Ще пару років тому лише за однієї згадки проекту «Я соромлюся свого тіла» багато прихильників телевізійної цензури хапалися за голову. Мовляв, на цьому проекті показують геніталії. Так-так – статеві органи чоловіків і жінок, при цьому нічого не прикриваючи. Такі обурення стали причиною тривалих розглядів телеканалу СТБ з Комітетом Верховної ради з питань свободи слова та інформаційної політики.
З тих пір минуло майже три роки і, здається, українці не тільки змирилися з іноді дуже відвертими сценами «Я соромлюся свого тіла», а й зацікавилися і засипають сьогодні проект вдячними відгуками.
Як вдалося встояти і через що довелося пройти – «Телекритика» поговорила про всі тонкощі «Я соромлюся свого тіла» з керівником проекту Дар’єю Майбородою.
Про заборону проекту і приємний бонус
Нам вдалося залишитися в ефірі в першу чергу завдяки підтримці керівництва каналу. Володимир Бородянський (генеральний директор СТБ. – Ред.) Завжди стояв на нашому боці, він дивиться «Я Соромля свого тіла» і вважає, що ми робимо соціально важливу роботу. Претензії в основному були від Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики. Головне, що нам пред’являли, – що ми нібито перейшли всі межі і показуємо те, що показувати не можна.
Так, СТБ дуже довго намагався пояснити нашу позицію всім незадоволеним і в результаті все закінчилося полюбовно. Нас почули, нас прийняли і зрозуміли, що ми не знімаємо порнографію, не використовуємо відверті плани для того, щоб піднімати рейтинги. Все, що ви бачите в програмі, аргументовано медичним аспектом, і, до речі, одна з функцій проекту – освітня.
Про сльози і драматургію
Про хвороби
Про учасників проекту й відмови
Хотілося б допомагати всім. Але, на жаль, ми не чарівники, і за історію проекту довелося не раз відмовляти бажаючим стати нашими пацієнтами. Головна причина відмови – випадки, коли з точки зору медицини лікувати нема чого. Ми практично ніколи не беремося за кейси, коли потрібна допомога тільки пластичного хірурга. Це взагалі моя улюблена історія в заявках (сміється), коли чоловіки або жінки звертаються на проект із проблемою: «Мені не подобається, як я виглядаю».
Але, на жаль, це трохи не наша тема, ми все ж проект не про красу, а про здоров’я. Так, ми робимо пластику, але тільки ту, яка пов’язана з життєво важливими функціями. Наприклад, у людини настільки викривлена носова перегородка, що вона просто не може дихати і задихається ночами – у такому разі приходьте, ви – наш пацієнт. (Сміється.)
Які хвороби ніколи не покажуть у «Я соромлюсь свого тіла»
Про смерть
До речі, одна з перших втрат на проекті була пов’язана якраз із пацієнткою з онкологією. Вона прийшла в «Я соромлюсь свого тіла» вже на четвертій стадії раку. Так, і ми (автори проекту. – Ред.), і лікарі розуміли, що зробити диво у нас не вийде, оскільки рак четвертої стадії невиліковний. Але в цьому разі ми не могли відмовити, так як дівчина прийшла до нас на п’ятому місяці вагітності, і наше завдання було – врятувати її дочку!
Чесно, коли ми знімали з нею сюжети, напевно, кожен член знімальної групи сподівався, що станеться неймовірне. Навіть у якийсь момент було відчуття, що вже ось-ось щось складеться по-іншому і вона встане та видужає. Бувають же такі дива в медицині? Але на жаль.
Про різницю форматів британського шоу й українського
Когда стесняться уже нечего (18+)
Про банальності
«Якщо основна функція британського шоу – освітня, то ми в «Я соромллюсь свого тіла» завжди сподіваємося на диво і хочемо показати нелегкий шлях пацієнта до одужання»
Про ставлення до медицини
Про виставку на честь 5-річчя в ефірі
Серед учасників фотопроекту є також багато людей, які зробили багато чого для себе самі. Ми були в захваті від їхньої сили волі та бажання видужати, ці люди варті уваги й поваги.
До слова, в рамках виставки на честь п’ятиріччя в ефірі проект «Я соромлюсь свого тіла» запустив лекторій, де ведучі та експерти СТБ будуть безкоштовно розповідати всім бажаючим, як полюбити своє тіло, навіщо потрібна онкопрофілактика та як зрозуміти, коли необхідно звернутися до лікаря.
З розкладом лекцій можна ознайомитися ТУТ. А ми нагадуємо, що виставка з історіями людей, які перемогли хворобу, триває з 17 по 31 травня в Центрі української культури та мистецтв (вул. Хорива, 19в). Вхід безкоштовний.