Що відбувається?
Складно сказати. Про викрадення бізнесмена Саліха Зегі Ігіта відомо небагато. Нібито до нього на вулиці підійшли двоє незнайомців, скрутили та відвезли в турецьке консульство. І вже звідти якимось шляхом переправили в слідчий ізолятор турецького міста Мерсін.
А ось із журналістом Юсуфом Інаном ситуація дещо зрозуміліша. У Туреччині його звинувачують в тому, що він є членом організації FETO опозиціонера Фетхуллаха Ґюлена, яка після спроби перевороту в 2016 році вважається терористичною. Запит Туреччини на екстрадицію Інана з України був офіційний, але, зі слів адвоката Інни Кузьміних, жодних підстав для екстрадиції ніхто не надав.
Тим не менш 12 липня українські правоохоронні органи затримали Інана в Миколаєві та відправили в СІЗО. Уже 15 липня відбувся суд, який ухвалив екстрадувати його до Туреччини. З цього моменту в обвинуваченого за законом було п’ять діб, щоб подати апеляцію. Але зробити цього він не встиг, оскільки із СІЗО зник. Щоб з’явитися вже в Туреччині. Як саме і хто вивозив його з країни – невідомо.
Міжнародна реакція
Twitter.
19 липня до неї приєднався і представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлем Дезір.
«Журналістів не можна притягати до відповідальності за висловлення своєї думки. Викликає побоювання, що журналіст, який критикував владу, був екстрадований до Туреччини. Я прошу українську владу уточнити, чи були враховані його свобода висловлення та право на апеляцію», – заявив Дезір.
Уже в процесі підготовки цього матеріалу стало відомо, що ситуацією стурбовані й у Європейській федерації журналістів.
Реакція в Україні
Facebook.
Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко зазначає, що ситуація з турецьким журналістом Юсуфом Інаном дуже тривожна і викликає занепокоєння.
«Для міжнародних партнерів НСЖУ, зокрема Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, принциповим є дотримання українською владою прав опозиційних іноземних журналістів, – зазначив Сергій Томіленко. – Зараз ми бачимо, що дії українських силовиків абсолютно дикунські: такими були депортація грузинського журналіста Тамаза Шавшішвілі минулого року, порушення прав азербайджанського журналіста Фікрата Гусейнова навесні цього року. І ось тепер нова ситуація, яка показує, що Україна – країна, що становить небезпеку для опозиційних іноземних журналістів.
Що далі?
Ситуація з безпекою іноземних журналістів в Україні залишається вкрай тривожною. Буквально нещодавно, 5 березня, в Києві намагалися викрасти азербайджанського журналіста Фікрата Гусейнова, а 6 липня мало не зникла казахська журналістка Жанара Ахмет. І це тільки за останній час.
Як довго триватиме цей прохідний двір? Чому іноземні спецслужбипочуваються в Україні як у себе вдома? І хто захистить опозиційних журналістів з інших держав від викрадень? Поки що на ці запитання відповіді немає.