Новий вид динозаврів назвали Caihong, що в перекладі з мандаринської китайської означає «веселка». Мікроскопічні структури, які майже повністю збереглися у викопних рештках, виявлених у провінції Хебей, показали, що птах мав переливаються різнобарвними пір’ям як у колібрі.
«Це відкриття дає нам уявлення про більш барвистий світ Юрського періоду, ніж ми припускали раніше», – сказав еволюційний біолог Чад Еліасон із The Field Museum у Чикаго, один із учасників дослідження, опублікованого в журналі Nature Communications.
Використовуючи потужні мікроскопи, вчені виявили в пір’ї залишки органел, які називають меланосомами, які відповідальні за пігментацію. Форма меланосом визначає колір оперення. Пір’я Caihong мало меланосоми, схожі на ті, що є у колібрі.
Велика частина тіла птаха-динозавра була покрита темним пір’ям, однак стрічкоподібне райдужне пір’я покривали його голову і шию. Незважаючи на те, що динозавр мав багато характеристик птаха, дослідники сумніваються, що він дійсно міг літати.
Caihong був двоногим хижаком з гострими зубами і, ймовірно, полював на дрібних ссавців і ящірок. Над його очима були гребінці, схожі на кістляві брови.
«Це дуже схоже на деяких ранніх птахів, таких як археоптерикс», – сказав палеонтолог Сін Сюй з Китайської академії наук, маючи на увазі найбільш ранню з відомих птахів, яка жила 150 мільйонів років тому.
Повна наукова назва динозавра, Caihong juji, означає «веселка з великим гребенем».
Ілюстрація: The Field Museum (Велізар Семіоновський)