Алекс Гарленд – можливо, головний візіонер сучасної кінематографії
Ми додали «можливо» тільки тому, що «Анігіляція» – лише друга режисерська робота Алекса Гарленда. Перший його фільм – напрочуд своєчасний фантастичний трилер «З машини» – у 2015 році змусив критиків обдаровувати Гарленда тими ж епітетами, якими вони зараз нагороджують Дені Вільнева. Здається, обох режисерів приваблює не стільки фантастика, скільки виклик, який вона кидає кінематографістам: чи зможеш ти екранізувати неекранізуєме? Дені Вільнев продемонстрував своє мистецтво з «Прибуттям», для Гарленда ж аналогічним випробуванням стала «Анігіляція».
«Видоизмененный углерод»: правда или вымысел?
Джефф Вандермер – один із найвпливовіших нині живих фантастів
Фантастичний Олімп у наші дні по праву займають автори-мегаломани, які складають історії з твердою науковою базою – такі як Лю Цисінь із «Завданням трьох тіл» і Пітер Воттс з його «Помилковою сліпотою». Автор роману «Анігіляція», покладеного в основу фільму, – з іншої когорти письменників, до фантастичних творів яких замість «наукова» прилип епітет «дивна». Вони відмовляються коритися не тільки законам фізики, а й звичного поділу на космічну фантастику, пост-апокаліптику тощо. «Нові дивні» автори часто розповідають про абсолютно абсурдні речі – так, у романі Джеффа Вандермера Borne над містом, що пережило екологічну катастрофу, ширяє гігантський літаючий ведмідь. Але найдивніше те, що Вандермер та йому подібні залишаються в авангарді соціальної фантастики. Звідси випливає і наш третій пункт.
«Клай-фай» – мабуть, найактуальніший жанр фантастики
Наталі Портман і Оскар Айзек – дует мрії
Актор і музикант Оскар Айзек, який зіграв творця штучного інтелекту в дебютному фільмі Гарленда, – одне з головних облич сучасної кінофантастики (навіть зважаючи на те, що в «Людях Ікс» це обличчя приховане товстим шаром гриму). У світі «Зоряних воєн» він і Портман розминулися – актриса сяяла у трилогії-приквелі, а Айзек зіграв у відносно свіжих – сьомому і восьмому – епізодах саги. Зате в «Анігіляції» вони – подружня пара. І хоча глядач знайомиться з героями за трагічних обставин (персонаж Айзека повертається з експедиції в таємничу «Зону Ікс» і впадає в кому), флешбеки фільму в щасливіші часи доводять, що кращих акторів для такого концептуально і емоційно складного фільму годі було й знайти.
Спецефекти, зроблені з душею
Однією з найголовніших загадок «Анігіляції» було те, як творці фільму зобразять таємниче «мерехтіння» – той самий феномен, що розмежовує наш світ і «Зону Ікс». Постер фільму та трейлери натякнули, що мерехтлива стіна буде чимось середнім між поверхнею мильної бульбашки і кольоровими телевізійними перешкодами. І все ж повноцінно побачити її втілення – прямий обов’язок будь-якого майстра спецефектів (і, звичайно ж, цінителя фантастики). Тим більше, «Анігіляція» обіцяє ще чимало візуальних сюрпризів, зокрема дизайн монстра, з яким героїні Портман доводиться зіткнутися віч-на-віч (критики називають його однією із найжахливіших істот у кінематографі останніх років).
Втім, ті ж критики попереджають: місцями фільм настільки кривавий, що вразливим краще утриматися від перегляду. Ми ж, як водиться, не послухатися: те, що в Україні фільм не вийде на великому екрані, – і так досить відчутна втрата.