Фільм-відкриття: «Жінка в полоні»
Фільм можна подивитися: 23 березня о 20:30, 24 березня о 11:15, кінотеатр «Жовтень»
Маріш – 52-річна жінка, яка працює служницею в багатій родині вже багато років. Вона працює по 20 годин на день абсолютно безкоштовно. Її господарі відібрали у неї документи і заборонили виходити з дому без дозволу. Фактично, Маріш у будинку її роботодавців перетворилася на тварину. Вона їсть недоїдки господарів, і у неї навіть немає свого ліжка.
Цю історію зняла угорська незалежна режисерка Бернадетт Туза-Ріттер. За допомогою Маріш автор хотіла показати надію, яка живе в людях, які опинилися в схожих ситуаціях. А камера, яка слідує за покоївкою по дому, вперше за довгий час перериває постійне почуття самотності цієї жінки. Незважаючи на всі труднощі, підкреслює режисер, Маріш усе ж сподівається повернутися до життя, дізнатися, хто вона поза цим домом. Однак як? – запитує Бернадетт Туза-Ріттер.
Docu/Хіти: «Останні люди в Алеппо»
Фільм можна подивитися: 25 березня о 21:15, кінотеатр «Україна»
Номінант на «Оскара» стрічка «Останні люди в Алеппо» розповідає про важку роботу організації «Білі шоломи». В її лавах – звичайні сирійські громадяни. У них немає особливої фізичної підготовки або будь-яких специфічних знань, однак саме вони першими приходять на допомогу постраждалим у Сирії на місцях бомбардувань або військових атак. Так, Фірас Фаяд розповідає історії трьох членів-засновників «Білих шоломів» – Халеда, Субгі та Махмуда. Саме вони практично кожного дня, ризикуючи життям, рятують десятки людей. У тривозі, хаосі та під час документальної зйомки трьох героїв мучить лише одне запитання: тікати чи продовжувати боротьбу за свою країну?
Спеціальні покази: «Ex Libris: Нью-Йоркська публічна бібліотека»
Фільм можна подивитися: 24 березня о 17:00, кінотеатр «Україна»
Фредерік Вайзман – класик документалістики, завсідник усіх міжнародних кінофестивалів і почесний гість будь-якого заходу. Його фільми «Національна галерея», «Дика кінь», «Танець: Балет Паризької опери» можна назвати безперервним американським «Левіафаном». Тому презентація його нової стрічки, учасниці Венеціанського фестивалю «Нью-Йоркської публічної бібліотеки» – важлива подія на Docudays UA. Цей фільм розповідає про одне із найбільших у світі сховищ знань. Документальна стрічка Фредеріка Вайзмана дає змогу глядачам без відвідування США побродити по залах цього великого будинку. І незважаючи на те, що епоха книжок у світі вже минає, працівники бібліотеки так не вважають. За їхніми словами, 92 філії Нью-Йоркської публічної бібліотеки в Мангеттені, Бронксі і Стейтен-Айленді – не що інше, як ресурси, які об’єднують жителів цих місць. А бути поінформованим – найважливіше для людини-космополіта.
Спеціальні покази: «Параджанов. Квиток у вічність»
Фільм можна подивитися: 28 березня о 18:00, кінотеатр «Україна»
Практично щороку режисери, куратори виставок і самі художники вигадують проекти про українського режисера Сергія Параджанова – доки народ пам’ятає. Ось і документальна стрічка вірменського журналіста «Радіо Свобода» Гаррі Тамразяна вкотре розповість про життя Параджанова, тільки тепер в дещо іншому ключі. У фільм включено реальні інтерв’ю Параджанова, в яких він розповідає про свою гомосексуальність. Також порушується питання життя людей з нетрадиційною орієнтацією у Радянському Союзі і розповідається, що означало бути «інакшим» навіть у світі мистецтва в ті роки.
Спеціальні покази: ретроспектива «Документи епохи»
Фільм можна подивитися: 30 березня о 18:00, Національний центр Олександра Довженка
Автор стрічки «Документи епохи» – український режисер і один із ключових представників французького авангардного кіно 1930-х Леонід Могилевський, більш відомий як Леонід Могі. Фільм, якому практично 90 років, знайшли в архівах нещодавно. Так, «Документи епохи» – це хроніка історії України: від Першої світової війни до кінця 1920-х років, серед головних локацій фільму – Київ і Одеса. В основу картини лягли державні та приватні архівні матеріали, які режисер представив у стилістиці «монтажу фактів». У цьому фільмі можна побачити реальні кадри з українськими політичними діячами, такими як Володимир Винниченко, Симон Петлюра, гетьман Павло Скоропадський, а також з командувачем німецьких військ Германом фон Ейхорном і солдатами загонів Михайла Муравйова. До речі, саме роботи Леоніда Могилевського «Париж вночі» (1943) і «Аравійська операція» (1944) свого часу надихнули Квентіна Тарантіно на створення «Безславних виродків».
