«Ті, хто відповідальні за вбивство Орхана Джемаля, Олександра Расторгуєва та Кирила Радченка, повинні бути притягнуті до відповідальності, – сказала Кінтал. – Влада в Центральноафриканській Республіці, Російській Федерації і ООН повинні діяти швидко, щоб провести всебічні і прозорі розслідування цих смертей, оскільки вбивство журналістів є найжорстокішою формою цензури і воно не має залишитися безкарним».
Джемаль, Расторгуєв і Радченко були вбиті в Центральноафриканській Республіці 30 липня, проте про смерть журналістів стало відомо лише 31 липня. Троє репортерів прибули в африканську країну для зйомок матеріалу для спільного проекту з Центром управління розслідуваннями (ЦУР) про діяльність «ПВК Вагнера», про що повідомляється на офіційній сторінці ЦУР у Facebook. Проте, цей факт не завадив представникові МЗС Росії Марії Захаровій заявити телеканалу «Дощ», що метою поїздки журналістів був туризм.
10 советов журналистам, пострадавшим при исполнении профессиональных обязанностей
Нагадаємо, так звана «Група Вагнера» є неофіційним російським збройним формуванням, яке іноді називають приватною військовою компанією (ПВК) Вагнера. Відомо, що ця група брала участь у бойових діях в Україні та Сирії, а в 2017 році потрапила в американський список санкцій, де була внесена в рубрику Designations of Ukrainian Separatists («Позначення для українських сепаратистів»).
За даними ЦУР, журналіст Орхан Джемаль, режисер-документаліст Олександр Расторгуєв і оператор Кирило Радченко прилетіли до столиці ЦАР Бангі вранці 28 липня. 29 липня вони спробували потрапити на базу Беренго, де найманці з «ПВК Вагнера» навчають національну армію ЦАР. Однак журналістів на територію бази не пустили через відсутність дозволу Міноборони Республіки. Далі знімальна група вирушила в місто Бамбарі, де їй мали надати інформацію про діяльність російських військових, проте цього не сталося. І вже 30 липня за 180 км від Бангі Джемаля, Расторгуєва та Радченка вбили.
Газета Le Monde повідомляє, що спочатку вбили одного з членів знімальної групи, а потім – двох інших. Цю версію підтверджує фото видання Palmares Сentrafrique. На знімку видно тіла двох чоловіків з вогнепальними пораненнями в кузові автомобіля.
«Мотив вбивства, а також особи нападників зараз нам невідомі, – пише ЦУР. – Місце, де сталася трагедія розташоване між населеними пунктами Сібю і Кага-Бандоро, що в стороні від передбачуваного маршруту групи. Причини і обставини відхилення від маршруту нам невідомі. Оперативного контакту з Орханом, Олександром і Кирилом у нас у той момент не було, оскільки поза містами в ЦАР практично немає зв’язку».
Також Центр заявляє, що до моменту поїздки «розслідування тривало вже кілька місяців, і велика частина матеріалів, яка могла бути зібрана в Росії, вже була готова». Що примітно, фінансував проект висланий з РФ бізнесмен Михайло Ходорковський, він же є інвестором Центру управління розслідуваннями. Бізнесмен прокоментував трагедію у себе на сторінці в соціальній мережі.
«Я безсумнівно відчуваю важкий тягар. Це не перший раз в моєму житті, коли гинуть люди, з якими я працював або з якими стояв поруч у небезпечних ситуаціях чи за яких відповідав. Тяжкі часи, важка роль керівника великих колективів у небезпечній роботі. Мені з цим жити», – написав Ходорковський.