Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко зазначає, що системна безкарність за злочини проти журналістів фіксується не тільки НСЖУ, а й міжнародними організаціями, зокрема, Freedom House.
«Власне, можна говорити, що кожні чотири дні застосовується сила до журналістів. Злочини різного характеру: від кривавого побиття до відбирання диктофона, – зазначає Сергій Томіленко. – На жаль, фізичне насильство застосовується і до жінок. Наприклад, у вересні було зафіксовано 6 випадків застосування сили до жінок-журналісток, і один – проти чоловіка-журналіста. Правда, протягом року, як статистика свідчить, в основному нападають на чоловіків».
НСЖУ створила власний «Індекс фізичної безпеки журналістів України», який веде разом із партнерськими організаціями. З кожного випадку застосування сили проти журналістів НСЖУ намагається робити публічну заяву, а також всіляко сприяє об’єктивному та оперативному розслідуванню, надаючи за необхідності і юридичний супровід.
«Запугивание журналистов – это терроризм»: интервью с Сергеем Томиленко
«Згідно з “Індексом”, з початку року зафіксовано 64 випадки нападів на журналістів. У 10 з них НСЖУ звинувачує працівників силових структур, – наводить факти Сергій Томіленко. – 92% кримінальних проваджень, які поліція починає розслідувати, не доходять до суду. Але якщо суд таки відбувається, то покарання надзвичайно незначне – мізерний штраф за напад на журналістів розміром $20–50 не може зупинити насильство».
НСЖУ проводить регіональні дискусії про фізичну безпеку журналістів, громадські слухання і всіляко залучає міжнародних партнерів, щоб вплинути на владу та правоохоронців.
«Ключова вимога Спілки – це проведення парламентських слухань, щоб на найвищому державному рівні обговорити питання безкарності. Але сьогодні влада і політики не хочуть звітувати, і ця вимога залишається нереалізованою, – зазначає Томіленко. – Єдине, на що звертає увагу українська влада, – це тиск міжнародної спільноти. Тому ми робимо все можливе, щоб міжнародна громадськість вимагала від української влади публічного звіту за злочини проти журналістів».
Помічник генерального секретаря Міжнародної федерації журналістів Олівер Мані-Керл зазначає, що в Україні безкарність за злочини проти журналістів звичайна справа.
«Наша організація вважає за необхідне допомагати українським журналістам та їх найбільшому об’єднанню НСЖУ у вирішенні цих питань, – заявив пан Олівер. – З початком подій на сході України, після анексії Криму МФЖ почала активно проводити тренінги з безпеки журналістів, семінари, покликані захищати права працівників ЗМІ».
З його слів, кампанії, які проводить НСЖУ для поліпшення фізичної безпеки журналістів, професійно організовані та дуже важливі.
«Це має велике значення для досягнення мети – зробити професію журналіста в Україні та світі в цілому більш безпечною, захищеною, – переконаний Мані-Керл. – Минуло 18 років, а в Україні досі ставлять запитання щодо вбивства Георгія Гонгадзе. Ми відмовляємося забувати і відпускати цю справу, вона для нас важлива і має значення. Переконаний, що спільно нам вдасться досягти мети».
Нагадаємо, семінар МФЖ тривав у прес-центрі НСЖУ 22 і 23 жовтня. Учасниками заходу були представники журналістських спілок Македонії, Чорногорії, Туреччини, Білорусі, Сербії, Великої Британії та України.
Фото: Pexels