Позаконкурсна програма: Арунас Мателіс
«Перед поверненням на землю» (2005)
Фільм можна подивитися: 24 березня о 13:30, 26 березня о 19:30, кінотеатр «Жовтень»
Повнометражна стрічка «Перед поверненням на землю» розповідає про дітей з лейкемією, які лежать у лікарні Вільнюса. Незважаючи на дуже делікатну тему, кінокритики назвали картину «поетичним, несентиментальним литовським кіно про стійкість людського духу». Саме за цю стрічку Арунас Мателіс отримав «Срібного вовка» на МФДК в Амстердамі, «Золотого голуба» на DOK Leipzig, «Нагороду духу» на Бруклінському МКФ в 2006-му і нагороду Гільдії режисерів Америки в 2007-му. Вражає, правда?
«Із незакінчених оповідей Єрусалима» (1996)
Фільм можна подивитися: 27 березня о 13:30, 28 березня о 19:30, кінотеатр «Жовтень»
Стрічка розповідає про древній язичницький ритуал у Литві, який дос практикується в невеликих населених пунктах, на прикладі села в регіоні Жемайтія. Жителі села одягаються в яскраві вбрання і діляться на два табори – солдати та євреї. Команда «солдатів» збирається в церкві, де охороняють «священну статую», тоді як «євреї» повинні її викрасти. Цей бурлеск підкріплений традицією розпивання алкоголю, що надає старовинному обрядові особливого присмаку.
«Десять хвилин до польоту Ікара» (1990)
Фільм можна подивитися: 27 березня о 13:30, 28 березня о 19:30, кінотеатр «Жовтень»
«Десять хвилин до польоту Ікара» занурює глядачів у певну атмосферу, де є лише одне запитання: що відбувається у нас перед очима зараз? Саме цей прийом «очікування чогось» і зробив Арунаса Мателіса відомим на весь світ документалістом. А стрічку «Десять хвилин до польоту Ікара» прикладом кіносугестії (сугестія – психологічний вплив на свідомість. – Ред.).
Спеціальний проект: «Крим. Реалії окупації»
Фільм можна подивитися: 25 березня о 18:00, IZONE (1 поверх)
Як відбвалася окупація Криму, як сьогодні уряд Росії знищує останніх політичних активістів, які виступають проти вічного президентства Путіна, а також невелиxка замальовка про ЛГБТ-спільнотb в Криму. Серію відеороликів журналісти «Радіо Свобода» під керівництвом Валерія Балаяна об’єднали в стрічку під назвою «Крим. Реалії окупації».
Позаконкурсна програма: «Дівчата «Золотого світанку»
Фільм можна подивитися: 26 березня о 19:00, кінотеатр «Україна»
Що стаося з Грецією? Це питання сьогодні абсолютно не обходить більшість українців. Але робота Ховарда Бюстнеса дуже показова і для нашої країни. Дівчата «Золотого світанку» – це жінки, матері і дочки керівників ультраправих партій і організацій Греції, вплив яких з року в рік все зростає. Ультраправе насильство в останні роки також все більше зміцнюється в Україні. Тому стрічка, яка доступно пояснює, звідки береться прагнення до насильства в суспільстві, хто такі ультраправі та до чого така політика може призвести, може зацікавити навіть політично непідкованих глядачів.
Проект «Рани 360°»
Фільм можна подивитися: 29 березня о 14:00, IZONE (1 поверх)
«Рани 360°» – це серія з трьох документальних фільмів, знятих за допомогою технології віртуальної реальності, тобто картинки під кутом 360°. Перший фільм у рамках проекту – це історія Вадима Ушакова, військового, пораненого на сході України. Під час евакуації з поля бою у вертольоті у нього з’їхала киснева маска і в результаті кисневого голодування був пошкоджений мозок. Сьогодні Вадим Ушаков не може говорити, їсти і навіть сидіти. Його історію розповідає дружина Олена, яка годує Вадима, возить на процедури та вкладає спати. Завдяки технології віртуальної реальності, кожен глядач може буквально відчути себе на місці його дружини, відчути кожну її емоцію. Всі три фільми циклу розповідають про процес реабілітації, віру і мужність українських воїнів.
Фотовиставка «У пошуках Леніна»
Фотопроект можна подивитися: з 17 березня по 1 квітня у галереї Triptych: Global Arts Workshop (Андріївський узвіз, 34)
Український ленінопад – одна з найбільш сенсаційних і символічних чисток пам’ятників історії сучасного світу, хоча й не єдина. Швейцарський фотожурналіст Нільс Акерманн і його французький колега Себастьєн Гобер багато подорожували Україною відразу після Революції Гідності в пошуках уламків радянського минулого.
Фотопроект «У пошуках Леніна» показує країну під час кризи, війну України зі своїм минулим, військовий конфлікт з Росією і пошуки власної ідентичності. Ця серія демонструє долі статуй в різних куточках країни і має великий успіх у світових ЗМІ.
Фотопроект «У пошуках Леніна» також ліг в основу однойменної книжки, виданої у Великій Британії і Швейцарії, і виставлявся в галереях Франції, Швейцарії, Британії, Туреччини та Лівану.