Детективи Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) під керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) 30 січня повідомили колишньому керівникові «Укркосмосу» про підозру у зловживанні службовим становищем у справі про розтрату $8,24 млн доларів під час створення вітчизняного супутника «Либідь». Про це повідомляє НАБУ, не називаючи особу підозрюваного. Йдеться про Сергія Капштика. 20 листопада цього року НАБУ у цій справі обшукувало його квартиру.
Екс-керівник ДП є третім підозрюваним у кримінальному провадженні, яке розслідують детективи НАБУ. Ще двом особам – колишньому позаштатному раднику генерального директора Національного космічного агентства України (якому підпорядковується «Укркосмос») Михайлу Гріншпону і особі-посереднику (попередньо повідомлялося про юриста Гріншпона) – про підозру повідомили в грудні 2018 року. В результаті цих дій $8,24 млн із отриманих компанією позаштатного радника, яка зареєстрована на Кіпрі, були використані у власних інтересах підозрюваного. З рахунків цієї фірми була придбана нерухомість у Нью-Йорку, а близько $6 млн перевели в готівку.
«Для цього колишній генеральний директор “Укркосмоса” за вказівкою свого позаштатного радника підписав і передав представникам генерального підрядника проекту зі створення Національної супутникової системи зв’язку України – канадської корпорації Macdonald, Dettwiler And Associates Corp – документи з вимогою перерахувати кошти на рахунок компанії, підконтрольної позаштатному радникові цього держпідприємства, – розповіли в НАБУ. – В цей же день позаштатному раднику повідомили про нову підозру в організації зловживання службовою особою своїм службовим становищем».
Протягом 2011–2017 років підозрювані організували схему, в результаті якої вивели за кордон і легалізували $8,24 млн, призначених для будівництва ракети-носія на потужностях «Південмашу»
Слідство встановило, що протягом 2011–2017 років підозрювані організували схему, в результаті якої вивели за кордон і легалізували $8,24 млн, призначених для будівництва ракети-носія на потужностях «Південмашу» і виділених за кредитом Канадського експортного агентства під гарантії українського уряду в розмірі $292,4 мільйона.
«У результаті таких дій зірваний запуск першого українського телекомунікаційного супутника “Либідь”, як однієї зі складових побудови Національної супутникової системи зв’язку України, проте наразі Кабінет міністрів продовжує обслуговування отриманого державним підприємством кредиту, за яким Канадському експортному агентству вже сплачено близько 6 мільярдів гривень», – додали в Бюро.
Нагадаємо, в грудні 2017 року повідомлялося, що супутник був виготовлений в 2015-му, після чого перебуває на зберіганні. Серед реальних причин незапуску називалася, зокрема, агресія РФ проти України. Канадське агентство не може здійснити його запуск, оскільки «Либідь» на українській ракеті «Зеніт» мав вийти на орбіту з російського космодрому Байконур зі станції контролю та зв’язку в Євпаторії, яку Україна втратила через анексію Криму. Готовий супутник нібито зберігається в російському АТ «Інформаційні супутникові системи» в Красноярську. На початку 2018 року в Лондонському арбітражі з ініціативи «Укркосмоса» було відкрито справу про судове врегулювання спору з канадською MDA із запуску супутника «Либідь» – канадська компанія припинила співпрацю з Україною із запуску супутника. Український супутник нібито мав покривати територію, зокрема, країн Африки, з телеканалами яких у «Укркосмосу» було досягнуто попередніх домовленостей.
Фото: pixabay