У серпні експерти Інституту масової інформації зафіксували в Україні 29 випадків порушення свободи слова. З них 17 випадків стосувалися фізичної агресії щодо журналістів. Такі дані щомісячного моніторингу Інституту масової інформації «Барометр свободи слова».
Найчастішим порушенням прав журналістів стали випадки перешкоджання законній журналістській діяльності – 9, загрози і кібератаки – по 5 відповідно.
Кількість випадків перешкоджання майже не змінилася: в липні їх було 8. Водночас збільшилася вдвічі кількість побиттів і кібератак порівняно з липнем, тоді зафіксували два побиття і одну кібератаку.
Побиття зафіксували в Донецькій і Харківській областях, Чернігові та Вінниці. У постраждалих журналістів лікарі діагностували гематоми, струс мозку, садна.
За даними ІМІ, серйозну кібератаку на ефірний сервер було вчинено на Чорноморській ТРК. Працівники СБУ встановили, що вона була спрямована на блокування і виведення з ладу ключових елементів управління ефіром, резервного копіювання та запасних інструментів. Зловмисники через шкідливе ПО отримали контроль над серверним обладнанням телерадіокомпанії та зламали систему.
Також жертвами кібератак стали видання «Новое время» і Depo.ua. Хакери зламали їхні сайти і розмістили недостовірну інформацію про Збройні сили України.
Порушення свободи слова та прав журналістів зафіксували в 13 областях України. Найбільше – в Києві (14 випадків), далі йдуть Дніпропетровська, Донецька та Миколаївська області з двома випадками, в інших областях країни сталося по одному випадку.
Права журналістів порушували приватні особи, правоохоронці, місцева і центральна влада, представники судової влади та інші, повідомляється в дослідженні.
Також ІМІ зафіксував по три випадки погроз і обмеження доступу до публічної інформації, два випадки непрямого тиску, по одному випадку обшуку та цензури.
Одним із таких випадків стали обшуки в приміщенні ВАТ «НСТУ» і в будинках голови правління компанії Зураба Аласанії і кількох директорів департаментів, які провели слідчі ГБР у супроводі представників СБУ. Як повідомили в ГБР, обшуки проводили в рамках досудового розслідування кримінального провадження щодо можливих протиправних дій посадових осіб ВАТ «НСТУ», а саме – зловживання службовим становищем з метою отримання неправомірної вигоди для себе чи інших фізичних або юридичних осіб.
Загалом із початку року ІМІ зафіксував одне вбивство, 73 випадки перешкоджання, 25 випадків погроз, 16 випадків побиття, 12 випадків кібератак і шість випадків цензури проти журналістів.
Фото: Facebook