Серіал Лаети Калогрідіс заснований на книзі Річарда Моргана, яку видали ще в 2002 році. Сюжет розгортається в світі майбутнього (2384 рік), де свідомість людей можна зберігати на носії і за необхідності завантажувати її в тіло як у комп’ютер. Це робить людей майбутнього фактично безсмертними.
Подивимося, що сучасна наука каже про можливість вічного життя Homo sapiens.
Можливість життя мозку поза тілом
Технологічна сингулярність означає гіпотетичну можливість появи нового виду біологічного або штучно створеного Homo sapiens. У тому числі під це поняття підпадає і завантаження свідомості на спеціальний носій. У цьому плані серіали на кшталт «Видозміненого вуглецю» або «Чорного дзеркала» недалекі від гіпотетичної істини.
Злиття свідомості людини зі штучним інтелектом обговорюється давно. Так, наприклад, у 2013 році на міжнародному конгресі Global Future 2045 в Нью-Йорку обговорювали можливість сингулярності в 2045 році.
Конгрес був дітищем російського мультимільйонера Дмитра Іцкова. З доповідями виступали відомі вчені: американський винахідник і футуролог Рей Курцвейл, інженер авіації Пітер Діамандіс і Марвін Мінскі, вчений у галузі штучного інтелекту, співзасновник Лабораторії штучного інтелекту в Массачусетському технологічному інституті.
На думку вчених, до 2045 року науці вдасться змоделювати людський мозок і розширити його функціональність у мільярд разів. Так звані трансгуманісти інтерпретують цю прийдешню можливість як цифрове безсмертя. Зокрема, вони вважають, що за кілька десятиліть люди зможуть завантажити свою свідомість на комп’ютер, подолавши потребу в біологічному тілі
Багато дослідницьких груп наразі розробляють BCI (нейрокомп’ютерний інтерфейс) для відновлення моторних навичок після пошкодження нервової системи або спинного мозку.
Мартін Ротблатт, генеральний директор біотехнологічної компанії United Therapeutics Corporation виступив на конференції із провокаційною заявою: «Мета біотехнології – кінець смерті».
Ротблатт представив концепцію mindclones – цифрових версій людей, які зможуть жити вічно. Він (або правильніше сказати «вона», оскільки в 94 році Мартін змінив стать) описав, як клони людей будуть створені з онлайн-сховищ особистостей, які, за твердженням Ротблатта, вже існують у тій же соціальній мережі Facebook.
«Багато вчених, слухаючи Ротблатт, крутили пальцем біля скроні: адже це нонсенс – для повноцінного життя розуму потрібна біологічна оболонка»
Цей mindfile (файл свідомості) буде запускатися на програмному забезпеченні mindware (за аналогією з software).
Багато вчених, слухаючи цей виступ, фігурально висловлюючись, крутили пальцем біля скроні. Адже це нонсенс – для повноцінного життя розуму потрібна біологічна оболонка у вигляді тіла, заявили вчені. Свідомість є квантовомеханічною і виникає з тканин Всесвіту.
Також, на думку фізиків, для завантаження мозку потрібні надпотужні квантові комп’ютери, які навряд чи встигнуть винайти до 2045 року.
Проте, в 2017 році на конференції в Остіні Рей Курцвейл усе ще заявляв про можливість перенесення свідомості в хмару. Футуролог переконаний, що люди стануть «смішнішими, музичнішими, сексуальнішими» і навіть дотепнішими. За його прогнозами, у 2029 році відбудеться злиття людського інтелекту і штучного, а сама сингулярність настане в 2040-ві.
Нанороботи на захисті організму від хвороб і смерті
Нещодавно ми писали про мікророботів, або нанороботів, яких лікарі зможуть впроваджувати в людський організм для адресної доставки ліків у будь-який хворий орган.
Запущені в організм пристрої зможуть, як передбачають вчені, діагностувати захворювання на ранній стадії і не допустити його подальшого розвитку. А також подовжать життя.
Наприклад, хворі на рак зможуть проковтнути капсулу з крихітними роботами, які виявлять всередині хворі ракові клітини і або їх знищать, або задіють відповідні лікарські препарати, не зачіпаючи при цьому здорові клітини.
Російський біофізик Борис Режабек висловив з цього приводу свою думку: «Якщо зрозуміти, як з точки зору фізики описувати поведінку цих нанороботів і керувати ними, то можна буде впритул взятися за управління геномом і керування процесом старіння, спираючись не лишена біохімію, а й на фізику з кібернетикою.
Кріоніка гарантує життя після смерті
У минулому столітті з’явилося поняття «кріоніка». Професор фізики Роберт Еттінгер опублікував роботу, яка стала бестселером. У ній вчений розповів про можливістб життя після смерті завдяки заморожуванню рідким азотом.
Після публікації праці Еттінгера психолог Джеймс Бедфорд захотів, щоб його заморозили. З того часу сотні американців було заморожено після смерті, а ще кілька тисяч уклали відповідні договори на майбутнє.
Як відбувається ця процедура? Через кровоносні судини тіло заповнюють кріопротектором на основі гліцерину. Це захищає клітини від кристалізації. Потім тіло кладуть у капсулоподібний кріостат з рідким азотом, де воно заморожується протягом двох днів. А після – висить у камері вниз головою, щоб у разі випаровування азоту першими постраждали ноги, а не мозок.
На думку фахівців, якщо заморозити людину відразу після смерті, то нейронні ланцюжки, що зберігають інформацію про її особистість, зможуть зберегтися і будуть відновлені. Розморозити ж тіла планують у той час, коли наука зможе вирішити, що ж із ними робити в подальшому.
З огляду на вартість у 200 тисяч доларів і відсутність будь-яких гарантій не кожен зважиться на таку процедуру.