональні обов’язки, але скорочення штатної чисельності не буде.
У проекті фінансового плану заплановане зростання заробітної плати членів правління утричі, а керівників – у вісім разів.
Також відбулася дискусія щодо преміювання в рамках розгляду фінансового плану на 2019-й. Документ було спрямовано наглядовою радою на доопрацювання. Під час його обговорення Ігор Хохич (депутатська група «Відродження») поцікавився, чому в проекті фінансового плану заплановане зростання заробітної плати членів правління утричі, а керівників – у вісім разів. Директор планово-економічного департаменту НСТУ Ірина Горецька пояснила, що це не пряме зростання заробітної плати, у фінансовий план закладаються повні умови контрактів членів правління. І жодного разу заплановані суми не виплачувалися. Член правління Родіон Никоненко додав, що в контракті членів правління передбачена поквартальна премія у сумі тримісячного окладу, також премія за рік у сумі річного розміру зарплати.
Світлана Остапа нагадала минулорічну ситуацію, коли правлінню премії наглядова рада не давала, виявилося, що всім працівникам керівного складу правління призначало премії. Припинили їх платити тільки в 4 кварталі, коли було розроблено план антикризових заходів із закликами йти у відпустку за власний рахунок. «Їй відомо, що кілька людей звільнилися з компанії саме через те, що думали, що в скрутний рік працюють без премій, а потім довідалися, що одним премії платили, а іншим ні, їх це вразило і вони звільнилися на знак протесту», – вказано в протоколі.
Член правління Микола Чернотицький уточнив, що близько 300 працівників брали відпустки за свій рахунок у рамках антикризових заходів. Разом із тим він повідомив, що в січні цього року були нараховані премії менеджерам та продюсерам філій у розмірі 80% від місячного окладу, а також працівникам центральної дирекції, яка взяла на себе найбільший удар у рамках антикризових заходів.
Нагадаємо, рішення про дострокове розірвання контракту ухвалювалося після того, як наглядова рада заслухала звіт про діяльність грантового фонду НСТУ, в якому були озвучені ознаки низки порушень.
Фото: НВ