Питання виникли до програми Олександра Зінченка «Розсекречена історія. Страсті за Бандерою». Передача, на думку посольства була суб’єктивною, її зміст названо «карикатурою на місію журналістів». Про це йдеться в листі посла Польщі Бартоша Цихоцького на ім’я голови правління Національної суспільної телерадіокомпанії (НСТУ) Зураба Аласанії. Лист 8 квітня було опубліковано на сторінці посольства в Facebook.
«Посольство Республіки Польща в Україні висловлює своє глибоке обурення формою, а також змістом програми О. Зінченка «Розсекречена історія. Страсті за Бандерою», яка транслювалася на телеканалі «UA:Перший» 6 квітня», – сказано в листі.
У посольстві наполягають, що місія ЗМІ, зокрема, полягає «у збереженні об’єктивності, фактографії і суворому дотриманні залізних правил журналістики». Але, як вважають в дипломатичному представництві, програма Олександра Зінченка стала «карикатурою на цю місію». Дискусію в студії за участю чотирьох гостей – прихильників Бандери (Володимир В’ятрович, Вахтанг Кіпіані, Віталій Нахманович і Яна Примаченко) посольство вважає «заздалегідь невміло спланованою».
У посольстві також обурилися представленим в програмі образом Польщі та висловили здивування відсутністю джерел і зазначення авторів критики. Крім того, не задоволені й тим, що ведучий «не дає можливості висловитися польській стороні». «Республіка Польща вважає, що історичний діалог з Україною абсолютно необхідний. Тим не менш, він повинен базуватися на правді та повазі до чутливості другої сторони», – сказано в листі.
??Посольство Республіки Польща в Україні висловлює протест проти спроб відбілювання Степана Бандери в ефірі українського суспільного телебачення.
Опубліковано Посольство Республіки Польща у Києві / Ambasada RP w Kijowie Понеділок, 8 квітня 2019 р.
Ведучий програми Олександр Зінченко 9 квітня в коментарі виданню «Гордон» відкинув звинувачення польських дипломатів. Він зазначив, що суперечки про Бандеру – це внутрішня українська історія. Україна як суверенна держава не повинна узгоджувати з іншими державами або їхніми дипломатичними представництвами свою інформаційну політику.
«Хочу нагадати, що Україна – суверенна держава, і вона не повинна узгоджувати свою інформаційну політику з іншими державами або дипустановами інших країн. Раніше, коли виникала польська тематика, ми завжди намагалися запрошувати і польських фахівців, і представників посольства Польщі, щоб надати можливість польському МЗС озвучити свою позицію. Наприклад, у зв’язку із заявою МЗС Польщі, яке протестувало проти використання терміну «окупація» Галичини та Волині в 1918 році. [Екс-голова польської держави] Юзеф Пілсудський у своїх інструкціях генералу Тадеушу Розвадовському називав окупацію окупацією. І виходить, що позиція МЗС Польщі входить у протиріччя з текстами інструкцій засновника сучасної польської держави», – сказав Зінченко.
Він підкреслив, що тоді «всі зусилля домогтися участі представника МЗС Польщі були безуспішними». «Але це стосувалося програми, де необхідно було озвучити позицію польської дипломатії у відповідь на гучні заяви МЗС наших сусідів. Щодо саме цієї програми про Бандеру, зазначу, що це внутрішня українська історія. Мова про одну з українських історичних постатей, навколо яких існує безліч міфів. Ми не зобов’язані погоджувати гостей програми ні з посольством Польщі, ні з посольством Російської Федерації, ні з представництвами інших країн», – зазначив автор програми.
«Це телевізійне шоу, а не історична монографія. Я завжди прагну, щоб була представлена широка палітра думок. Ми зверталися до різних дослідників, але не всі були однаково зацікавлені в участі в програмі. Звинувачення в тому, що всі присутні в студії гості є прихильниками Бандери, звучать дещо гіперболізовано. Розумію, що не всі українські історики подобаються польським політикам. Але боюся, не політикам оцінювати роботу істориків», – вважає Зінченко.
Він додав, що «польські ЗМІ рідко запрошують українських істориків для коментування тих чи тих розділів спільного минулого». «І коли МЗС Польщі й конкретно посол Польщі намагаються розповісти українському суспільному мовникові, як йому треба висвітлювати ту чи ту тему, на тлі того, що трапилося з польським суспільним мовником (який перетворився на інструмент партійної пропаганди), це виглядає дещо пікантно», – заявив Зінченко.
На сторінці програми у Facebook є опис випуску про Степана Бандеру, а також посилання на її повний випуск у YouTube:
СТРАСТІ ЗА БАНДЕРОЮБандера реальний і Бандера міфічний. Як народжувалися міфи про Бандеру? Про що свідчать…
Опубліковано Розсекречена Історія Неділя, 7 квітня 2019 р.
Суспільний мовник офіційно не відповів польському посольству.
Фото: НСТУ