Про підсумки першого кварталу
Практично всі наші прогнози підтвердилися. Грошей на ринку стало більше, рекламодавців теж, тому в першому кварталі у всіх рекордна заповнюваність. І це за інфляції в середньому по ринку близько 30%, а на каналах нашої групи навіть трохи вища.
Справа не тільки в підвищенні цін на гарантовані класи розміщення ТВ-реклами, а й у тому, що зменшився обсяг бонусних виходів – їх частка скоротилася на 23% порівняно з першим кварталом минулого року.
Ми зібрали більше, ніж хотіли, та це багато в чому фарт. Якщо казати про річну перспективу, то ми бачимо виконання плану лише на 90%. Та ми не впадаємо у відчай: попереду 8 місяців і багато сезонних рекламодавців поки що не в ефірі, а це досить великий обсяг ринку – 17-19%.
«Якщо ринок продовжить зростати на 15-20% на рік, то до 2020 року канали нарешті вийдуть на самоокупність»
Ситуація зі спонсорством не така райдужна. Після того як «Альянс» змінив систему продажів, ринок уповільнив зростання – багато клієнтів досі не домовилися про ціни на розміщення. Обсяг викупленого спонсорського інвентарю впав порівняно з 2016 роком, причім інфляція на цей тип розміщення нижча за ту, яка є на пряму рекламу. Категорія «алкоголь» скоротила свою активність на 27%, а клієнти з інших категорій зросли не більш як на 2% в рейтингах. Ринок практично сягнув свого максимуму в міжпрограмному «спонсорстві» й очікує від телегруп нових інтеграційних рішень.
Скасування УПП і зміна супутника майже не відбилися на інвентарі. Наприкінці минулого року було багато розмов про те, що через зміну відносин з кабельними операторами та переходом багатьох телеканалів (у точу числі й 1+1 media) з AMOS на інші супутники інвентар зменшиться. Наприклад, ми закладали в своїх розрахунках 5-7% втрат. Але, на щастя, ми практично не відчули змін. Подивимося, як буде після вимкнення аналогового мовлення.
Про війну між телегрупами
Цього року відбулася рекордна за останні три роки кількість переходів рекламодавців між групами. Якщо раніше, за падіння ринку, селлери були готові йти на будь-які умови клієнтів, щоб утримати їх ціною, то зараз ситуація інша. За зростання ринку і в умовах обмеженого ресурсу у нас з’явилася можливість підвищити ціну. Час рекламодавця минув, проте не всі з цим змирилися.
Між нами триває невидима для ринку боротьба, коли кожен захищає свою територію і поглядає на чужу. Від нас, наприклад, пішли такі компанії, як «Фокстрот» і «Епіцентр», зате прийшли GlaxoSmithKline і KimberlyClark. Сумарний обсяг трансферів – близько 270-280 млн грн на кожну зі сторін.
«Час рекламодавця минув, проте не всі з цим змирилися»
Думаю, що на цьому трансфери не припиняться – попереду боротьба за сезонних рекламодавців. Чи готові ми до цього? Скажу так – ресурс для цього є. Період весна-літо у нас проданий на 65-70%, і вперше ми готові надати нашим клієнтам під час літньої акції додаткові рейтинги в обмін на додатковий бюджет. Передусім нерозпроданий ресурс ми запропонуємо чинним рекламодавцям, а те, що не знайде покупця, – новим партнерам. Так що страшилка «Альянсу» про те, що група «1+1» розпродала рекламу під зав’язку, не відповідає дійсності.
Зараз усе залежить від того, у кого наскільки вистачить витримки. Велика частина рекламодавців уже визначилися зі своїми операціями. Та якщо зараз почнуться масштабні бойові дії між сейлз-хаусами щодо переманювання рекламодавців і ми відкриємо шлюзи ціноутворення, то останній квартал, який вже на 100% забитий, буде дуже некомфортним і для продавців, і для рекламодавців. Ми можемо знищити ринок у момент зльоту. Тож зараз усе залежить від того, чи вистачить у нас витримки не психанути і не почати Третю світову війну за клієнтів.
Чи буде перегляд цін на осінній період? Не виключаю, оскільки зараз ми бачимо попит на вересень-листопад практично на 100% наших можливостей. Традиційно в серпні-вересні ми видамо ринку прайс на 2018 рік. Зараз прогнозувати ціни складно, та можу сказати, що ми хотіли б підвищити прайс на гарантовані типи розміщення на 20%. Такий рівень інфляції дав би нам змогу зібрати наступного року на 25-30% більше грошей, ніж плануємо цього року. Глобально ми розраховуємо, що якщо рекламний ринок продовжить зростати на 15-20% на рік, то до 2020 року телеканали нарешті вийдуть на самоокупність.