«Вони їдуть у зону ООС, їдуть у область, де запроваджено воєнний стан. При цьому досить розмито розуміли, чим вони там будуть займатися, не мали ні акредитації штабу ООС, ні підтвердження мети свого візиту від будь-якого з уповноважених державних органів України», – пояснив «Українській правді» спікер відомства Олег Слободян.
Слободян підтвердив, що у них були запрошення від громадських організацій, але підкреслив, що такі документи можуть допомагати прикордонникам, однак не є «відправною точкою для того, щоб рішення було ухвалене». «Журналістки не надали тих аргументів, які б переконали прикордонників, що дійсно вони повинні бути в зоні ООС, в області, де запроваджено воєнний стан, і що дійсно їх робота в цьому районі лежить в полі національних інтересів України», – уточнив Слободян.
4 грудня російський телеканал «Дождь» заявив, що в Україну не пустили їхню журналістку, метою візиту якої була «участь у блог-турі Донбасом». Телеканал зазначав, що вона прилетіла на запрошення правозахисного центру «Меморіал», Луганського обласного правозахисного центру «Альтернатива» і німецької організації DRA. Головний редактор «Такие дела» Анастасія Лотарьова написала у своєму Facebook, що її «депортують» до Мінська, їй нібито прикордонники поставили запитання про «Голодомор, українських моряків і “Боїнг”».
Слободян в коментарі УП не зміг підтвердити останнє. «Якщо, припустімо, під час розмови прикордонник вважає за потрібне поставити це питання, в цьому немає нічого, що б порушувало права чи свободи громадянина… Чи ставили конкретно ці запитання під час цієї розмови, я підтвердити це не готовий, тому що свідком розмови не був», – пояснив спікер прикордонної служби.
Слободян зазначив, що з кожним громадянином із країн міграційного ризику, зокрема Росії, прикордонники спілкуються окремо. Звертають увагу, в тому числі, й на жінок, тому що вони «можуть брати участь у дестабілізуючих заходах на території України». «Це не означає, що всі громадяни Російської Федерації не можуть перетнути кордон України на в’їзд. За цю добу понад тисячу осіб – громадян російської федерації перетнули благополучно кордон і потрапили в Україну», – розповів Слободян.
Як писала «Телекритика», 30 листопада Державна прикордонна служба повідомила, що Україна на час воєнного стану не буде пропускати на свою територію росіян чоловічої статі віком від 16 до 60 років. Адміністративний кордон із окупованим Кримом зможуть перетинати тільки громадяни України. При цьому іноземці, які вже перебувають на окупованому півострові, зможуть звідти виїхати. 2 грудня Мінінформполітики повідомило, що на період дії воєнного стану доступ іноземних журналістів на територію тимчасово окупованого Криму діятиме за оновленими правилами, для іншої частини України – діють загальні правила.
Фото: МІП