Ця норма з’явилася у винесеному Національною радою з питань телебачення і радіомовлення на громадське обговорення проекті Плану розвитку національного телерадіоінформаційного простору, в якому регулятор хоче розглянути можливість запустити платний пакет ефірної цифри. 8 грудня завершився місячний термін громадського обговорення цього документу.
Це рішення не підтримали представники шести асоціацій: Асоціації правовласників та постачальників контенту, Інтернет асоціації України, Телекомунікаційної палати України, Спілки кабельного ТБ України, Спілки операторів телекомунікацій Одеси, Всеукраїнської асоціації операторів кабельного телебачення і телеінформаційних мереж.
Пропозицію впровадження платного пакету на вільних каналах мережі «Зеонбуду» представники асоціацій розглядали 4 грудня на засіданні робочої групи з проблемних питань діяльності провайдерів програмної послуги, яка працює при Нацраді. За підсумками засідання асоціації рекомендували регулятору не ухвалювати План у такій редакції. Після завершення терміну громадського обговорення регулятор має зібрати надані рекомендації та на власний розсуд ухвалити або відхили їх, після чого звернутися за реєстрацією документу в Міністерство юстиції.
Проект документа пропонує закріпити, що для «поширення 32 телепрограм для публічного приймання без абонентської плати діє загальнонаціональна мережа цифрового телемовлення в стандарті DVB-Т2 (MPEG-4), що складається з чотирьох цифрових багатоканальних телемереж МХ-1, МХ-2, МХ-3, МХ-5» (п. 3.2). Однак у разі наявності в мультиплексах вільного ресурсу, не задіяного для потреб телемовлення, провайдер «може надавати програмні послуги після внесення відповідних змін до ліцензій» (п 3.19.). А в пункті 3.20 прописано виняток для надавання платної ТБ-послуги для кодованого пакету.
Провайдери трактують ці пункти Плану як старт «проекту «гібридного» ефірного цифрового телебачення, який передбачатиме надання для населення 32 телеканалів безкоштовно і запуск платного пакета з 16-20 телеканалів». «Такий шлях розвитку цифрового ефірного провайдера посилить нерівні умови діяльності для провайдерів різних технологій, оскільки «Зеонбуд» на сьогодні є єдиним постачальником програмної послуги (ефірного цифрового телебачення. – Ред.), який, на відміну від інших, не дотримується вимог закону «Про телебачення і радіомовлення» у частині підтвердження придбання прав на розповсюдження (ретрансляцію) програм мовників (п. 3 ст. 40), не несе обов’язку універсальної програмної послуги (п. 9 ст. 39) і не укладає договори з абонентами (п. 7 ст. 39)», – йдеться в повідомленні АППК.
Голова правління АППК Наталія Клітна вказує на юридичну колізію, згідно з якою «Зеонбуд» фактично є оператором телекомунікацій, а юридично – провайдером програмної послуги: «У разі запуску платного пакета телебачення його діяльність слід привести у відповідність до вимог законодавства, як і для всіх інших провайдерів. Різниця може бути лише в тому, що набір телеканалів визначатиме Нацрада на підставі результатів конкурсу із врахуванням масштабу провайдера і використання ним радіочастотного ресурсу».
«Ми неодноразово наголошували на необхідності зменшення кількості безкоштовних телеканалів ефірного цифрового провайдера, однак, на жаль, цього не побачили у запропонованому документі. У разі впровадження платного пакета у відкритому доступі повинні залишити лише програми універсальної програмної послуги, в яких для всіх категорій провайдерів нульове роялті», – підкреслив представник ІнАУ Костянтин Жакун. До цієї категорії потрапляють інформаційні мовники, а також телеканали Суспільного мовлення.
Нагадаємо, компанія «Зеонбуд» повідомила Нацраду про наміри запуску платного пакету ефірного цифрового телебачення відповідним листом цієї осені.
Як відомо, у «Зеонбуду» непрозора власність. Народний депутат від «Народного фронту» Юрій Береза та позафракційний народний депутат Олександр Шевченко 4 жовтня зареєстрували законопроект щодо прозорості власності провайдера. Згідно з документом, бенефіціарами такої компанії можуть бути виключно громадяни України. Цей законопроект пройшов Комітет зі свободи слова, але поки не був винесений на голосування в першому читанні.
Фото: для колажу використане фото Gettyimages: 3333394
Photo by London Express/Getty Images