Російський медіарегулятор Роскомнадзор перевіряє російський підрозділ ВВС на предмет трансляції цитат лідера забороненої в Росії організації «Ісламська держава» на сайті «Російської служби ВВС». Про це йдеться в повідомленні на сайті регулятора.
9 січня також був спрямоаний запит ТОВ «Брітіш телевіжн» (як мовнику телеканалу BBC World News на території РФ) про надання документів, які могли б підтвердити «дотримання вимог закону про ЗМІщодо обмеження прямого або непрямого контролю російських ЗМІ з боку іноземних організацій». Компанія зобов’язана відповісти до 16 січня. Також Роскомнадзор з 14 по 31 січня перевірить, чи дотримується ТОВ «Брітіш телевіжн» ліцензійних та обов’язкових вимог у сфері телерадіомовлення.
Роскомнадзор стверджує, що на сайті «Російської служби ВВС» виявлені матеріали, що «транслюють ідеологічні установки міжнародних терористичних організацій». Йдеться про цитату Абу Бакра аль-Багдаді – лідера забороненої в Росії організації «Ісламська держава». У зв’язку з цим відомство запустило експертизу, покликану з’ясувати, чи не порушує така публікація антіекстремістських законів.
У коментарі російському РБК представник BBC зазначив, що як міжнародний мовник BBC працює відповідно до законодавства кожної країни мовлення, в тому числі Росії. «Ми завжди готові надати додаткову інформацію про те, як ми висвітлюємо ті чи ті події, в разі звернення до нас представників відповідних наглядових органів», – йдеться в повідомленні.
Також у британського регулятора виникли претензії до сюжету RT, в якому говорилося про напади на циганські табори в Україні та конкурс дитячого малюнка у Львові, присвячений дивізії «Галичина». У сюжеті містилися звинувачення української влади в тому, що вона нібито «прославляє нацизм».
Російські видання ставлять під сумнів коректність запиту РКН, оскільки ТОВ «Брітіш телевіжн» володіє ліцензією на розважально-пізнавальний канал ВВС, а не на BBC World News, і не може нести відповідальність за всі ресурси ВВС. Також зазначається, що слова аль-Багдаді наводила не тільки «Російська служба BBC», а й багато інших ЗМІ, зокрема російські державні. Наприклад, його відеозвернення в прямій і непрямій мові в 2016 році з посиланням на Reuters і «Франс прес» цитували «РИА Новости» і RT.
Спочатку Роскомнадзор почав перевірку BBC World News 21 грудня 2018 року у відповідь на звинувачення телеканалу RT у порушенні неупередженості з боку британського мовного регулятора Ofcom. Канал порушив принцип неупередженості в семи випадках протягом шести тижнів моніторингу каналу навесні 2018-го. Ofcom розглядає можливість запровадити санкції проти телеканалу.
Під час розслідування британський медіарегулятор вивчив десять програм, які транслювалися на RT з 17 березня до 26 квітня 2018, у семи з них були порушення. Два з семи порушень стосувалися програми, яку вів колишній британський парламентарій Джордж Галловей, у якій ставився під сумнів зв’язок між отруєнням у Солсбері і Росією. Також у британського регулятора виникли претензії до сюжету RT, в якому говорилося про напади на циганські табори в Україні та конкурс дитячого малюнка у Львові, присвячений дивізії «Галичина». У сюжеті містилися звинувачення української влади в тому, що вона нібито «прославляє нацизм». Серед інших порушень були випадки, коли ведучі не намагалися ставити критичні запитання гостям студії на суперечливі теми, а просто погоджувалися з ними. Зокрема, програми та сюжети про конфлікт у Сирії висвітлювалися виключно з проросійської точки зору, без подання альтернативної.
Усе це відбувалося на тлі скандалу зі зливом особистих даних британських і російських журналістів у відкритий доступ. Британське видання The Times 23 грудня опублікувало список співробітників единбурзького бюро російського агентства Sputnik, що входить до «Россия сегодня» разом з RT (були опубліковані фотографії восьми співробітників британського бюро Sputnik із зазначенням посад, які обіймають ці співробітники), які займалися, на думку видання, пропагандою і можуть бути працівниками спецслужб РФ. 25 грудня список працюючих у Москві співробітників «Російської служби ВВС» з’явився в групі «За Матінку-Росію» у «ВКонтакте». За версією російських ЗМІ, автори публікацій про журналістів «Російської служби ВВС» могли отримати інформацію від Міністерства закордонних справ та Федеральної міграційної служби.
Після зливу даних головний редактор RT Маргарита Симоньян публічно розкритикувала роботу «Російської служби ВВС», зокрема, через підготовку журналістами ВВС розслідування про сестру Симоньян Алісу, у якої, незважаючи на юний вік, є PR-агентство, яке отримує державні контракти на піар-супровід великих федеральних проектів, зокрема, будівництва Кримського моста і проведення Чемпіонату світу з футболу 2018 року. Симоньян запевняла, що її сестра – індивідуальний підприємець, у якої «десятки різних клієнтів, зокрема й відомі бізнесмени».
Фото: pixabay