Моніторинг проводив Інститут масової інформації (ІМІ) спільно з сайтом «Тексти».
Спілка журналістів зазначила, що питання дотримання журналістських стандартів важливо порушувати як для аудиторії, так і для медіасфери. Однак автори моніторингу, на думку НСЖУ, «є поверховими, мають ознаки формалізму і викликають багато запитань у журналістської спільноти», а дослідження в цілому призвело до взаємних публічних звинувачень представників редакцій і експертів.
Так, журналістська спільнота обурилася тим, що експерти ІМІ оголосили «ненадійним джерелом» посилання на пост у Facebook адвоката українського режисера Олега Сенцова – Дмитра Дінзе. Новину «Української правди» з посиланням на адвоката автори дослідження зарахували до таких, що порушують журналістські стандарти. І фактично дискредитували і саме видання, і багатьох журналістів, які там працюють.
«Почему адвокат Сенцова – ненадежный источник?»: журналисты ополчились против нового исследования ИМИ. Романюк дала отпор (ОБНОВЛЯЕТСЯ)
Іншим прикладом «недосконалості методології і формального підходу до дослідження» НСЖУ назвала те, що до переліку недостовірних потрапила новина на сайті агентства «Українські новини» про результати соціологічного дослідження Київського міжнародного інституту соціології на замовлення Національної спілки журналістів України та ГО «Інформаційна безпека». У рамках дослідження респонденти відповідали на запитання «Чи існує свобода слова в Україні?». Результати дослідження оголосили публічно, про що написали чимало онлайн-ЗМІ. Однак експерти моніторингу ІМІ назвали новину про рівень свободи слова в Україні «недостовірною».
«Боротьба за професійні стандарти, на наше переконання, не може перетворюватися на атаки на репутацію журналістів. Той факт, що в своєму моніторингу ІМІ назвав новинами з порушенням стандартів кулінарні рецепти та курси валют, свідчить про відірваність експертів від реального життя багатьох редакцій. Проекти, спрямовані на поліпшення якості контенту онлайн-ЗМІ, повинні реалізовуватися не “медіаекспертами у вакуумі”, а в діалозі з журналістами-практиками. Висновки експертів повинні бути такими, щоб вони сприймалися професійним співтовариством як чесний пошук механізмів вдосконалення роботи онлайн-ЗМІ та поліпшення інформування аудиторії», – заявили в НСЖУ.
Національна спілка журналістів України висловила недовіру результатам моніторингу якості новин, проведеного ГО «Інститут масової інформації» як проект на замовлення Міністерства закордонних справ Чеської республіки. НСЖУ пропонує зняти публікацію про результати дослідження («Антирейтинг новин») і рекомендує провести аудит усіх випадків, де експерти бачать порушення журналістських стандартів. Авторам дослідження пропонують зв’язатися з редакціями ЗМІ, які фігурують у моніторингу, для з’ясування спірних питань.
НСЖУ також зазначає, що редакції ЗМІ, яких звинувачують в порушеннях, мають право на представлення своєї точки зору під час публікації результатів дослідження.
Фото: Pixabay