В останні роки не тільки Захід, а й пострадянські країни стали приділяти питанням сексуального виховання і психічного здоров’я дітей набагато більше уваги. І в Америці, і в Україні передові батьки роблять усе можливе, щоб із малих років малюк вчився визначати свої особисті межі та вчасно припиняти будь-яке вторгнення в них, особливо тих, хто не є близькими родичами.
Цього року, як пише The Washington Post, деякі американські батьки вирішили, що садовити дитину, що плаче, на коліна Санта-Клаусу – справжнє блюзнірство і повна неповага до почуттів дітей. На тлі руху #MeToo вони всерйоз занепокоїлися.
Інші ж батьки вважають, що фотографія з Сантою – багаторічна американська традиція, нарівні з обдаровуванням подарунками та обміном різдвяними побажаннями. Дорослі не вбачають проблеми в традиції садіння дітей на коліна Санті.
Психологи з розвитку стверджують, що уроки про згоду/незгоду і небажані дотикаиповинні викладатися дітям з малого віку, і різдвяна традиція – можливість навчити дітей контролювати своє тіло і ситуацію.
«Садовити дитину з незнайомою людиною і сміятися, коли вона плаче, – суперечить тому, що ви кажете дитині в будь-який інший день тижня чи пори року», – коментує мама однорічного сина.
Мама однієї дівчинки заявила, що хоче, щоб її дочка «була впевнена в собі та їй не довелося б придушувати свої почуття і внутрішню реакцію». Вона також сказала, що дітей варто навчити тому, що страх – це нормально, і вони можуть робити те, що їм приємно.
І все ж деякі батьки вважають, що розглядання традиції з Сантою в контексті #MeToo – повна нісенітниця, і не варто псувати різдвяну забаву ідеями про сексуальне виховання.
«Це єдиний випадок за 365 днів у році, коли діти дійсно можуть бути просто дітьми», «Будь ласка, не нападайте на Санта-Клауса» – пишуть прихильники класичної традиції.
Що ж кажуть із цього приводу самі винуватці дискусії?
Як сказав Том Валент, голова відділу студентів Школи Санта-Клаусів імені Чарльза Вілліса Говарда, яку називають Гарвардом серед шкіл Санта-Клаусів, він вчить своїх учнів ніколи не змушувати дітей сидіти на колінах і залишити це на розсуд сім’ї.
«Ми говоримо Сантам, що вони зобов’язані бути гранично обережними і не повинні використовувати своє становище Санта-Клауса», – каже Валент.
Якщо дитина плаче, Санта повинен запропонувати батькам приєднатися до нього, щоб зробити різдвяне фото. Сант вчать стежити за тим, щоб їхні руки завжди були видно, також їм забороняється піднімати дитини без дозволу батьків. Якщо дитині не подобається позувати для фото, Санта повинен спробувати поговорити, запитати дитину, що він або вона хоче на Різдво, розповісти історію про Північний полюс.
Що ж стосується України, схожі традиції з Дідом Морозом, Святими Миколаями і Санта-Клаусами так само поширені, але поки питань до Дідів-Сант не було. А дарма.
Тисячі дорослих жінок і чоловіків в Україні страждають від психічного і фізичного насильства. Можливо, якби нам частіше з молодих років розповідали, як себе захищати і до кого звертатися в разі небезпеки, зламаних дорослих доль було б менше. Жодна дитина не зобов’язана через страх і сльози сідати до незнайомого Мороза, Миколая або Клауса тільки тому, що хоче отримати довгоочікуваний подарунок, а батьки – чергове фото в сімейний архів.
Турбота про почуття і безпеку близьких – це головне.