У Верховній раді 12 березня зареєстрували законопроект №10139, яким пропонується встановити кримінальну відповідальність за недостовірну інформацію в інтернеті та в ЗМІ. Автором документа є народний депутат від «Народного фронту» Ігор Лапін, повідомляється на сайті Ради.
Законопроект пропонує встановити кримінальну відповідальність за поширення недостовірних відомостей в ЗМІ незалежно від того, свідомо поширюється неправдива інформація чи ні, підкреслює громадська організація «Платформа прав людини».
За умисну публікацію фейку, яка стосується честі та гідності особи, ЗМІ пропонується штрафувати на 17–34 тис. гривень плюс громадські роботи. Якщо ж неправдива інформація стосується кандидатів у депутати чи президенти, і поширюється під час виборів, пропонується встановити штраф у 54 тис. гривень. ЗМІ можуть звільнити від відповідальності, якщо вони спростують або видалять фейкову інформацію.
Крім того, документ пропонує дати судам право тимчасово забороняти ЗМІ випускати новини (якщо воно друковане) або блокувати його (якщо воно працює в інтернеті), або ж скасовувати ліцензію через Нацраду (якщо це телеканал), якщо воно порушило положення цього закону під час виборів. Обмеження пропонується запровадити до завершення виборів.
Проти законопроекту вже виступили такі громадські організації, як «Платформа прав людини», представництво Freedom House, «Детектор медіа» та інші.
Такі законодавчі ініціативи можуть бути небезпечним інструментом для цензури і тиску на незалежні засоби масової інформації, вважають правозахисники. «Навіть загроза бути притягнутим до кримінальної відповідальності створює “охолоджувальний ефект” для поширення суспільно важливої інформації, адже будь-яке розслідування про зловживання або корупцію вже містить ризик отримати у відповідь заяву про злочин», – йдеться в аналізі законопроекту «Платформою прав людини».
Нагадаємо, в лютому за неповний місяць фейк про «скасування» Євросоюзом безвізового режиму для українців тричі поширювали в українському інформаційному просторі.
Фото: Pexels