Зі слів Ходорковського, окрема розслідувальна команда, яка не має стосунку до Центру управління розслідуваннями, веде роботу в Центральній Африканській Республіці. Їхня мета – з’ясувати причини та обставини вбивства російських журналістів Орхана Джемаля, Олександра Расторгуєва та Кирила Радченка.
«Це і мій біль. Я дав кошти на проект, а значить, маю до нього відношення», – заявив бізнесмен.
Михайло Ходорковський також поділився проміжними результатами незалежного розслідування і планами в цілому: «Ми маємо підстави вважати, що група стала жертвою спланованої операції. Я оголосив нагороду в ЦАР за інформацію про злочин. Висноки ми плануємо отримати до кінця року».
Водночас учора на Facebook уже колишній головний редактор ЦУРу Андрій Коняхін заявив, що звільняється, також визнавши, що тягар відповідальності за загибель колег лежить і на ньому.
«Запугивание журналистов – это терроризм»: интервью с Сергеем Томиленко
«Усім, хто нас читав і дивився. ЦУРу більше немає. І мене як головного редактора. Не можу більше написати жодного слова про те, що не пов’язане зі вбивством наших друзів у Африці. Це не професійна деформація. Просто не хочу думати ні про що інше, – написав Коняхін. – І не буду, поки не знайду всіх причетних. Несу всю відповідальність. Тепер як незалежний кореспондент буду шукати цих тварюк, які вбили групу. І давайте без деталей і подробиць. Не коментую».
Ходорковський провину Коняхіна не заперечує, але й не каже про це прямо, відзначаючи, що «відповідальність за цю помилку і в цілому якість підготовки поїздки частково лежить на продюсерській групі ЦУРу». Але, на його думку, навіть часткової відповідальності досить, щоб прийняти заяву про відставку головного редактора і перестати фінансувати проект.
Водночас Ходорковський і Леонід Невзлін створили фонд для розслідування злочинів проти журналістів, якому надали грант $5 млн. Розслідування вбивства в ЦАР стане першою справою фонду.
Нагадаємо, Орхан Джемаль, Олександр Расторгуєв і Кирило Радченко були вбиті в ЦАР 30 липня. Про загибель журналістів стало відомо наступного дня. Репортери прибули в африканську країну заради зйомок матеріалу для спільного проекту з Центром управління розслідуваннями про діяльність російських найманців у ЦАР – так званої «ПВК Вагнера».
2 серпня Комітет захисту журналістів (CPJ) зажадав, щоб ООН, а також влада ЦАР і Російської Федерації негайно розпочали розслідування вбивства.