Три редакції провідних ділових видань РФ – «Ведомости», «Коммерсант» і РБК, у понеділок, 10 червня, вийшли з однаковою першою шпальтою на підтримку журналіста. Там було написано «Я/Мы Иван Голунов» – це аналогія з французьким гаслом Je suis Charlie («Я – “Шарлі”»), яке використовували у всьому світі після розстрілу терористами французької редакції сатиричного видання Charlie Hebdo.
Що саме згуртувало російські медіа? Чому історія варта особливої уваги? Як українські журналісти відреагували на ситуацію з російським колегою? У цьому розбиралася «Телекритика».
Що сталося
Іван Голунов – журналіст-розслідувач, працював у «Новой газете», Forbes, «Большом городе», «Ведомостях», РБК, зараз спецкор Meduza. В останні роки Голунов писав про те, як витрачаються кошти з московського бюджету, зокрема за програмою благоустрою. Він виявив, що компанії родичів віце-мера Москви Петра Бірюкова регулярно отримують контракти від уряду столиці.
Про затримання журналіста-розслідувача Івана Голунова громадськості стало відомо тільки через добу після затримання – 7 червня. За офіційними даними, йому висунули звинувачення в незаконному збуті, зберіганні або пересиланні наркотиків у великих розмірах. Як заявляє сам Голунов, пакети з невідомою речовиною йому підкинули, а під час затримання правоохоронці застосували до нього силу, про що свідчать фотографії в мережі. Також, зі слів Голунова, йому не дали скористатися телефоном і викликати адвоката. Слідчий зв’язався з подругою Голунова, кореспондентом «Русской службы BBC» Світланою Рейтер приблизно через 14 годин після затримання, пізно вночі. Стаття КК РФ, висунута журналісту, може загрожувати покаранням у вигляді позбавлення волі терміном від 10 до 20 років.
Можливі причини затримання
Колеги Голунова припускають, що затримання журналіста передусім пов’язане з його розслідуванням про похоронний бізнес, доходи від якого йдуть високопоставленим силовикам Росії.
«Це через похоронний бізнес. Мені надходили погрози», – заявив раніше Іван Голунов.
Перебіг подій
У багатьох містах Росії колеги Голунова влаштували одиночні пікети проти його затримання. 7 червня у Москві біля будівлі управління МВС відбулися перші затримання учасників акції. Як повідомив журналіст «Новой газеты», загалом було затримано 12 учасників протесту, серед яких – Ілля Азар, Віктор Шендерович, Олександр Поливанов («Медуза»), Григорій Туманов («Батенька, да вы трансформер») та ін.
8 червня у Москві відбувся суд. За підсумками суду, завдяки правозахисникам і тиску громадськості, Івана Голунова відправили під домашній арешт на 2 місяці, до 7 серпня. Протягом цього часу йому заборонено виходити за межі квартири, а також користуватися телефоном й інтернетом.
Сьогодні, 10 червня, надІйшли перші результати аналізів на наявність наркотичних засобів у організмі Голунова. Як повідомив позаштатний нарколог МОЗ РФ Євген Брюн, у крові журналіста заборонених речовин не виявлено.
Хоча перед цим телеканал «Росія 24» розповіла про сп’яніння Голунова під час затримання, посилаючись на висновок медиків. Мовник показав документ, на підставі якого був зроблений такий висновок. Довідка, про яку йдеться, була надрукована на комп’ютері, а в ній ручкою вписана частка «не». Таким чином, з документа випливає, що у Голунова «за результатами огляду не виявлено клінічних ознак, що дають змогу припустити наявність сп’яніння». Телеканал виправив помилку, але вибачатися за неї не став.
Реакція
Процес затримання і суду над Іваном Голуновим викликав бурхливу реакцію у російському та світовому співтоваристві. Підтримку журналістові висловили колеги: Олексій Венедиктов, Леонід Парфьонов, Юрій Дудь, Олексій Пивоваров, Володимир Познер, Сергій Мінаєв, Дем’ян Кудрявцев, Олена Афанасьєва, Тіна Канделакі та Ксенія Собчак, політики Ілля Яшин і Олексій Навальний, редакції «Медиазоны», «Новой газеты», «Афиши Daily», РБК і «Дождя».
Головний редактор російського видання журналу Esquire Сергій Мінаєв:
«Я знаю, яким чином “робляться справи” за 228 статтею. Такі справи легше робити в медійній тиші. Тиші не буде».
До загального невдоволення приєдналися і світові ЗМІ: BuzzFeed News і The New York Times.
Як відреагували українські журналісти
Генеральний продюсер ZIK Наталя Влащенко висловила захоплення стійкістю правозахисників і активістів:
https://www.facebook.com/natasha.vlaschenko/posts/1549204901882560
Творець проекта Politicus Vulgaris Сергій Лямець назвал Голунова «гордістю професії»:
https://www.facebook.com/anserua/posts/3042714455745504
Шеф-редактор «Української правди» Севгіль Мусаєва згадала розслідування Івана про втікачів режиму Януковича:
https://www.facebook.com/sevgil.musaieva/posts/10217255851404864
Кримськотатарський журналіст Айдер Муждабаєв, навпаки, розкритикував російських журналістів, згадавши їхнє «мовчання» про кримських татар:
https://www.facebook.com/ayder.muzhdabaev/posts/2500539966646530
Раніше «Телекритика» попросила НСЖУ дати 10 порад журналістам, що постраждали під час виконання професійних обов’язків – під час нападу під час проведення журналістського розслідування.
Фото: Євген Фельдман для «Медузи»