Про це повідомляють аналітики проекту EU vs Disinformation («ЄС проти дезінформації»).
«Через 5 років із початку військового конфлікту використання Кремлем інформаційної зброї проти України не скоротилося: в повідомленнях прокремлівських ЗМІ інформація про Україну все ще подається найбільш спотвореною», – відзначають аналітики.
Прокремлівська дезінформація про Україну націлена на аудиторію в Росії, Україні та в третіх країнах, включаючи Захід.
«Внутрішній аудиторії РФ показує повідомлення, спрямовані на дегуманизацию українців, показують українську владу сучасними послідовниками нацизму. Українську ж аудиторію російські ЗМІ намагаються деморалізувати, применшуючи військові можливості України з метою знизити моральний дух у конфлікті з РФ. Західній аудиторії і міжнародному співтовариству прокремлівські ЗМІ намагаються представити Україну винною в конфлікті з РФ», – йдеться у звіті.
Аналітики EU vs Disinformation також наводять як приклад дві медіаструктури з боротьби з фейками – український проект StopFake і російське видання «Інсайдер». У 2018 році з 212 повідомлень у розділі anti-fake видання «Інсайдер» 60 стосувалися України. Дезінформація містилася в повідомленнях російських державних ЗМІ про іноземні борги України, армію і про президента.
У випадку з українським виданням у EU vs Disinformation дають посилання на складений StopFake список топ-10 дезінформації, націленої на Україну в 2018 році. У нього потрапили повідомлення, в яких стверджується, що українські діти змушені гратися м’якими ляльками Адольфа Гітлера; що українські студенти змушені відвертатится від родичів, які живуть у Росії, і що українська помісна церква «набуває статусу християнської версії ІДІЛ».
Кампанія «ЄС проти дезінформації» була створена для оперативного реагування на прокремлівську дезінформацію; вона організована оперативною робочою групою зі стратегічних комунікацій East StratCom Task Force. Група була створена рішенням глав держав і урядів ЄС у березні 2015 року для протидії російським дезінформаційним кампаніям.
Нагадаємо, в грудні 2018-го російський «Первый канал» виправдовувався за інтерв’ю з «розчарованим українцем», який виявився білорусом.
Фото: euvsdisinfo.eu