Нагадаємо, що 11 травня 2014 року український режисер Олег Сенцов був затриманий Федеральною службою безпеки Російської Федерації за підозрою в тероризмі. Кінорежисер отримав 20 років ямальських таборів за свідомо сфабрикованим звинуваченням.Сенцов не визнав себе винним і назвав справу політичною і сфабрикованою: під час слідства до режисера застосовувалися тортури. 14 травня 2018 року, перебуваючи в колонії «Білий ведмідь», Олег Сенцов оголосив безстрокове голодування, вимагаючи звільнення 64 українських політв’язнів у Росії, при цьому він не вимагає власного звільнення.
Майк Дауні
«Український режисер Олег Сенцов вперше потрапив у поле зору міжнародного кінофестивалю в 2012 році з фільмом “Гамер”, який отримав велике визнання на Роттердамському кінофестивалі, – написав у своїй статті для авторитетного видання The Variety продюсер, заступник голови Європейської кіноакадемії Майк Дауні. – Натхненний дитячим комп’ютерним клубом для відео-ігор, який заснував Сенцов, “Гамер” був показаний в розділі фестивалю “Світле майбутнє”, в якому демонструвалися картини талановитих новачків. Сьогодні “світле майбутнє”, на яке дивиться Сенцов, – це 20 років у російській в’язниці за звинуваченням у тероризмі.
Європейська кіноакадемія організувала відкритий лист від провідних європейських режисерів, продюсерів та акторів, які виступають проти арешту Сенцова, президентові Росії Володимиру Путіну. Серед підписантів були Педро Альмодовар, Роберто Беніньї, Стівен Долдрі, я, Агнешка Холланд, Акі Каурісмякі, Майк Лі, Кен Лоуч, Антоніо Саура, Фолькер Шльондорф, Бертран Таверньє і Анджей Вайда”.
Сергій Лозниця
«Я думаю, що Олег свою основну битву вже виграв. Коли він сказав “ні”, коли стояв на своєму і не злякався – він уже переміг. Мені хочеться побажати йому мужності, терпіння і витривалості. Мені здається, що з таким характером у нього всі ці якості є», – заявив український режисер, чий новий фільм «Донбас» виходить в український прокат 18 жовтня.
Агнешка Голланд
«Це не перший випадок, коли ми намагаємося захистити колегу, чия справа викликає багато сумнівів, – розповіла в інтерв’ю «Радіо Свобода» славетна польська кінорежисерка, на рахунку якої такі фільми, як «Убити священика», «Повне затемнення» і кілька епізодів «Карткового будиночка». – За час розгляду справи Сенцова стало зрозуміло, причому не лише нам, а й деяким нашим російським колегам, що вона шита білими нитками, а наш молодий колега Олег Сенцов став цапом-відбувайлом у справі, до якої не має відношення. Те, що з ним сталося, – це велика драма. Це молодий художник, який не байдужий до долі своєї країни і має мужність відкрито висловлювати свої погляди. Якщо система карає таку людину, це означає, що боятися повинні всі. Думаю, це сигнал, який російська влада посилає не лише Криму, а й самій Росії. Вирок Сенцову неадекватний і абсурдний».
Ерік Робертс
Джонні Депп
Олександр Сокуров
«Історія з арештом Сенцова мені з самого початку здавалася якоюсь фантастичною, – поділився з порталом «Сноб» знаменитий російський режисер, улюбленець провідних європейських кінофестивалів. – Слідчі органи дещо перебільшують здатність кінорежисерів до кримінальної політичної діяльності. На жаль, людина – дуже маленька величина, і, потрапляючи в прокрустове ложе історичної ситуації, вона не може захистити себе. Тому з ким завгодно може статися що завгодно, і те, що сталося з Сенцовым, – це ще не найстрашніше. Проте, мабуть, найобурливіше.
Сподіваюся, що Олег якомога швидше вийде на волю і зніме щось приголомшливе. А інакше й бути не може: всією цією історією в ньому мали виростити особистість такого масштабу, що Кіноакадемія буде давати йому всі призи».
Кшиштоф Зануссі
Микита Міхалков
Навіть незважаючи на свою провладну позицію, якою Міхалков сумно знаменитий останні півтора десятка років, цей колись потужний художник, який поставив такі видатні фільми, як «Незакінчена п’єса для механічного піаніно» і «Без свідків», також не залишився осторонь.
Коли голова Спілки кінематографістів України Сергій Тримбач на церемонії закриття ММКФ-2017 закликав російських кінематографістів приєднатися до своїх західних колег, які звернулися до президента РФ із закликом звільнити Сенцова, на подив багатьох присутніх Микита Сергійович заявив: “Ви чули про бажання голови Спілки кінематографістів України звернутися до Путіна… Я б хотів приєднатися до цього від нашого імені».
Вім Вендерс
«Я не знайомий з Олегом Сенцовым особисто, проте двічі дивився його фільм “Гамер”. Я зустрічався з людьми, які добре його знають. І судячи з фільму Сенцова і з того, що я знаю про нього, – він порядна людина. Ввічливий і скромний, безумовно не герой бойовика і не терорист. Якщо б у мене була можливість звернутися зараз до Сенцова, я б сказав: “Олеже! У тебе є друзі по всій Європі. Друзі в кінобізнесі та друзі серед глядачів. Ми тебе не підведемо, ми тут, щоб допомогти тобі”. Я думаю, що єдине, чим ми можемо допомогти, – це зробити так, щоб якомога більше людей дізналися про те, що відбувається з Олегом Сенцовим. Інакше про нього забудуть, і він закінчить у в’язниці», – сказав Вім Вендерс, живий класик кінематографа.